Jūs atrodaties šeit

Vētra un lietus ražai nodarījuši lokālus postījumus

Augkopība

Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekspertu novērojumiem, sliktie laika apstākļi ziemāju sējumiem būtisku kaitējumu nav nodarījuši. Vētra un lietus nodarījuši tikai lokālus postījumus atsevišķos laukos Zemgalē, Vidzemē un Kurzemē, Latgalē postījumu faktiski nav.

Aizvadītājā nedēļā sākta ziemas rapša un kviešu ražas kulšana, ko šonedēļ nācies pārtraukt slikto laika apstākļu dēļ. LLKC augkopības ekspertu vērtējumā, šogad ziemāju ražu kopumā ietekmējis karstais laiks – nepietiekamā mitruma dēļ  graudi ir sīkāki, toties graudu kvalitāte vērtējama kā laba. Vasarājiem, kas šobrīd ir briešanas stadijā,  lietus un vējš nodara lielāku kaitējumu – tie vietām Zemgalē, Kurzemē un Vidzemē sagūluši veldrē.

LLKC augkopības nodaļas vecākais speciālists Andris Skudra: „Sausuma dēļ raža būs par apmēram pustonnu no hektāra mazāka, toties graudu kvalitātes rādītāji ir labi. Pēdējo dienu lietavas un vējš sējumu stāvokli Latvijā kopumā nav ietekmējis, kaut arī ir fiksēti atsevišķi postījumu gadījumi.” Atgādināsim, ka, ievērojot pareizu agrotehniku, ziemas kviešu raža Latvijā ir vidēji 5 līdz 6 tonnas no hektāra. LLKC jau iepriekš prognozēja, ka šogad vēlā pavasara dēļ graudu kopraža būs vidēji laba, bet aptuveni par trešdaļu mazāka nekā pērn, kad Latvijā fiksēja graudu rekordražu.

Jāuzsver, ka karstums ietekmējis pamatā ziemāju graudu apjomu.Vasarājiem šobrīd turpinās graudu veidošanās, līdz ar to, ja mitrums būs pietiekams, vasaras kviešu un miežu graudu apjoms būs pietiekams un ražas apjoms – atbilstošs prognozētajam (vidēji 3,1 t/ha), ar nosacījumu, ka precīzi ievērota agrotehnika un sējumi stiprā vēja dēļ nav sagūluši veldrē.

Aizvadītajā nedēļā sākta arī rapša kulšana. Andris Skudra: „Rapsis šobrīd ir gatavs. Turpinoties stipram vējam, rapša sēklas no pākstim var tikt vienkārši izpurinātas. Tādēļ zemniekiem būtu jāizmanto katrs rapša kulšanai labvēlīgais brīdis.” Arī rapša ražu šogad ietekmējis karstais pavasaris un tā laukos, kur tiek ievērota pareiza agrotehnika, būs vidēji 3 tonnas no hektāra ierasto 4 – 4,5 tonnu vietā. Rapsis pavasarī karstā laika dēļ nespēja pietiekami sazaroties, tādēļ arī pākšu ir mazāk.

Plašākai informācijai: Andris Skudra, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais speciālists, tālr.: 63050577.

Informāciju sagatavoja:
Iveta Tomsone
LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tel: 26004506
Iveta.Tomsone@llkc.lv

Pievienot komentāru