Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” jūnija numurā

Lopkopība

Kādus kultūraugus Latvijā visizdevīgāk audzēt, kādas ir to cenas, audzēšanas izmaksas un darbaspēka patēriņš, par to “Latvijas Lopkopis” jūnija izdevumā. LLKC Ekonomikas nodaļas eksperti izanalizējuši 157 saimniecību grāmatvedības datus un secinājuši, ka ar peļņu var izaudzēt tikai ziemas rapsi un ziemas kviešus. Pārējo kultūraugu audzēšanā pluss zīmi dod ES atbalsta maksājumi.

Žurnāla jaunākajā numurā arī īss atskats uz jūnija sākumā notikušo Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN konferenci, kurā analizēta Covid-19 ietekme uz piena tirgu un izteiktas prognozes nākotnei. Galvenais secinājums raksturojams ar teicienu “velns nav bijis tik melns, kā tas ticis mālēts” jeb – globāli piena krīze nav bijusi dziļa. Pagaidām.

Par to, kā veicies pētījumā par biezpiena sūkalu izmantošanu dzīvnieku barībā, kas veikts projektā “Jauni risinājumi piena produktu un to pārstrādes blakusproduktu ražošanā”, raksta SIA “Piensaimnieku laboratorija” speciālisti.

Barības gatavošanas sezonā aktuāls ir LLKC lopkopības konsultantes Lailas Plītas raksts par to, kā pareizi uzglabāt skābbarības ruļļus. Turpat arī saruna ar LLKC Preiļu biroja lopkopības konsultanti Zitu Brišku par ganībām un ganīšanu.

LLKC Lopkopības nodaļas konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns raksta par antimikrobiālās rezistences izaicinājumiem un sniedz padomus, kā to mazināt. Savukārt Laila Plīta veterinārmedicīnas rubrikā apraksta mītus un aplamus priekšstatus par teļu caurejas ārstēšanu.

Putnkopjiem iesakām Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas rakstu par to, cik nozīmīgs dējējvistām ir vesels gremošanas trakts.

Uz jautājumu, vai gaļas šķirnes liellopus var nobarot ganībās, atbildi sniedz LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere.

Aitkopjiem būs lietderīgi izlasīt sarunu ar Latvijas Aitu audzētāju asociācijas sertificēto eksperti Dinu Avotiņu, kura izklāsta pamatlietas, kas jāzina katram aitu audzētājam. Turpat arī Lailas Plītas raksts par aitu apsaimniekošanu – kā atšķirt jērus.

Savu vērtējumu Covid-19 ietekmei uz cūkkopības nozari un lauksaimniecību kopā sniedz Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece.

Zirgkopības rubrikā žurnālistes Daces Milleres stāsts par to, kā Sējas pagasta “Priežkalnos” saimnieko un augstvērtīgus kumeļus iegūst Anna Beļska-Seile un Agris Seilis.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2020_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LKC Apgāda vadītāja