Jūs atrodaties šeit

Zīdītājgovju dažādu genomu vērtējamo pazīmju ietekme uz pēcnācēju attīstību

Lopkopība
Demonstrējumi lopkopībā

Ģenētiski kvalitatīva ganāmpulka izveidei mūsdienās tiek pievērsta liela uzmanība. Mērķtiecīgas selekcijas veikšanai precīzākais rīks, kas tiek piedāvāts saimniekiem, ir dzīvnieku genoma novērtējums konkrētām pazīmēm.

Zemnieku saimniecībā “Mežāres” uzsākts demonstrējums par tēmu “Pēcnācēju attīstības rādītāju nozīme atkarībā no mātes genoma novērtējuma pētāmajām pazīmēm vienādā ēdināšanas sistēmā”. Demonstrējuma mērķis: salīdzināt un nodemonstrēt zīdītājgovju dažādu genomu vērtējamo pazīmju  ietekmi uz pēcnācēju attīstības rādītājiem. Galvenie uzdevumi saistīti ar teļu attīstības rādītāju fiksēšanu dažādos vecumos un to salīdzināšanu ar mātes genoma novērtējumu konkrētai pazīmei.

Z/s “Mežāres” atrodas Jēkabpils novada Rubenes pagastā, daļēji Dvietes palienes teritorijā, un bioloģiski apsaimnieko Šarolē dzīvnieku ganāmpulku (43 zīdītājgovis). Lauksaimniecībā izmantojamā zeme aizņem 185,5 ha, no kuriem 56 ha ir sētie zālāji un 129,5 ha – dabīgās pļavas (Dvietes paliene). Saimniecības pēdējā noslēgtā pārraudzības gada (2022.) rezultāti atspoguļoti 1. tabulā.

1. tabula. 2022. gada pārraudzības rezultāti (Šarolē šķirne)

Par demonstrējuma laikā iegūtajiem pirmajiem rezultātiem z/s “Mežāres” LLKC informēja šī gada 17. augustā rīkotajā lauka dienā.

Sākotnēji tika paņemti matu paraugi 26 zīdītājgovīm, 1 vaisliniekam un nosūtīti uz laboratoriju genoma novērtējuma veikšanai. Demonstrējumā vērtējamās pazīmes: atnešanās vieglums, mātes ietekme uz teļa attīstību 120, 210, 365 dienās un muskulatūras attīstība teļiem pie atšķiršanas. Atkarībā no genoma novērtējuma katrai pazīmei tika veidotas divas zīdītājgovju grupas – viena ar augstāku un otra ar zemāku genoma novērtējumu. Lai mazinātu tēva un vides ietekmi, pētījumā tiek izmantoti viena tēva pēcnācēji un vienāda barošanas sistēma ganāmpulkā.

Rupjās lopbarības avoti gaļas liellopu ganāmpulkam saimniecībā ir zāles skābbarība, siens un spēkbarība (auzu, miežu maisījums). 2022. gada sezonā sagatavotās un uz demonstrējuma sākumu neizbarotās skābbarības galvenie ķīmiskā sastāva rādītāji atspoguļoti 2. tabulā. Skābbarību raksturojošais rādītājs sausnas sagremojamība – norāda uz to, ka lopbarībā esošās barības vielas dzīvnieka organismā izmantosies daļēji un tās būs jākompensē ar spēkbarību.

2. tabula. Zāles skābbarības kvalitatīvie rādītāji 2022. gadā

Barības devas (3. tabula) sastāvs mainās no rupjās lopbarības izēdināšanas veida.

3. tabula. Ēdināšanas sistēma zīdītājgovīm ar teļiem, uzsākot ganību periodu, kg dienā govij

Pārejot pilnībā uz ganību periodu, spēkbarības izēdināšana vairs nav aktuāla.

Novērtējums pēc genoma tiek attēlots no 1 līdz 10, kur 1 ir zemākais un 10 – augstākais vērtējums pētāmajai pazīmei konkrētajā populācijā.

Vaislinieka un zīdītājgovju (26 gab.) vidējais genoma novērtējums attēlots 4. tabulā.

4. tabula. Vaislinieka un zīdītājgovju vidējais genoma novērtējums pazīmēm

Zīdītājgovju un vaislinieka vidējais genoma novērtējums visām pētāmajām pazīmēm ir zemāks par 5, izņemot pazīmi – teļa attīstība 120 dienās. Ganāmpulkā nākotnē nepieciešams uzlabot pētāmās pazīmes. Vaislinieka iegūtais augstākais novērtējums pazīmei – teļa attīstība 120 dienās (6,1) liecina, ka buļļa meitas nākotnē varētu būt pienīgākas. Zemākais novērtējums bullim pazīmei – muskulatūras attīstība teļiem atšķiršanas laikā (4), kas norāda, ka šī buļļa teļiem nav sagaidāma augsta muskuļu masa atšķirot.

 5. tabulā attēlotas zīdītājgovju grupas pēc dalījuma: 1. grupā vidējais genoma novērtējums pētāmajai pazīmei dzīvniekiem ar zemāku vērtējumu, 2. grupā – ar augstāku vērtējumu.

5. tabula. Zīdītājgovju grupu vidējais genoma novērtējums pazīmēm

Pēc 5. tabulas datiem redzam, ka zemākais vidējais vērtējums 1. grupas zīdītājgovīm ir pazīmei – muskulatūras attīstība teļiem atšķiršanas laikā (2,7). Saistībā ar to tiek prognozēts, ka teļiem nebūs liels muskuļu īpatsvars atšķiršanas vecumā. 2. grupā ar augstāko genoma novērtējumu labākais rezultāts ir pazīmei, kas raksturo teļa attīstību 120 dienās (5,7). Tas liecina par to, ka zīdītājgovis ir pienīgas un saimniecība strādājusi šajā virzienā.

Atkarībā no mātes dalījuma grupās 6. tabulā attēloti teļu vidējie attīstības rādītāji pētāmajām pazīmēm.

6. tabula. Pēcnācēju vidējie attīstības rādītāji vērtējamām pazīmēm zīdītājgovju grupās

Teļiem, kuru mātes ir grupā ar augstāku genoma novērtējumu konkrētajā pazīmē, ir labāki augšanas un attīstības rādītāji. Vidējā dzīvmasa atšķirot (200 dienās) 2. grupas teļiem ir 151,4 kg, bet 1. grupas – 141 kg. Atnešanās vieglums vērtēts skalā no 1 līdz 4, kur 1 ir labāks rādītājs – govs atnesusies bez palīdzības, bet 4 – sliktāks novērtējums (atnesusies ar ķeizargriezienu). 1. grupas teļu vidējais atnešanās vieglums ir vidēji augstāks (1,7) salīdzinoši ar 2. grupu (1,4), kas liecina, ka 1. grupā dzimušajiem teļiem bijusi nepieciešama papildu palīdzība. Rezultāti ir loģiski un sakrīt ar zīdītājgovju genoma novērtējuma prognozēto tendenci.

Visām govīm korelācija starp genoma vērtējumu pazīmēm – teļu dzīvmasa 120 (S120) un 200 (S200) dienās un faktisko teļa dzīvmasu –bir pozitīva, bet vāja. Negatīva korelācija novērota starp genoma vērtējumu S120 un S210 dienās. Tas nozīmē, ka daļai zīdītājgovju ar augstu vērtējumu S120 dienās genoma vērtējums S210 dienās bija zems. Tomēr starp faktisko S120 un S210 dienās pastāv pozitīva un cieša korelācija, kas nozīmē, ka teļiem ar lielāku S120 dienās, arī S210 dienās tā bijusi lielāka.

  1. un 2. attēls uzskatāmi parāda, cik dažāds ir genoma novērtējums piecās pazīmēs. Tikai dažām govīm tas ir izlīdzināts. Praktiski visām zīdītājgovīm augstākais vērtējums pazīmē, kas raksturo teļa attīstību 120 dienās.

1. attēls. Zīdītājgovju genoma vērtējumi 5 pazīmēs

2. attēls. Zīdītājgovju genoma vērtējumi 5 pazīmēs

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. Tā tēma   “Pēcnācēju attīstības rādītāju nozīme atkarībā no mātes genoma novērtējuma pētāmajām pazīmēm vienādā ēdināšanas sistēmā”, LAD līguma Nr.10.2.1-2.36/23/P10, 10. lote.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Ziedīte Bimšteine,
demonstrējuma vadītāja, LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja lopkopības konsultante

Kristīne Ādama,
demonstrējuma zinātniskā vadītāja, Gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes locekle, LDC Ciltsdarba nodaļas speciāliste liellopu ģenētiskā novērtējumā