Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” februāra numurā

Lopkopība

Par kooperācijas priekšrocībām, kļūdām un iespējām žurnāla “Latvijas Lopkopis” februāra numurā stāsta piena kooperatīva “Māršava” valdes priekšsēdētājs Jānis Auziņš un direktors Valters Roms. Kooperatīva vadītāji atzīst, ka pamazām piensaimnieku kooperatīvu starpā veidojas sadarbība, kas ļauj strādāt efektīvāk. Kooperatīvu sadarbība ir vienīgais ceļš piena tirgus sakārtošanai valstī.

Žurnālā lasiet arī sarunu ar Krimuldas novada z/s “Mazlauri” saimnieku Māri Rehtšpreheru, kurš nu jau divus gadus Latvijas gardēžiem piedāvā no paša saražotā piena gatavotus izturētos Gouda un Taleggio tipa sierus. Saimnieks gatavojas jaunas fermas būvniecībai, taču sieru ražošanā apjomus neaudzēs, tas paliks kā saimnieka vaļasprieks un vienlaikus neliels papildu ienākuma avots.

Piena ražotājiem būs interesanti iepazīties ar LLKC ekspertu Anitas Siliņas un Daiņa Arbidāna vērtējumu pat aizvadītā piena pārraudzības gada rezultātiem. Secinājums – lielajos piena ganāmpulkos somatisko šūnu skaits pienā ir ievērojami mazāks nekā vidēji pārraudzībā, kas liecina par ļoti labu dzīvnieku kopējo veselības stāvokli. Savukārt LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere skaidro, ar ko īpašs ir pirmpiens teļiem.

Gaļas lopu audzētājiem iesakām izlasīt Daiņa Arbidāna ieteikumus kvalitatīvas liellopu gaļas izaudzēšanai. Viens no ieteikumiem – kvalitatīvai liellopa nobarošanai nepieciešams nodrošināt, lai uzņemtā sausna barībā būtu 1,7-1,8% no dzīvnieka dzīvmasas.

Aitkopjiem iesakām LLKC lopkopības konsultantes Daces Trupānes aprakstu par to, kā strādā aitkopji Lielbritānijā. Turpat arī saimnieku pieredzes stāsts par Guntu Niedru, kura audzē aitas un kopj vīnogulājus “Mazburkās” Engures novadā.

Putnu audzētājiem noderēs Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas sagatavotais raksts par to, kas jāņem vērā vistu novietnes ierīkošanā.

Zirgu audzētājiem – žurnālistes Daces Milleres saruna ar vienu no saimniecības “Princis” īpašniecēm Līgu Pētersoni par to, kā pāriet no zirgu turēšanas ziemas apstākļos uz aktīvo nodarbību sezonu. Turpat arī Latvijas Zirgaudzētāju biedrības apkopotie dati par zirgu pārraudzības gada rezultātiem.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja