Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” decembra numurā

Lopkopība

Žurnāla šī gada pēdējā numurā aptaujājām saimniekus, kuru pieredzi šogad esam uzklausījuši un aprakstījuši “Latvijas Lopkopja” iepriekšējo numuru lappusēs. Paldies saimniekiem par labajiem vārdiem žurnālam, kurā ik mēnesi katrs guvis kādu derīgu atziņu, pamācību, palasījis, kā sokas citur, salīdzinājis un reizēm nošpikojis labu pieredzi.

Žurnālā lasiet arī vērtējumu aizvadītajai piena krīzei un dažādu iestāžu veikto prognožu apkopojumu turpmākajam laikam. Eiropas Komisijas vidējā termiņa pārskatā līdz 2026. gadam prognozēta mērena izaugsme piena tirgū ar vidējo iepirkuma cenu 35 centi par kg piena, vienlaikus jārēķinās, ka straujās cenu svārstības nemazināsies. EK prognozē, ka 10 gados piena patēriņš uz vienu cilvēku pasaulē kāps no pašreizējiem 110 kg līdz 120 kg piena un straujākais patēriņa kāpums sagaidāms valstīs, kur pieaug labklājības līmenis, piemēram, Indijā, kā arī ASV, ES un Austrālijā. Izaugsmi piena tirgus prognozē arī globālā piena tirgus pētniecības organizācija IFCN, paredzot, ka piena ražošanas apjomi līdz 2025. gadam pieaugs par 25%, piena lopu skaits kāps par 9% un vidējā ražība no viena dzīvnieka celsies no pašreizējiem vidēji 2100 kg uz 2500 kg no govs gadā.

Grūtie laiki bijis iemesls straujākai attīstībai – tā sarunā ar žurnāla redaktori Ivetu Tomsoni atzīst “J.Gierkena ZS” saimnieki Juris un Mārtiņš Gierkeni. Aizvadītā gada laikā saimniecībā govju skaits palielināts no 500 līdz 1000 un uzbūvēta jauna, moderna ferma. Decembra numurā lasiet par “J.Gierkena ZS” jauno fermu Krimuldas novada Lēdurgā un saimnieku atziņām.

Piena ražotājiem noderēs LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktore Silvijas Dreijeres padomi teļu aprūpei aukstā laikā, raksts par lopbarības izmantošanas efektivitāti un sausnas uzņemšanas spēju, kā arī ieteikumi govju barošanai tranzītperiodā.

Aitkopjiem noderēs Latvijas Aitu audzētāju asociācijas ekspertes un vērtētājas Dinas Avotiņas pieredze un padomi jēru gaidīšanas laikam. Savukārt gaļas lopu audzētājiem būs interesants LLKC lopkopības speciālistes Daigas Baltiņas vērtējums par gaļas liellopu kvalitātes rādītājiem LLKC interešu grupu saimniecībās aizvadītajā gadā.

Ārvalstu pieredzes rubrikā LLKC Preiļu konsultāciju biroja vadītājas Mārītes Vucenlazdānes apraksts par lauksaimnieciskās izglītības iegūšanas iespējām Vretas skolā Zviedrijā, kā arī Ivetas Tomsones stāsts par to, kā darbojas vācu saimnieka Luca Lēmana kautuve Vācijas Brandenburgas pavalstī.

Zirgaudzētājiem un arī pārējiem žurnāla lasītājiem būs interesants Daces Milleres raksts par zirgu masāžu. Ar to Latvijā nodarbojas vienīgā starptautiski sertificētā zirgu masiere Zane Apiņa.

Kā ierasts, žurnālā arī aktualitātes Latvijā un pasaulē, padomi saimnieka veselībai, anekdotes un arī receptes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas pasts” mājas lapas elektroniskās abonēšanas sadalā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2017_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja