Jūs atrodaties šeit

Ķoņu dzirnavās tiekas “Miera maizes” dalībvalstis

Projekti

Bez miera nav maizes, bez maizes nav miera – ar šādu moto septembra beigās Igaunijā, Sangastes muižā, un Latvijā, Ķoņu dzirnavās, tikās starptautiskā projekta “Miera maize” dalībvalstu – kopskaitā 12 – pārstāvji.

Starpvalstu projekts “Miera maize” radās, pieminot pirms 29 gadiem notikušo Berlīnes mūra un dzelzs priekškara krišanu. Par godu šim vēsturiskajam brīdim, kas atkal apvienoja valstis un tautas, jau gadskārtēji tika izcepta Miera maize.

Ik gadu akcijai tiek izvēlēta viena vadošā valsts, pērn tā bija Bulgārija, kas stafeti nodeva Igaunijai un Latvijai. Šogad daļa projekta pasākumu notika Sangastes muižā, kur 19. gadsimtā grāfs Fridrihs Georgs Magnuss fon Bergs radīja rudzu šķirni ‘Sangaste’. Muižas ēkā akcijas dalībvalstu – nozares ministriju un nevalstisko organizāciju – pārstāvji konferencē “Miers un lauksaimniecība: vietējais ir globāls” pārrunāja sadarbības iespējas. Dodoties uz Latviju, “Miera maizes” pasākuma dalībnieki piestāja Latvijas un Igaunijas robežpunktā Lilli – Unguriņi, kur, pieminot visu triju Baltijas valstu simtgadi un leģendāro Baltijas ceļu, tika iestādīti trīs ozoli.

Pati simboliskā Miera maize tapa Latvijā, Ķoņu dzirnavās.  Jāpiemin, ka Miera maizes akcija aizsākās 2012. gadā, kad Berlīnē, bijušajā Bernauas ielas „mirušajā” Berlīnes mūra robežzonā, zemē, ko apstrādā Samierināšanās baznīcas draudze, tika ievākti rudzi maizes cepšanai. Rudzi no Berlīnes mūra zonas kopš 2013. gada tiek gadskārtēji iesēti tajās Viduseiropas un Austrumeiropas valstīs, kuras “aukstā kara” laikā dzīvoja aiz dzelzs priekškara, bet nu kļuvušas par ES dalībvalstīm. Jāuzsver, ka akcijas nepārtrauktību ik gadu nodrošina zemnieki. Jau pērn rudzi Miera maizes izcepšanai Latvijā tika iesēti Mazsalacas novada Sēļu pagasta Ivara un Maijas Šmitu zemnieku saimniecībā “Ozoliņi”. Maizes kukulīšu gatavošana notika Maiznieku biedrības izpilddirektores Guntas Dukas un maiznīcas “Lielezers” meistara Valtera Kanopa uzraudzībā. Kukulīšus veidoja un krāsnī lika Latvijas Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis un Igaunijas Zemkopības ministrijas padomnieks Ruve Šanks. Izceptie kukulīši tika nodoti Lietuvas pārstāvjiem – tieši tur nākamgada tiks cepta 2019. gada Miera maize.

 “Miera maizes” projektā Latvija iesaistījusies kopš 2013. gada. Dalību tajā nodrošina Zemkopības ministrija un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja

Foto Galerija: