Jūs atrodaties šeit

Darba vistām – olbaltumvielām bagātu barību

Lopkopība

Jo grūtāki laiki, jo lielāks pieprasījums pēc dējējputniem. IK “Ziedkalni” saimniece un portāla calisi.lv īpašniece LIENE VENTERE atzīst, ka šogad interese par vistu audzēšanu būtiski pieaugusi, tomēr ikvienam piekodina – ja gribat olas, tad nodrošiniet vistām barību ar atbilstošu olbaltumvielu saturu.

Lienes bizness nu jau daudzus gadus ir Dominant krosu cālīšu ievešana no Čehijas kompānijas Dominant Genetika s.r.o. un pārdošana. Pie Lienes var iegādāties gan pavisam mazus cālīšus no pirmās to ievešanas dienas Latvijā, gan arī jaunputnus līdz trīs mēnešu vecumam. Liene atzīst, ka šogad līdz ar pēdējā laika notikumiem ļoti pieaug cilvēku interese par putnu audzēšanu savām vajadzībām. Par putnu iegādi aizvien vairāk interesējas arī tie, kuri vēlas audzēt vistas piemājas dārzā, lai nodrošinātos ar olām savām vajadzībām. Liene uzreiz piekodina – jāatceras, ka vistām ar zāli un kartupeļiem vien nepietiks, tām vajag dot olbaltumvielām bagātu barību, derēs šķeltie zirņi, novārītas pupas, soja.

Kvalitatīvi putni nav lēti

Sarunu par cālīšiem sākam ar šobrīd aktuālo tēmu – cena. Liene saka – kvalitatīvi un veselīgi putni, kas sāk dēt, jau sākot no trīs mēnešu vecuma un saimniekiem nodrošina vienu olu dienā, nav lēti. Cenu sastāda ne tikai cālīšu iegāde Čehijā, bet arī to transportēšanas izdevumi putniem piemērotā transportā, arī Lienes darbs un ieguldītie resursi (barība, elektroenerģija) cālīšu izaudzēšanā līdz jaunputna vecumam.

– Liela problēma saimniecībās mēdz būt cāļu un jaunputnu krišana pirmajās dienās pēc iegādes.

– Dominantes cāļu un jaunputnu dzīvotspēja ir milzīga, ir jāpieļauj ļoti daudz kļūdu, lai tos nobeigtu. Mums no 1000 putniem vidēji krīt 20 cāļi, bet tam ir objektīvi iemesli, vai nu tos nospiež, vai arī tiem ir ģenētiskas problēmas ar gremošanas traktu. Atbirums ir niecīgs. Turklāt čehi cāļus ļoti skrupulozi šķiro, nav jāuztraucas, ka kāds no cāļiem būs gailītis. Jāsaka, ka mums tos pieprasa, ir pat iztrūkums. Ja tomēr gadās kāds gailītis, es to labprāt apmainu pret vistiņu. Iesaku katram parēķināt, cik izdevīgi ir pirkt lētus cāļus par 1,40 eiro gabalā, zinot, ka trešā daļa no iegādātajiem putniem ir gaiļi.

Ja saimnieks vēlas iegādāties 100 un vairāk cāļu, tad dodu atlaides. Atlaides piedāvāju arī Latvijas Apvienotās putnkopības biedrības biedriem, kā arī, ja cilvēks pats atbrauc pakaļ saviem cāļiem un man tie nav jāved.

– Kāds ir apjoms, ko sezonas laikā apgrozāt?

– Apjoms ir 4–5 tūkstoši putnu, ko iepērkam līdz sešām reizēm gada laikā. Visintensīvākais laiks ir pavasarī, bet iepirkšana notiek visu gadu. Ieteiktu nebaidīties putnus iegādāties arī vasarā un rudenī, tiesa, jārēķinās, ka rudens cāļi dēšanu sāk nedaudz vēlāk nekā pavasara cāļi, bet tad īsāku laiku ir mazās olas.

Cāļus vai jaunputnus

– Vai izdevīgāk iegādāties cāļus vai tomēr jaunputnus?

– Katram jāizvērtē savas iespējas. Ja ir telpa, kur cālīti ielikt, es uzskatu, ka audzēšana ir vienkārša. Var tos audzēt kaut vai kartona kastē, bet jāsaprot, ka pēc mēneša mājās būs liela šmuce, ir jābūt sagatavotai vietai, kur tos pārnest. Ja tādas iespējas nav, tad jāņem jaunputni.

– Kādus krosus iesakāt iegādāties?

– Ir ļoti ražīgs kross 723. Hibrīds, tā trūkums – baltā krāsā, kas pievilina vanagus. Pārējie krosi ir ar atšķirīgām rakstura iezīmēm, bet dēšanas ziņā līdzīgi. Dējīgākas ir Leghorn tipa vistas, bet tās ir nervozākas, tām ir gaišas olas – baltas un krēmkrāsas.

Pārējās dominantes ir mierīgas un nosvērtas. Tumšās krāsas vistas ir ļoti skaistas, stipras un izturīgas, labi dēj, bet diezgan agresīvas. Ja ganāmpulkā melnās ir pārsvarā, tad tās var pārējām, tā teikt, “uzlikt ķepu”. Melnajām vistām ganāmpulkā vajadzētu būt ne vairāk kā ¼, jāskatās, lai tās nebūtu pārsvarā. Turklāt melnās izteikti terorizē baltas krāsas vistas, tām ir grūti sadzīvot.

Manuprāt, vērtējot krosu ražību gada griezumā, visi tie ir vienādi ražīgi. Ir krosi, kas sliktāk reaģē uz karstu vasaru, ir, kas uz aukstu ziemu, ir, kas reaģē uz barības kļūdām.

– Ielaižot ganāmpulkā jaunas vistas, kā rīkoties, lai pēc kāda laika varētu atšķirt jaunās no vecajām?

– Protams, ka jaunās vistas vismaz divas nedēļas jātur atsevišķi no vecajām, tikai pakāpeniski tās var laist kopā.

Lai vistas nebūtu jāgredzeno un varētu pateikt, cik kura vista ir veca, ir saimniecības, kas vienu sezonu ņem gaišās vistas (baltas, gaiši brūnas, gaiši zilas), otru – tumšās (melnās, pelēkraibās, tumši zilās un tumši brūnās). Tad ganāmpulks ir raibs, olas ir dažādās krāsās, turklāt zināms, cik kura vista ir veca.

– Cik bieži ganāmpulks jāatjauno?

Tā kā dominantēm ir intensīva vielmaiņa, tās tomēr diezgan ātri “nodējas”. Jārēķinās, ka divos gados tās ir jāmaina. Ja ir maza saimniecība, to var izdarīt pakāpeniski, lielām saimniecībām jādomā risinājumi. Pēc diviem gadiem dominantes sāk dēt lielas un skaistas olas, bet dara to retāk. Ir saimnieki, kas dažas vistas atstāj tieši dēļ lielajām olām, bet ražīgākās vistas ir no 19. līdz 76. nedēļai.

Te jāpiemin, ka daudzi lielražotāji vistas tur līdz pusotram gadam un pēc tam pārdod. Šajā laikā vista lielo daudzumu no sevis ir atdevusi. Ja cilvēkam vajag vistiņas tikai uz vasaru, tad tādas var ņemt, bet biznesam neiesaku.

Pērnvasar novēroju gadījumus, kad tika izpārdoti veseli putnu ganāmpulki. Iesaku uzmanīties arī šādos gadījumos, jo šādi dažkārt izpārdod slimus putnus. Tajā vasarā šādi gadījumi bija vairāki.

Dominantēm – pareiza barība

– Kas nepieciešams veiksmīgai cāļu izaudzēšanai par ražīgu dējējvistu?

– Laba barība, ūdens un attiecīga temperatūra. Protams, jābūt arī kopšanai, lai izvairītos no kokcidiozes. Jāatceras, ka šīs vairs nav tās vistas, kādas kādreiz audzēja vecmāmiņas, kad cāļa izaudzēšana līdz dējošai vistai prasīja 6 mēnešus. Šie ir putni ar straujāku vielmaiņu, lielāku dēšanas intensitāti. Vecāka gadagājuma cilvēkiem ir grūti saprast, ka šiem putniem nepietiek tikai ar saujas graudu pabēršanu, lai tie dētu olas. “Veco laiku” vistas dēja 3 olas nedēļā. Šīs vistas ir ģenētiski ieprogrammētas dēt vienu olu dienā. Tas, ko vecmāmiņa vistā ieguldīja 6, 7 un pat 8 mēnešos, dominantes vistiņās jāiegulda 3,5 mēnešos, kad sāk parādīties pirmās olas. Maksimāla dēšana sākas jau 4,5 mēnešos pie nosacījuma, ja ir nodrošinātas visas barības vielas, pietiekams dienas ilgums un atbilstoša temperatūra. Ja tas nenotiek, tad ir skaidrs, ka vistām nav nodrošināts sabalansēts uzturs.

Nenodrošinot sabalansētu uzturu ar pietiekamu daudzumu olbaltumvielu, vistas sāk tās instinktīvi meklēt. Ja olbaltumvielas netiek atrastas barībā, tad diemžēl tās atrod blakus esošajā vista – tās sāk viena otrai raut ārā spalvas. Cilvēks domā, ka vistas noplukušas, meklē līdzekļus pret mošķiem. Nē, mošķi nav vainīgi, jāpārskata ēdienkarte. Vistas nedomā, tās meklē to, kā tām trūkst. Tās sāk ļoti daudz ēst, cerībā, ka tādējādi dabūs trūkstošās olbaltumvielas, un nobarojas. Neskatoties uz to, ka vistas ir nobarojušās, tās tāpat nedēj. Nedēj, jo nav olbaltumvielu. Ja sāksiet tās dot, treknā un pārbarotā vista sāks dēt.  

Visrūpīgāk pareizu barību iesaku nodrošināt tiem, kas iegādājas ļoti ražīgās Dom. Leghorn vistas, tās pirmās reaģē uz olbaltumvielu trūkumu, izplūcot cita citai spalvas. Nedod dievs, ja kādai vistai izrautās spalvas vietā parādās asins pile – pārējās vistas, sajūtot smaržu, metas tai vienai nabadzītei virsū. Ja vistas vienu reizi ir sapratušas, ka tādējādi var dabūt olbaltumvielas, tad ir slikti.

Arī dienas garumam ir nozīme. Protams, putniem patīk saule, bet pirmām kārtām gaišais laiks vajadzīgs, lai uzņemtu pietiekamu barības daudzumu.

Uzmanību – kombinētā barība

“Ziedkalnu” saimniece vērš uzmanību – ikvienam, kurš vistu barošanai iegādājas kombinēto barību, jāpievērš uzmanība sastāvam, jo īpaši olbaltumvielu daudzumam tajā. Pēdējā laikā, iespējams, augstās cenas dēļ, kombinētās lopbarības maisījumos daži ražotāji samazinājuši olbaltumvielu daudzumu. Tam jābūt vismaz 20 %, bet dažkārt konstatēts, ka tas samazināts līdz 16 %. Tad saimniekiem ieteicams pašiem papildus izbarot placinātus zirņus un pupas, soju vai citu olbaltumvielu avotu.

Liene: – Barība ir smags jautājums. Ir cilvēki, kas tai pievērš uzmanību un meklē risinājumu problēmai. Ir daļa, kas to noraksta uz putniem un mums pārmet, ka pārdevām sliktus putnus. Vēl trakāk ir tad, kad cilvēks iedomājas – ja putns nedēj, tad trūkst vitamīnu. Ko dara? Iepērk sintētiskos vistu vitamīnus un sāk tos barot. Mēs vistām veicam asins analīzes, nekad nav uzrādījies vitamīnu trūkums. Dažkārt konstatējam olbaltumvielu un D vitamīna trūkumu.

Mikoplazmoze – sena problēma

Vēl kāda lieta, no kā jāuzmanās – mikoplazmoze. Slimība ir aktuāla daudzās saimniecībās, diemžēl arī tādās, kas pārdod pašu inkubētus cāļus un jaunputnus citām saimniecībām.

Liene: – Ko dara cilvēki, pamanot, ka putni šķauda un klepo? Palasa sociālo tīklu grupās, ka vajag dot antibiotikas, tajā skaitā levomicetīnu, lai vistas veseļojas. Skaidrs, ka 2 nedēļas pēc antibiotiku kursa olas uzturā lietot nedrīkst, tomēr neizslēdzu, ka kādam ir žēl olas mest ārā.

Cilvēks pats uz savu galvu putnus nedrīkst ārstēt ar antibiotikām! Mikoplazmozi izārstēt nav iespējams. Ar antibiotikām var noņemt pazīmes – klepošanu un šķaudīšanu, tomēr vistas paliek nēsātājas. Kolīdz nāk kāds stresors, slimība atjaunojas. Esmu saņēmusi pārmetumus, ka no manis nopirkti putni, tie ir ielikti ganāmpulkā un ganāmpulks sācis slimot. Jā, tāpēc, ka tur bija nēsātāji. Tika atvesti jauni putni, ganāmpulkā parādās stress un parādās mikoplazmoze. Diemžēl tā ir ļoti lipīga slimība. Ja ar to netiek gala, tad slimības uzplaiksnījumi ganāmpulkā nekad nebeigsies.

Ja ganāmpulkā parādās klepošana un šķaudīšana, tad, neko darīt, – visi saslimušie putni jāvāc ārā. Tad pāris mēnešus katru vakaru jāiet kūtī un jāklausās, vai kāds krāc vai šņāc. Ieslēdz gaismu, apskatās, vai kādam nav slapjš deguns. Slimos izlasa, apskata veselos un tad ļauj ganāmpulkam izdzīvot, līdz dēšana beidzas. Šajā laikā ieteiktu jaunus putnus klāt neņemt. Jānomaina ganāmpulks, jāsāk viss no sākuma. Ja pāris mēnešus ir pilnīgs miers, var paņemt klāt pāris putnus un paskatīties, kāda būs stresora ietekme uz pārējiem putniem.

Ja saimniecībā ir tādas iespējas, tad ieteiktu putnu novietni veidot no divām norobežotām telpām, kas atvieglos slimību apkarošanu. To iesaka arī PVD.

Uzmanīgi ar putnu iegādi

Liene novērojusi, Latvijā putnkopības entuziastos iesakņojusies pārliecība, ka vistas sāk dēt 6 mēnešu vecumā. Līdz ar to cilvēki labprāt iegādājas jaunputnus attiecīgajā vecumā, maksājot par tiem samērā augstu cenu, vidēji 8 eiro. Protams, ir šķirnes, kas lēnāk nobriest un tiešām sāk arī vēlāk dēt, bet ne dominantes.

Liene: – Manuprāt tirdzniecība ar vistiņām Latvijā nav īsti godīga. Ir starpība, vai tirgoju 2,5 mēnešus vecu vistu par 6–6,50 eiro vai tādu pašu vistu, sakot, ka tā ir 6 mēnešus veca – par 8 eiro. Daudzi pircēji neatšķir jaunputnus no nobriedušas dējējvistas, nepievērš uzmanību, ka jaunputnam ir mazāka sekstīte. Protams, ka man jaunputnā ir jāiegulda, lai izaudzētu to līdz 2,5 mēnešiem, bet neatļaujos mānīties par putna vecumu tikai tādēļ, lai varētu paprasīt 8 eiro. Līdz 6 mēnešiem turu ļoti maz, jo tas ekonomiski ir ļoti neizdevīgi. Ja grib pelnīt ar jaunputniem, tiem ir jāmaksā 7–8 eiro. Tikai vajag godīgi pateikt, ka mēs visi tirgojam 3 mēnešus vecas vistas un visi nopelnām. Nevis, kā tagad, kad tie, kas ieved 3 mēnešus vecas vistas no Lietuvas, tie pelna, mēs, kuri pārdodam jaunputnus, godīgi uzrādot vecumu, paliekam muļķa lomā.

Par godīgām Liene nesauc arī tās saimniecības, kas nodarbojas ar Dominant šķirnes vistu pavairošanu.

Liene: – Jāatceras, ka Dominant ir hibrīdi, krosi. Lai līdz krosam nonāktu, ir strādāts ar 3–4 putnu paaudzēm. Respektīvi, cālītis ievērojami atšķiras no saviem vecākiem. Dominant krosu pavairošanu ar olu inkubēšanu mājas apstākļos var salīdzināt ar gurķu un tomātu sēklu pavairošanu no F1 sēklām. Neviens nepavairo F1 sēklas! Dominant ir putnu F1. Ja to darīsiet, tad pirmajai paaudzei dēšana vēl puslīdz būs normāla, bet otrā paaudze – uz jūsu risku, varat inkubēt savam priekam. Ja domājat pelnīt ar olām un cāļiem, ļoti neiesaku.

LIENE VENTERE

  • Stopiņu novada IK “Ziedkalni 2007” īpašniece, portāla www.Calisi.lv administratore.
  • Nodarbojas ar vistu cālīšu iegādi no Čehijas kompānijas Dominant Genetika s.r.o. un to pārdošanu no ievešanas brīža līdz trīs mēnešu vecumam.
  • Piedāvājumā arī inkubācijas olas.
  • Cāļus ieved sešas reizes gadā: februārī, marta beigās vai aprīlī, jūnijā, augustā, oktobrī un decembrī.
  • Piedāvājumā kopskaitā 28 Dominant šķirnes krosu cālīši, jaunputni un inkubācijas olas.
  • Sadarbojas gan ar mazajiem, gan lielajiem audzētājiem, putnus piegādā ap 500 saimniecībām visā Latvijā.

IVETA TOMSONE, LLKC Apgāds vadītāja, autores foto

Foto Galerija: