Jūs atrodaties šeit

Pēta zemnieku saimniecības “Ausmas” pieredzi

Lopkopība

Lopkopības interešu grupas dalībnieki apmeklēja zemnieku saimniecību “Ausmas” Limbažu pagastā, lai izvērtētu tās pieredzi lopbarības sagatavošanā slaucamajām govīm.

LLKC Pierīgas konsultāciju biroja interešu grupas “Latvijā audzētie proteīnaugi slaucamo govju barībā” piecu dalībnieku pirmā tikšanās notika 6. maijā zemnieku saimniecībā “Ausmas” Limbažu novada Limbažu pagastā.

Piedaloties interešu grupā, saimniekiem, izmantojot citam cita pieredzi un konsultanta zināšanas, tiek nodrošināta labās prakses apmaiņa un pārnese. Grupu vada LLKC Pierīgas konsultāciju biroja lopkopības konsultante Aija Luse.

Zemnieku saimniecība “Ausmas” saimniekošanu uzsākusi 1992. gadā, šogad atzīmējot jau 24. gadu piensaimniecībā. Saimniecībā pozitīvais ir salīdzinoši zemā piena pašizmaksa, jo paši ražo graudus spēkbarībai, ir savs tehnikas parks, kā arī darbu pārmanto jaunā paaudze. Šobrīd ganāmpulka produktivitāte ir 7852 kg (365 dienu vidējā aprēķinātā ražība) ar 4,21% taukiem un 3,30% proteīna, SŠS – 208. Skābbarība govīm tiek gatavota kaudzēs, lauki tiek mēsloti ar šķidrmēsliem no savas krātuves, kas izbūvēta 2008. gadā. Tā kā iepriekšējā gadā nav izdevies sagatavot pietiekami kvalitatīvu skābbarību un tai nav veiktas analīzes, tad grūti sastādīt korektu barības devu slaucamajām govīm, kas atspoguļojas arī produktivitātes rādītājos. Lielākā problēma ir somatiskās šūnas pienā, kas ir 22,2% govju, īpaši pēcatnešanās grupā un vecāko govju grupā. Tāpat arī ir palielināts teļu sēklošanas un atnešanās vecums, kas būtu samazināms, veicot dažus uzlabojumus ēdināšanā.

Šīs lietas saimnieki savā starpā pārrunāja, dalījās ieteikumos par teļu ēdināšanu, atzinīgi novērtēja teļu turēšanas apstākļus saimniecībā, apskatīja sadīgušos zirņus laukā, kur tie šogad iesēti 6,2 ha platībā ar mērķi papildināt spēkbarības devu ar pašražoto proteīnu. Šādam nolūkam ir arī veikta sarkanā āboliņa tīrsēja aptuveni 40 ha platībā, lai pēc iespējas mazāk būtu jāiepērk komerciālā papildbarība, tādējādi optimizējot piena ražošanas izmaksas.

Nākamā tikšanās plānota jau 20. maijā, z/s “Punči” Salacgrīvas novada Ainažu pagastā.

Aija Luse,

LLKC Pierīgas konsultāciju biroja lopkopības konsultante

Foto Galerija: 

Pievienot komentāru