Jūs atrodaties šeit

Sprostu dezinfekcija – iespēja ierobežot infekcijas un vīrusu slimības teļiem piena periodā

Lopkopība
Veterinārija
Demonstrējumi lopkopībā

Aptaujājot piensaimniekus ir jāatzīst, ka biežāk lielāka uzmanība tiek veltīta slaucamo govju veselībai, labsajūtai un ražībai. Piensaimnieki atzīst, ka laiku pa laikam saimniecībās viena no problēmām ir teļu diareja, kuras ārstēšana ne vienmēr ir sekmīga.

Saimniecību īpašnieki šo problēmu uztver dažādi. Vieni uzskata, ka diareja teļiem ir pārejoša un būtisku ietekmi uz teļa attīstību neatstāj, otri šīs problēmas risināšanu uztic speciālistiem. Ārzemju pētnieki uzskata, ka diareja teļiem piena periodā rada tik lielas veselības problēmas, ka veidojas vieni no lielākajiem ekonomiskajiem zaudējumiem šajā vecuma grupā (Torseina et al., 2011). Diarejas ierobežošana ganāmpulkā jāveic kompleksi. Sākumā jānoskaidro diarejas cēloņi un iespējamās teļu inficēšanās vietas. Ļoti bieži ar patogēniem, kas izraisa diareju vai respiratorās slimības, teļi saskaras dzemdību boksā. Visbiežāk teļi inficējas atnešanās laikā, ja nonāk saskarsmē ar govju ar fekālijām, urīnu, vai augļa ūdeņiem. Tādēļ govju atnešanās boksus vajag uzturēt sausus un tīrus, lai jaundzimušie teļi nonāktu pēc iespējas mazākā saskarē ar piesārņotiem pakaišiem. Tūlīt pēc dzemdībām zems imunitātes līmenis ir gan govij, gan teļam, tāpēc ir saslimšanas risks ar infekcijas un vīrusu slimībām. Dažādos ārzemju pētījumos noskaidrots, ka teļu saslimšana ar diareju ir lielāka tiem teļiem, kuri ilgāk atrodas pie mātes dzemdību boksā, bet teļu pārvietošana uz tīriem, dezinficētiem individuālajiem sprostiem pirmajā stundā pēc dzemdībām samazina iespēju saslimt ar diareju.  

Lai uzlabotu teļu veselību un mazinātu jaundzīvnieku saslimšanas riskus, samazinātu antimikrobiālo rezistenci (AMR), LLKC ar Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstu (LAD Līguma Nr. LAD100119/P4) 2023. gada martā sāka īstenot demonstrējumu par tēmu “Dezinfekcijas metožu ietekme uz teļu veselību”. Demonstrējums tika īstenots Bauskas novada Brunavas pagasta Jāņa Straģa zemnieku saimniecībā “Krišjāņi”. Tika izvērtēti teļu turēšanas apstākļi, saslimšanas biežums, identificēti iespējamie diarejas ierosinātāji un salīdzināta dažādu dezinfekcijas metožu efektivitāte, jo teļu aprūpei, īpaši atnešanās procesa vadīšanai, jaundzimušā aprūpei, jaunpiena menedžmentam, teļu izmitināšanai un barošanai, kā arī higiēnai, ir liela ietekme uz teļu veiktspēju un veselību.  Diareja ir sarežģīta slimība ar daudziem infekcioziem un neinfekcioziem faktoriem. Piena teļi pirmajos dzīves mēnešos ir ļoti uzņēmīgi pret slimībām, jo tiem ir naiva imūnsistēma un daudzi fizioloģiskie stresa faktori. Higiēnas pārvaldība ir galvenais elements, lai samazinātu enterālo slimību risku teļiem, samazinot to pakļaušanu patogēniem.

Lai dezinfekcija būtu kvalitatīvi veikta un efektīva, katrai saimniecībai jāizstrādā piemērotākais dezinfekcijas protokols, kurā noteikti jāizvērtē teļu turēšanas veids, sprostu materiāls, teļu barošanas sistēma un trauki. Jānovērtē ventilācijas un kanalizācijas sistēmas, jo, veicot sprostu mazgāšanu un dezinfekciju, daži ķīmiskie dezinfekcijas līdzekļi izdala smaržas, kas var kairināt augšējos elpceļus, kā arī viena sprosta mazgāšanai pēc putu aplikācijas tiek patērēts 100–120 litru ūdens. Labs tīrīšanas un dezinfekcijas protokols sastāv no septiņām darbībām. Pirms dezinfekcijas jāveic vairākas tīrīšanas procedūras – vajag fiziski noņemt netīrumus, piemēram, kūtsmēslus, pakaišus, putekļus, barību un saistītos mikroorganismus. Tas nodrošinās atlikušo mikroorganismu efektīvu dezinfekciju, jo organiskie materiāli kavē dezinfekcijas līdzekļu darbību; organisko materiālu noņemšana arī novērš barības vielu avotu mikroorganismiem, kas atrodas uz grīdām un virsmām. Biofilmas nodrošina arī lielisku aizsardzību pret mikroorganismiem. Par tīrīšanas un dezinfekcijas pozitīvo efektu liecina pētījums (Luyckx et al. (2015a), ka vidējais kopējais aerobo baktēriju uzskaitījums uztriepju paraugos, kas ņemti broileru novietnēs, samazinājās par 2 log koloniju veidojošām vienībām (KVV)/625 cm2 pēc tīrīšanas un par 1,5 log KVV/625 cm2.

1. attēls. Teļu sprostu mehāniska tīrīšana

Mehāniski tīrot teļu sprostus, tie pēc iespējas labāk jācenšas atbrīvot no pakaišiem, mēsliem, lai samazinātu organisko piesārņojumu. Jo kvalitatīvāk būs iztīrīt teļu sprosti, jo labāk uz patogēniem iedarbosies putu veidojošais mazgāšanas līdzeklis, kā arī efektīvāka būs dezinfekcija.

LLKC veiktajā demonstrējumā viena teļa sprosta mehāniskajai tīrīšanai bija nepieciešams 10 min., mazgājamo putu aplikācijai 2 min., putu ekspozīcijai 20 min., mazgāšanai ar augstspiediena mazgājamo iekārtu 15 min., sprostu žāvēšanai 3–4 stundas, dezinfekcijas līdzekļa aplikācijai 2 min., dezinfekcijas līdzekļa ekspozīcijai 30 min. Vienas darba dienas laikā divi darbinieki var pareizi iztīrīt un dezinficēt 6–8 teļu individuālos sprostus.

2. attēls. Teļu sprostu mazgāšana ar putām

Putas uz teļu sprosta virsmas uzklāj ar speciālu aplikatoru, kurš ir aprīkots ar dozatoru. Viena sprosta mazgāšanai vajag ap 250 ml putu koncentrāta. Putas uzklāj vienmērīgi pa visu sprosta virsmu. Ja lieto mazgāšanas putas pirms dezinfekcijas, sprosta virsmas tiek labāk attīrītas no fekālijām un pakaišiem, līdz ar to palielinās dezinfekcijas efektivitāte. Uzklājot putas, obligāti jāievēro visi drošības pasākumi, jo šķīdums ir kodīgs. Pēc putu aplikācijas rūpīgi izmazgā sprostu ar augstspiediena mazgājamo iekārtu – mazgā tik ilgi, kamēr uz virsmas nav ziepju putu palieku. Parasti viena sprosta mazgāšana aizņem 15–20 min. Pēc tam veic sprosta žāvēšanu, un tikai pēc nožāvēšanas veic dezinfekciju.

Dezinfekcijas līdzekļa izvēle

Lai dezinfekcijas līdzeklis darbotos efektīvāk, kvalitatīvāk jāveic virsmu mehāniskā tīrīšana, lai uz grīdām, sienām būt mazāk salmu un mēslu, lai dezinfekcijas līdzekli uzklātu uz labi notīrītām un sausām virsmām. Pēc struktūras lielākā daļa dezinfekcijas līdzekļu ir šķidri un to sastāvā ir skābes vai sārmi. Pulverveida dezinfekcijas līdzekļus parasti sajauc ar pakaišu materiālu, jo šie līdzekļi pilda mitruma adsorbenta funkciju, neļaujot vairoties patogēniem. Par ļoti efektīviem dezinfekcijas līdzekļiem uzskata tos, kuri pēc 30 min. ekspozīcijas noteiktā koncentrācijā spēj iznīcināt baktērijas, vīrusus un parazitāros vienšūņus. Vienmēr pirms dezinfekcijas līdzekļa iegādes konsultējieties ar veterinārārstu un iepazīstaties ar konkrētā līdzekļa lietošanas pamācību.

Darba drošība teļu sprostu tīrīšanas un dezinfekcijas laikā

Veicot teļu sprostu mehānisko tīrīšanu, mazgāšanas putu aplikāciju, sprostu mazgāšanu ar augstspiediena mazgātāju, aplicējot dezinfekcijas šķīdumu vienmēr jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi: brilles, sejas maska, gumijas cimdi, specapģērbs. Vienmēr jāpatur prātā, ka mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem nonākot uz ādas, var rasties ķīmiski apdegumi. Ja dezinfekcijas līdzeklis ir nokļuvis uz ādas, nekavējoties to noskalojiet ar aukstu tekošu ūdeni, vismaz 3–5 min. Mazgājamās putas un dezinfekcijas līdzekli uz virsmām uzklājiet uzmanīgi, tā, lai uzklāšanas laikā pēc iespējas mazāk rastos šļakatas. Pēc darba obligāti nomazgājiet rokas.

Dezinfekcijas kvalitātes pārbaude

Virsmu kontaminācijas pārbaudei izmanto kontaktplates. Lai saprastu virsmu kontaminācijas pakāpi, nospiedumus ar kontaktplatēm uz mazgājamajām un dezinficējamajām virsmām veic pirms mazgāšanas un dezinfekcijas. Veicot teļu sprostu virsmu kontaminācijas pakāpes noteikšanu demonstrējuma ietvarā jāsecina, ka pirms mazgāšanas un dezinfekcijas baktēriju KVV skaits PCA platē nav saskaitāms, tas nozīmē, ka teļu sprostu virsmas bija ļoti kontaminētas ar dažādiem patogēniem.

3. attēls. Dezinfekcijas kontrole izmantojot kontaktplates

Pēc sprostu virsmu apstrādes ar putu veidojošām ziepēm, pēc ziepju aplikācijas un mazgāšanas ar augstspiediena mazgātāju situācija kļuva ievērojami labāka. Laboratorijas virsmu kontaminācijas pārbaužu dati par virsmu apstrādi ar putu veidojošu mazgāšanas līdzekli un dezinfekciju apkopoti 1. tabulā.

1. tabula. Virsmu kontaminācijas pārbaude

Veicot pareizu teļu sprostu mehānisko tīrīšanu, mazgāšanu un dezinfekciju, jūs varat efektīvāk pasargāt teļus no saslimšanas ar infekcijas, vīrusu un parazitārajām slimībām, taču tīri un pareizi sagatavoti sprosti ir viena no biodrošības sastāvdaļām. Lai iegūtu veselu teļu, jums savlaicīgi ir jāveic vairākas darbības: tīrs un sauss dzemdību bokss, dezinficēta nabas saite teļam, savlaicīgi izžāvēts apmatojums un izēdināts jaunpiens. Jaundzimusī tele tīrā un dezinficētā sprostā ir viena no veselīgas vaislas teles izaudzēšanas atslēgām.

AIJA MĀLNIECE,
zinātniskā konsultante, Dr.med.vet., LBTU Veterinārmedicīnas fakultātes docente, Klīniskā institūta direktore

DAINIS ARBIDĀNS,
demonstrējuma vadītājs, konsultants-eksperts veterinārmedicīnā, LLKC Lopkopības nodaļa