Jūs atrodaties šeit

Noderīga informācija traktortehnikas īpašniekiem un lietotājiem

Lopkopība

Valsts Lauku tīkla Sekretariāta pasākumu ietvaros 11. aprīlī Zemkopības ministrijas rīkotajā tradicionālajā reģionālo mediju preses dienā uzstājās arī Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras (VTUA) direktors Armands Binovskis, kurš sniedza informāciju, kas varētu būt noderīga ikvienam lauksaimniekam – traktortehnikas īpašniekam un lietotājam, kā arī konsultantiem.

Armands Binovskis izteica lūgumu, lai iespēju robežās reģionālo mediju pārstāvji atgādinātu lauksaimniekiem par svarīgākajām lietām traktortehnikas apkopē, tehnisko apskašu uzlīmju un talonu noformēšanā, kā arī, lauksaimnieki pārbaudītu vadītāju apliecību derīguma termiņus, jo, laikus neatjaunojot šos dokumentus, var iedzīvoties naudas sodu saistībās. Tika demonstrētas arī jaunā parauga traktortehnikas numurzīmes, kuru stiprinājums atbilst jaunajam standartam. Izskanēja informācija, ka jauno pakalpojumu – izgatavot individuālu numurzīmi ar paša izvēlētu burtu un skaitļu kombināciju, pirmais izmantojis kāds Tukuma novada lauksaimnieks, izvēloties uzrakstu „zemnieks”. Paplašinājusies arī iespēja veikt traktortehnikas motoru jaudas un dūmgāzu mērījumus, ar modernu aparatūru dodoties arī izbraukumos.

LLKC Lopkopības nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks:
– Traktortehniku mēs nezin kāpēc uzskatām par otrās šķiras tehniku – tiesības dabūt vienkārši, apskates arī var iziet diezgan viegli. Bet tas ir pilnīgi greizs uzstādījums, jo traktori, kombaini un piekabes reizēm kļūst par pilntiesīgiem satiksmes dalībniekiem, ar visām no tā izrietošajām sekām. Noteikumi attiecas pilnīgi uz visiem. Tieši tāpēc, mūsuprāt, ir svarīgi nevis kārtējo reizi meklēt atrunas kāpēc kaut kas no minētā nav izdarīts, bet gan padomāt, piemēram, kā tās pašas tiesības, iespējams, jau rīt apmainīt. Papildus iesakām pārliecināties arī par OCTA esamību visai tehnikai, ar ko plānojat pārvietoties pa publiskiem ceļiem. Cik gan maksā polise salīdzinājumā ar sodu, kas pienākas par tās neesamību? Pavasaris ir klāt, un, cerams, esat tam pienācīgi sagatavojuši arī savu tehnikas parku! Veiksmi un izturību darbos!

VTUA informācija par aktualitātēm 2013. gadā

Traktortehnikas vadītāju apliecību derīguma termiņš

Traktortehnikas vadītājiem vajadzētu ieskatīties savās apliecībās un pārliecināties par to derīgumu, kas ir desmit gadu. Lai apmainītu traktortehnikas vadītāja apliecību, jāvēršas kādā no VTUA birojiem, līdzi ņemot veco apliecību, personas pasi, kā arī vienu dokumentiem paredzētu foto 3x4 cm. Jāpārliecinās arī par medicīniskas izziņas derīguma termiņu.

Ja ir iepriekšējā parauga (papīra formāta) izziņa, tad tās otrā pusē jāskatās, lai nebūtu svītrota atzīme „pašgājējmašīnas”. Ja tā būs svītrota, šī izziņa traktortehnikas vadītāja apliecībai nebūs derīga. Ja transportlīdzekļa vadītāja veselības pārbaude veikta pēdējos divos gados, VTUA būs elektroniski pieejama informācija par šī cilvēka veselības stāvokļa atbilstību traktortehnikas vadīšanai. 

Jaunās prasības traktortehnikas tehnisko apskašu uzlīmju un talonu noformēšanā
Vispārējā noformēšanas kārtībā nav būtisku izmaiņu, ir tikai precizēta uzlīmju vai talonu kompostrēšana – atzīmēšana. Ja, piemēram, janvārī veikta traktora apskate un piešķirta atļauja piedalīties ceļu satiksmē nākamajā gadā, tad uzlīmē vai talonā tiek caurdurta janvāra atzīme (skaitlis „1”, kas norāda mēneša kārtas skaitli). Apskate ir derīga līdz norādītā mēneša pēdējam datumam. Šis, salīdzinot ar automobiļiem noteikto kārtību, ir neliels bonuss.

Veicot otro novērtējumu, tiek izsniegta pagaidu atļauja, ar kuru var braukt 30 dienas, kamēr tiek novērsti norādītie defekti. Ja uzlīmē vai talonā nav caurdurtu mēneša skaitļu, tad otrā pusē ir precīzi norādīts datums, līdz kuram atļauts piedalīties ceļu satiksmē.

Jaunas traktortehnikas numura zīmes
VTUA izsniedz gan jaunā (garena tipa), gan iepriekšēja tipa traktortehnikas valsts numura zīmes. Ja klients iegādājies traktoru vai traktora piekabi, kam numurzīmes stiprinājums atbilst jaunajam standartam, tad viņam tiks izsniegta atbilstoša jaunā parauga valsts reģistrācijas numurzīme. Turklāt ar 2013. gadu tiek piedāvāts jaunums – iespēja izgatavot individuālu numurzīmi, kurai burtu un ciparu kombināciju klients var izvēlēties pats (izņemot, ja šāda ciparu un burtu kombinācija jau reģistrēta iepriekš). Jāņem vērā, ka numurzīmē nevar būt vairāk par 8 simboliem. Individuālā numurzīme izmaksā Ls 330,58+PVN. Klientiem tiek dota iespēja izvēlēties numurzīmes arī ar īpašu ciparu kombināciju (no VTUA piedāvātā saraksta), par šo pakalpojumu papildus jāmaksā Ls 19,80.

Jaunas traktortehnikas motoru izplūdes gāzu emisijas normas
Traktoru motoriem Eiropā noteikti vairāki izmešu līmeņi – Eiro 1, Eiro 2, Eiro 3. Šogad vairs netiek reģistrēti traktori ar motora nominālo jaudu no 130–560 kW (177–760 ZS), kuru motori ir ar Eiro 3 A posma izmešu līmeni.

Traktortehnikas motoru jaudas un dūmgāžu mērījumi
VTUA, piedaloties EEZ un Norvēģijas valdības finansētā projektā, ieguvusi savā rīcībā unikālu traktortehnikas motoru jaudas un dūmgāzu noteikšanas mēraparatūru, kuru var izmantot traktortehnikas īpašnieki, traktortehnikas tirgotāji, mācību iestādes un citi interesenti, lai veiktu nepieciešamos mērījumus, ko iespējams izdarīt arī izbraukumā.

Plašāka informācija VTUA mājaslapā.

Traktordiena–2013 notiks 18. maijā

Aktuālāko par traktortehniku būs iespējams uzzināt arī pasākumā Traktordiena, kas Latvijā notiks jau ceturto gadu pēc kārtas. Traktordiena dod iespēju uzzināt aktuālāko par traktortehniku. Traktordienā piedalīsies lauksaimniecības tehnikas ražotāji un tirgotāji, lauksaimniecības preču ražotāji un pakalpojumu sniedzēji, kā arī valsts sektora un sabiedriskās organizācijas. Pasākums būs gan iespēja iegūt jaunāko informāciju par traktortehniku, gan piedalīties traktoru sacensībās, daudzās atrakcijās un konkursos. Traktordienas rīkotājs ir Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai, bet galvenie sadarbības partneri – Valsts Lauku tīkls un Latvijas Zemkopības ministrija. Sava informatīvā telts pasākuma laikā būs Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram, kurā varēs ne tikai piedalīties atraktīvās aktivitātēs, bet arī iepazīties ar LLKC plašo pakalpojumu klāstu, saņemt informatīvos materiālus un tikties ar speciālistiem. Atgādinām, kaTraktordiena-2013 notiks 18. maijā Krimuldas novada SIA Kalnzaķi.

Plašāka informācija www.traktordiena.lv.

Sagatavoja Dace Millere,
LLKC Informācijas nodaļas vecākā komunikāciju speciāliste

Pievienot komentāru