Jūs atrodaties šeit

Prognozē augstas barības cenas

Lopkopība

Lielākajā daļā ES valstu šajā ražas sezonā tiek prognozētas augstas dzīvnieku barības cenas, jo klimatiskie apstākļi nav labvēlīgi lopbarības kultūraugu audzēšanai.

Šādas prognozes izskanēja jūnijā notikušajā ES lauksaimnieku organizācijsa COPA–COGECA darba grupā par dzīvnieku barību, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Zemnieku Saeimas (ZSA) pārstāve Aija Rozenfelde.

Katrā ES dalībvalstī situācija ar lopbarības kultūraugiem ir atšķirīga. Francijas pārstāvis norādīja, ka sagaidāmas paaugstinātas barības cenas, jo sojas cena nepārtraukti pieaug. Vācijā barības ražošanā iestājusies stagnācija, cenas nedaudz krītas, taču tiek prognozēts kviešu un kukurūzas cenu kāpums. Čehijā prognozē sliktu ražu, jo divas nedēļas nepārtraukti lija un trešā daļa lauku ilgstoši bija zem ūdens. Situācija tiek vērtēta kā slikta, taču galīgā prognoze vēl netiek izteikta. Čehijas pārstāvis norāda, ka šīs valsts finanšu ministrs ir apsolījis atbalstu zemniekiem, kas cietuši no plūdiem. Ungārijā gaidāma augsta kviešu un kukurūzas raža, jo klimatiskie apstākļi līdz šim bijuši ļoti labi. Portugāle no prognozēm patlaban atturas, jo pavasarī bija ilgstošs aukstums un nokrišņi, bet vasaras sākumā iestājies karsts un sauss laiks. Latvija norāda, ka graudaugu ražas salīdzinājumā ar 2012. gadu būs zemākas: ziemas rapsim – par 30%, ziemas kviešiem – par 10–15%, rudziem – pat par 50%. Vasarāju ražu vēl grūti prognozēt.

Tā kā proteīna avotu cenas turas augstas, COPA–COGECA darba grupas sēdē Francijas un Vācijas pārstāvji norādīja uz nepieciešamību audzēt ES teritorijā soju, lai izvairītos no spekulatīvām cenām, kādas importētajai sojai piedāvā tirgotāji no Amerikas, Argentīnas un Brazīlijas.

 

Sagatavoja LLKC Sabiedrisko attiecību
vadītāja Iveta Tomsone

Publikācija no informatīvā izdevuma "Lauku Lapa" Nr. 7 (100)

Pievienot komentāru