Jūs atrodaties šeit

Godināti meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” laureāti

Mežsaimniecība

Ceturtdien, 2. martā, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) aulā, Jelgavā tika godināti meža nozares izcilākie ļaudis. Gada balvas ieguvēji saņēma lielo “Zelta čiekuru”, savukārt pārējiem laureātiem tika pasniegts mazais “Zelta čiekuriņš”.

LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra izvirzītais meža īpašnieks nominācijai "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" Dzintars Balodis saņēma mazo "Zelta čiekuriņu". 

Dzintars Balodis ir Madonas novada Bērzaunes pagasta īpašuma “Dainas” īpašnieks. Šobrīd viņa īpašumā ir 11 hektāri meža. Bet faktiski Dzintars joprojām apsaimnieko paša izauklēto mazdēlam dāvāto īpašumu “Dzērvītes” ar 30,5 ha meža. Saimniecībās pamatā ir mežs, jo savulaik krūmāji un vairāk nekā 15 ha lauksaimniecības zemes, kas neapstrādātas pamazām sāka apmežoties, Dzintars pa šiem gadiem ir pamazām un neatlaidīgi apmežojis. Tagad pašām vecākajām mežaudzēm jau ir ap 18-20 gadiem. Pa šiem gadiem nu jau saaugušas un pāraugušas pašu stādītāju, priecē acis skaistas egļu, egļu/bērzu jaunaudzes. Dzintars pamatā visus nocirstos un notīrītos krūmājus, kādreizējos tīrumus un pļavas apmežojis ar eglēm, jo šī koku suga viņa platībās esot padevusies vislabāk.

Dzintars meža apsaimniekošanu uztver kā ilgtermiņa ieguldījumu, kas rezultātus dod pakāpeniski pēc 10 un vairāk gadu desmitiem. Viņa svarīga atziņa - tikai kopjot mežu, vērtējot mežaudzes, vajadzīgā mirklī ieguldot darbu, var panākt, ka meža apsaimniekošana būs ienesīga. Dzintars visus šos gadus, kopš pieejams ES atbalsts, ir aktīvs tā saņēmējs. Dzintars ir viens no aktīvākajiem semināru dalībniekiem jau no 2007.gada, kad vispār sākās šādu projektu rakstīšana. Viņš joprojām aktīvi pilnveido savas zināšanas gan regulāri lasot “Čiekuru” un semināros saņemtos izdales materiālus, gan piedaloties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Meža konsultāciju pakalpojumu centra rīkotajās apmācībās, gan piedaloties pieredzes apmaiņas braucienos pie citiem aktīvajiem meža īpašniekiem, piemēram, pie Daiņa Zuikas, LVMI “Silava” zinātnieku ilgtermiņa zinātniskajos izmēģinājumos par bērza audzēšanu pie Valdmanes kundzes Vestienas pusē.

Dzīvespriecīgais vīrs labprāt dalās arī savā saimniekošanas pieredzē, uzņemot semināru un apmācību dalībniekus, iepazīstinot ar savu pieredzi meža ieaudzēšanā, kopšanā un pēdējā laikā lielu interesi citos meža īpašniekos izraisījušā aktivitātē - jaunaudžu atzarošanā, izmantojot paštaisītu atzarošanas zāģi, ar kuru var atzarot kokus pat vairāku metru augstumā, tikai iestiprinot attiecīga garuma kātā, kas Dzintaram stāv nolikti pa rokai pie vairākām mežaudzēm.

Gada balvas "Zelta Čiekurs" nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu" sveica laureātus Dzintaru Balodi no Madonas puses, Jāni Uzulēnu no Turlavas puses, bet gada balvu "Zelta Čiekurs" tika pasniegta Edgaram Dupužam mežsaimniekam, kas privātajā mežsaimniecībā sekmīgi darbojas Kurzemes pusē 20 gadus.  

Gada balvas “Zelta čiekurs” nominācijā “Par mūža ieguldījumu” mežzinātnieks Bruno Andersons, kokrūpniece un finanšu speciāliste Monika Ciula, mežsaimnieks Staņislavs Prikņa, mežsaimnieks Edgars Šmaukstelis, mežsaimnieks un pedagogs Valdis Štokmanis. Tāpat nominācijas “Par mūža ieguldījumu” balvu saņēmējiem pasniedza Ministru prezidenta Pateicības rakstus, Goda diplomus un krūšu nozīmi “Zelta sēkliņa”.

Pasākumā sveica arī nominācijas “Par inovatīvu uzņēmējdarbību” laureātus SIA “BSW Latvia”, SIA “Gaujas koks” un AS “Latvijas Finieris” Iekārtu rūpnīca. Gada balva nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību” šogad tiek piešķirta SIA “Gaujas koks”.

Laureāti nominācijā “Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā” Kārlis Būmanis ar kolēģiem (A.Domkins, R.Lācis, K.Gode, E.Rudzītis), realizējot pētījumu “Eksperimentāls pārvietojams kokbetona tilts”, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Dainis Edgars Ruņģis un Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta pētījuma “Lapu koku mizas biorafinērijas shēma bezatlikuma pārstrādei” veicēji – Gaļina Teliševa ar kolēģiem (T.Dižbite, J.Ponomarenko, M.Lauberts, L.Lauberte, S.Janceva, A.Aršaņica). Gada balvu nominācijā “Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā” saņēma Dainis Edgars Ruņģis.

Meža nozares gada balvas pasniegšanas ceremonija kļuvusi par tradīciju, šogad to pasniedz jau trīspadsmito reizi. “Zelta čiekurs” sevī iemieso vienkāršību, atvērtību un Latvijas meža skaistumu – nav precīzāka apzīmējuma cilvēka mīlestībai pret mežu, tāpat kā nav labākas balvas, lai atalgotu cilvēka darbu Latvijas meža labā.

Plašāku informāciju par Gada balvas “Zelta čiekurs” laureātiem var skatīt ZM tīmekļvietnē.