Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” janvāra numurā

Lopkopība

Gada sākumā Latvijā būtiski samazinājušās piena iepirkuma cenas. Cenu kritums kopš aizvadītā gada nogales vērojams arī citos lauksaimniecības sektoros. Kādi ir iemesli un kā tie vērtējami, lasiet “Latvijas Lopkopis” janvāra izdevumā.

Kādi ir Somijas piensaimnieku izaicinājumi un kā viņi tos risina, ārzemju pieredzes rubrikā raksta LLKC Ogres biroja vadītāja un lopkopības konsultante Aija Luse. Saimniekošanas digitalizācijā un zināšanu papildināšanā somiem talkā nāk konsultāciju uzņēmumi, tajā skaitā Faba Coop un ProAgria, Mtech Digital Solutions Oy, Viking Genetics un citi.

Vai un kādus pākšaugus ir izdevīgi audzēt, vērtē LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons. Viens no eksperta secinājumiem – īpaši lietderīgi pākšaugus audzēt lopkopības saimniecībās, kur gan tiks nodrošināts pašražots proteīna avots dzīvniekiem, gan ar tauriņziežiem augsnē piesaistīts slāpeklis, kas saimniecībai būs finansiāli izdevīgi.

Par sapropeļa izmantošanu vaislas telīšu ēdināšanā raksta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) autoru kolektīvs profesores Dainas Kairišas vadībā. Rakstā atspoguļoti LBTU Dzīvnieku zinātņu institūta pērn noslēgtā pētījuma rezultāti par ezera sapropeļa un no tā iegūtā nātrija humāta piedevu izēdināšanu Holšteinas melnraibās šķirnes vaislas telēmi.

Savukārt LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere rasta par jauniem pētījumiem govju ēdināšanā robotizētās slaukšanas sistēmās.

Gaļas liellopu audzētājiem piedāvājam LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas un žurnāla redaktores vietnieces Anita Siliņas rakstu par Angus šķirnes liellopu audzēšanu kvalitatīvai gaļai. Savukārt LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns atgādina galvenos nosacījumus gaļas liellopu audzēšanai mainīgos laikapstākļos, kādi šoziem vērojami Latvijā.

Putnu gripa neļauj atslābt! Kāda ir situācija Eiropā un kas jāievēro, lai izvairītos no putnu gripas, raksta Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas pārstāve Anna Ērliha.

Kāds šogad būs atbalsts aitkopjiem, skaidro Latvijas Aitu audzētāju asociāciācijas aitu vērtēšanas eksperte Dina Avotiņa.

Zirgkopības entuziastiem piedāvājam LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres sagatavoto ieskatu sertificētās veterinārārstes, amatieru klases jātnieces konkūra sacensībās Lindas Ansones pieredzē, darbojoties  Ozolnieku novada Brankās. 

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2023_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja 

Foto Galerija: