Jūs atrodaties šeit

Meža īpašnieku pieredzes apmaiņas brauciens Slovākijā

Mežsaimniecība

Meža īpašnieki no 6. līdz 11. septembrim bija devušies pieredzes apmaiņā uz Slovākiju.

Aptuveni 2 miljoni ha no kopējās valsts platības aizņem meži, līdz ar to mežainums sastāda aptuveni 40%. Mežu apsaimniekošana ir sarežģīta gan likumdošanas, gan vēstures liecību dēļ, kas ir ietekmējušas īpašumu struktūru.

Apmeklējuma dalībnieki tika iepazīstināti ar vispārīgo Slovākijas mežsaimniecības sektoru. Statistikā tika atspoguļotas problēmas, ar ko ikdienā saskaras mežsaimniecībā – mizgraužu savairošanās, vētras un sausuma izraisītie bojājumi kā arī meža dzīvnieku radītie postījumi. Norisinājās ļoti daudz diskusijas starp dalībniekiem un lektoriem. Tika aplūkota pataloģijas laboratorija. Pēc tam grupa devās uz mežu, kur tika parādīta meža dzīvnieku bojāta parastā oša audze. Tāpat secīgi kādi citi postījumi tiek nodarīti novājinātiem kokiem.

Apmeklējuma grupai bija iespēja apskatīt meža masīvu, kur 2018. gadā tika nopostīti gandrīz 700 ha mežu mizgrauža savairošanās dēļ. Vietējie mežziņi stāstīja, ar kādām metodēm šīs teritorijas tika aizsargātas un kādas metodes tagad tiek izmantotas, lai atjaunotu mežaudzes un nepieļautu iepriekšējās kļūdas. Skujkokus nomainot pret lapu kokiem, taču arī šīs ir izaicinājums, jo dzīvnieku blīvums ir tik augsts, ka bez platību iežogošanas nav iespējams izaudzēt kvalitatīvu koksni.

Grupa tika iepazīstināta ar aizsargājamo teritoriju mežu apsaimniekošanu – dižskābāržu mežaudzēm. Platībās atrodas ļoti daudz parastās īves mežaudzes un lielākais izaicinājums ir cīņa ar pārnadžu bojājumiem.. Tieši Slovākijā ir vislielākais īvju skaits Eiropā, tāpēc slovāki cenšas rast risinājumus kā šo aizsargājamo koku sugu nosargāt. Lektora atziņa – pilnība aizsardzība nav risinājums, šīs mežaudzes ir jāapsaimnieko mazā intensitātē. Piemēram, ap stumbriem liekot spirāles un platības, kur ir novērojama atjaunošanās, vajadzētu iežogot, lai meža zvēri tās nebojātu.

Pēdējā apmeklējuma dienā tika apskatīts dabas muzejs, kas ir apmēram 100 ha liels. Šeit bija redzami dažādi uzskatāmi piemēri par mežsaimniecības praksi. Dienas uzsvars bija uz izglītošanu, jo bez tās rezultāti nebūs panākami. Ja sabiedrība neredzēs, ka ir jāizvāc no meža bojātie koki, mežsaimniecība būs apdraudēta, kāda tā pašlaik šķietami ir Slovākijā.

 

Teksts un attēls: Elvīra Grasmane, MKPC