Jūs atrodaties šeit

Nezāļu mehāniskā apkarošana

Augkopība
Dārzkopība

Bioloģiskajā dārzeņkopībā tā ir pamata metode, kā notiek cīņa ar nezālēm. Tieši nezāles ir  vislielākās konkurentes dārzeņiem par gaismu, ūdeni un barības vielām, kas būtībā izšķir ražas likteni. Labs ir tas saimnieks, kurš ir bruņots ar dažādām iespējām nezāļu mehāniskajai apkarošanai. Par visu pēc kārtas.

Rokas kapļi

Instruments, kas ir pazīstams jau ļoti sen, un kādas tik konstrukcijas tie nav redzēti. Vārds kaplis, nozīmē, ka nezāles tiek izkaplētas ar cirtienu un vienlaikus rušināts. Šāda taktika rada atkal jaunas nezāļu paaudzes rašanos. Stieples kapļi ir ar ļoti mazu pretestību, efektīvi pret visām sēklu nezālēm, bet tikai līdz īsto lapu stadijai, kamēr nezāļu sakņu sistēma ir neliela, diemžēl piemēroti ir tikai irdenām augsnēm, jo sevišķi organiskajām (kūdras) augsnēm, arī smilts augsnēm, darbības dziļums 1–2 cm.

Nākamā kategorija ir kapļi ar plānu un šauru metāla plāksni, kas kalpo kā griezējasmens. Parasti metāla kvalitāte neatbilst veicamajam uzdevumam, līdzīgi kā iepriekš kalpo mazu nezāļu nogriešanai līdz pirmajam īsto lapu pārim. Darbības dziļums tāds pats, varēs pielietot arī mazāk irdenās augsnēs. Pareiza darba metode ar kapli ir, to atvirzot no sevis rindas virzienā un velkot uz sevi, nezāles nogriežot. Šajā gadījumā ļoti svarīgs ir asmeņa asums un arī kniedēšanas un metināšanas kvalitāte, kas nodrošina  izturību. Vislabāk šos kapļus ir meklēt pie vecajiem kapļu meistariem. Vecu zāģu metāls būs īstais, lokans, izturīgs un elastīgs. Fokina plakangriezēja kapļi ir divu izmēru. Asmens tiem ir bezdelīgas tipa, kas tiks galā arī ar vēl lielākām, no sēklām dīgstošām nezālēm. Pielieto, līdzīgi kā iepriekš, irdenā augsnē ar tiem varēs darboties 2–3 cm dziļumā. Pērkat gan tikai pašus asmeņus, jo kāti, ar ko tiek kapļi komplektēti, ir ārpus katras kritikas masīvi, neērti un pārāk smagi, tulznas garantētas. Pārējie dažādas formas kapļi – trapecveida, pilienveida, trīsstūra veida. Ar tiem var veikt kā nezāļu nogriešanas funkciju, tā arī augsnes uzkaplēšanu, kas vienmēr radīs jaunas nezāļu paaudzes augšanu. Labākie ir ar izstieptas trapeces formu, kas ir tapuši pie vecajiem kapļu meistariem. Parasti stiprinās pie kāta divos punktos, ne vienā. Veikalos nopērkamie kapļi ir pārāk smagi, masīvi, metāls par biezu un mīkstu, “netur” asumu jeb ātri notrulinās. Noteikti nevajag pirkt dažādus kombinētos kapļus, tie ir pārāk smagi un nepildīs savas funkcijas. Labu firmu kapļiem atkal cena ir neadekvāta.

Kas vēl ir svarīgi? Kādā leņķī kaplis stiprinās pie kāta. Ja leņķis attiecībā pret augsnes virskārtu, paņemot kapli rokās, būs pārāk liels (“stāvs”), tad, izņemot kaplēšanas funkciju, nezāļu nogriešanu ar to veikt nebūs iespējams. Tātad leņķim ir jābūt ļoti lēzenam, tad nezāles nogriezt būs viegli. Kātam ir jābūt vieglam, vislabāk egles vai lazdas. Meistari dažkārt izmanto arī apsi, jo tie ir ļoti viegli, lazdu, kad izžāvē, kāti arī vairs nav tik smagi. Kāti no dabiskā koka vienmēr būs izturīgāki pret salūšanu nekā virpotie, veikalā nopērkamie. Lai nezāles spētu nogriezt viegli un pareizi, kātam ir jābūt pietiekami garam, katram pēc sava auguma, respektīvi līdz plecam. Tikai tad kapli var turēt pareizā stājā, stāvus, muguru nesaliecot. Ja kāts būs īsāks, varēs sekmīgi veikt tikai kaplēšanas funkcijas, bet ne nezāļu nogriešanu. Muguru nāksies saliekt, kas ar garantiju atnesīs sāpes krustos.

Ar cilvēka spēku darbināmie rušinātāji

Ne vienā vien lauku sētā ir saglabājušies rokas stumjamie rušinātāji no senākiem laikiem. Parasti komplektējas ar diviem bezdelīgas tipa nažiem, bultveida ķepām un vagotāju. Nažu un bultveida ķepu metāla kvalitāte tiem ir samērā laba, tikai rāmis gan ir no pārāk masīva metāla, tādēļ smags. Atbalsta ritenis arī ir metāla, ko gan var nomainīt uz pneimatisko. Regulēšanas iespējas ir pietiekoši daudzveidīgas gan dziļuma, gan platumā ziņā. Vienīgais, kas pietrūkst, bet ko var piekombinēt, ir aizsargdiski. Jāatceras viena lieta, ka dārzeņu sējai un stādīšanai ir jābūt saskaņotai ar paredzētās rindstarpu kopšanas tehnikas platumu, tajā skaitā ar cilvēka spēku darbinātajiem rušinātājiem. Stumjamos rušinātājus parasti izmanto kombinēti, kopā ar paredzamo, sekojošo ravēšanu. Svarīgs ir pareizs regulējums. Rokturu augstumam ir jābūt tādam, lai stūmēja rokas no elkoņa locītavas līdz plaukstām ir horizontālā stāvoklī attiecībā pret augsnes virsmu. Ja rokas satvēriens būs zemāks vai augstāks, spēks tiks izmantots nepilnīgi un rokas ātri nogurs. Sākotnēji izmanto tikai bezdelīgas tipa nažus, attiecīgi noregulējot tā, lai līdz augu rindai paliktu 2 cm un rindstarpas vidū nažu “gājiens” vismaz par dažiem cm pārklājas. Šīs ķepas var izmantot dārzeņu kultūru agrās attīstības stadijās, kad tie vēl slikti konkurē ar nezālēm. Katrā nākamajā rušināšanas reizē, dziļumu palielina par 0,5–1 cm. Nav racionāli šis ķepas izmantot dziļāk kā 3–4 cm. Tad ir jāpāriet uz bultveida ķepām. Šī veida ķepas jau veic nelielu augsnes virskārtas apvēršanas funkciju, tādēļ jārēķinās, ka vienlaikus nezāles apbērs ar augsni, un tas sekmēs jaunu nezāļu sēklu dīgšanu. Jau kādu laiku tirgū ir Terratek sistēmas ar roku stumjamie rušinātāji, kas ir ērtāki un ergonomiskāki, ir pieejami vairāki modeļi ar vienu vai diviem pneimatiskajiem atbalsta riteņiem ērtākām regulēšanas iespējām.

Māris Narvils,
Vecākais speciālists dārzkopībā