Jūs atrodaties šeit

Dzīvnieku turētāju ievērībai

Lopkopība

Iestājoties tveicīgajam laikam Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) lauksaimniecības dzīvnieku turētājiem atgādina, ka dzīvnieki jāuzmana no knišļiem un pārkaršanas.

Kā pasargāt no asinssūcēju kukaiņiem?

Lai pasargātu dzīvniekus no sāpēm, stresa, kā arī nopietnām veselības problēmām, ko rada knišļu un citu asinssūcēju kukaiņu kodumi, knišļu „aktīvajā” periodā – maijā un jūnijā dzīvniekus ganībās vajadzētu laist dienas vidū un pa nakti līdz saules lēktam. Ja novērojama knišļu masveida savairošanās, nevajadzētu dzīvniekus laist ārā vispār!

Pirms izlaišanas ganībās, dzīvniekus jāapstrādā ar līdzekļiem, kas paredzēti kaitēkļu atbaidīšanai. Asinssūcēji kukaiņi vislabprātāk kož ķermeņa daļās, uz kurām ir maz apmatojuma – tesmenī, tāpēc ieteicams iegādāties ziedes, ar kurām ārstē tesmeņa iekaisumus. Taču pirms dažādu līdzekļu vai ziedes iegādāšanās noteikti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Jāparūpējas, lai dzīvnieki nepārkarst

Tāpat jāparūpējas, lai dzīvnieki nepārkarst. Parasti tas notiek, atrodoties atklātās ganībās, bezvējā, kā arī transportēšanas laikā. Pārkaršanas pazīmes – dzīvnieki ir nomākti, saguruši, tiem ir nespēks, karsta āda, ātrs pulss un elpošana, var novērot muskuļu trīcēšanu un krampjus, acu un mutes gļotāda kļūst tumši sarkana vai zilgana.

Lai pasargātu dzīvniekus no pārkaršanas, tiem jādod pietiekami daudz dzeramā ūdens un, ja iespējams, jāmaina sasilis ūdens pret vēsu. Nevajadzētu govis, aitas, cūkas un, jo īpaši, zirgus ganīt karstajā diennakts laikā, no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00, tiešos saules staros, vai arī jāparūpējas, lai tie atrastos nojumē vai koku ēnā.

Mītnēs turētajiem dzīvniekiem, bet jo īpaši putniem, kažokzvēriem un cūkām, jānodrošina ventilācija, gaisa apmaiņa, bet ne caurvējš un, ja iespējams, jāparedz dzīvniekiem lielāka platība, lai tie nebūtu saspiesti.

Pārāk augsta temperatūra nelabvēlīgi ietekmē lauksaimniecības dzīvnieku veselību un produktivitāti.

 

Ja dzīvnieki sakosti vai novērotas pārkaršanas pazīmes, noteikti jākonsultējas ar veterinārārstu.

 

Plašāka informācija PVD mājaslapā www.pvd.gov.lv.

 

PVD informācija

Publikācija no informatīvā izdevuma "Lauku Lapa" Nr. 6 (99)

Pievienot komentāru