Jūs atrodaties šeit

Ziemāju pļauja rit pilnā sparā, ražas mazākas kā pērn

Augkopība

Līdz jūlija beigām lielākajā daļā Latvijas pabeigta ziemas miežu pļauja, turpinās ziemas rapša un ziemas kviešu pļauja. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības ekspertu vērtējumā, graudaugu ražas vērtējamas kā vidējas, karstuma dēļ graudi ir sīki, taču kvalitāte ir laba.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis: „Šogad labākas ražas sagaidāmas vēlajām ziemāju šķirnēm, kas mazāk cieta no karstuma jūnijā un jūlijā. Lauksaimnieki cer uz labu ražas novākšanas laiku, lai būtu mazāki izdevumi par kaltēšanas pakalpojumiem, ņemot vērā, ka šogad sagaidāmas zemākas graudu cenas nekā pērn.”

Ziemas miežu pļauja daudzviet Latvijā faktiski jau pabeigta. Vidēja raža valstī ir 3 tonnas no hektāra, kas ir zemāka nekā citus gadus. Ražu ietekmēja karstums, kura dēļ graudi šogad ir sīkāki. Nokultie miežu lauki pašlaik tiek gatavoti ziemas rapša sējai, kas sāksies augusta pirmajās dienās. Ar ziemas miežiem šogad apsētās platības ir salīdzinoši nelielas – kopumā 2,7 tūkstoši ha.

Ziemas rapša ražu vidēji valstī LLKC prognozē 2,6 tonnas no hektāra. Vidējo ražas līmeni samazina ražas ievākums no tiem laukiem, kas cieta no pārmērīgi garās ziemas. Oskars Balodis uzsver, ka labi koptajos laukos, kur tiek ievērota pareiza agrotehnika, ražas ir vērtējamas kā labas un ir robežās no 3 - 4 tonnām no hektāra. Ražas novākšanu dažos laukos apgrūtina nezāļu lielāks īpatsvars, kas ieviesās ziemā bojā gājuša rapša vietā.

Agro šķirņu ziemas kvieši patlaban tiek novākti un raža ir vidēja, bet graudu kvalitāte ļoti laba. Arī ziemas kviešu ražu samazinājis karsais laiks vasarā, kura dēļ graudi ir sīkāki kā ierasts. Vēlākās kviešu šķirnes izskatās ar labu ražas potenciālu, un graudu kvalitāte visticamāk būs ļoti laba. Kopumā valstī kviešu raža būs vidēja – 3 – 3,5 tonnas no hektāra. Mazākas ražas būs Latgalē, kur valdīja ilgstošs sausums. 

Rudzu lauki patlaban izskatās apmierinoši. Laukos, kur ievērota pareiza agrotehnika, sagaidāmas labas ražas, taču kopējo ražas prognozi samazina sagaidāmās zemās ražas mazāk koptajos laukos. Rudzu ražu LLKC prognozē vidēji 3 tonnas no hektāra.

Tritikāle pārziemojusi vissliktāk un tā pamatā tiek audzēta ekstensīva tipa saimniecībās. LLKC prognozētā vidējā raža ir robežās no 2 līdz 3 tonnām no hektāra.

Ziemāju graudaugi šogad aizņem 295,4 tūkst. hektāru, no tiem lielāko daļu – 250,6 ha – aizņem ziemas kvieši. Ar rudziem apsēti 28.5 tūkst. ha un tritikāli – 13.6 tūkst ha.

Plašākai informācijai: Oskars Balodis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs, tālr.: 63007557, mob. tālr.: 28661751

Informāciju sagatavoja
Iveta Tomsone

LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tel: 26004506
Iveta.Tomsone@llkc.lv

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Pievienot komentāru