Jūs atrodaties šeit

Lauka diena ziemas kviešu demonstrējumā saimniecībā “Tūži”

Augkopība

Valkas novada zemnieki un citi interesenti jūnija nogalē pulcējās Valkas novada Kārķu pagasta „ Dibeņos” uz lauka dienu, ko organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs un z/s „ Tūži”. Saimniecībā varēja iepazīties ar Valmieras Konsultāciju biroja ierīkoto demonstrējumu „Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā augu aizsardzībā” rezultātiem un klātienē apskatīt demonstrējuma lauku ar iekārtotajiem variantiem.

Zemnieku saimniecība „Tūži” apsaimnieko ap 300 hektāriem lauksaimniecības zemes un 32 gadus audzē cietes kartupeļus realizācijai  SIA „ Alojas Starkelsen”. Pārējās platības aizņem graudaugi  un zirņi. Saimniecībā kopā plecu pie pleca strādā Irita, kura visu satur kopā, un divi viņas brāļi Jurģis un Sandis.

Demonstrējuma  mērķis ir pierādīt, ka, strādājot  integrēti, mēs varam samazināt augu aizsardzības līdzekļu lietošanu un līdz ar to samazināt to ietekmi uz vidi. Palīdzēt tam var izstrādātā  ziemas kviešu jaunizveidotā lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma „Vesels augs”. Demonstrējumam atvēlētajā laukā tika iekārtoti trīs  varianti, kuros arī tika veikts monitorings.

1. variants – kontrole, netiek lietots fungicīds.

2. variants – augu aizsardzība, pamatojoties uz lauku monitoringu, izmantojot atbalsta sistēmu „Vesels augs”.

3. variants – saimnieka izmantotā metode.

Pavasaris un vasaras sākums Vidzemes ziemeļos  bija ļoti sauss, meteoroloģiskās stacijas dati liecina, ka nokrišņu šajā laika posmā vispār nebija. Savu ietekmi atstāja arī sals maijā un jūnijā, kas aizkavēja augu attīstību. Ziemas kviešu augšanu praktiski nodrošināja mitrums, kas augsnē bija saglabājies no sniega kušanas ūdeņiem.

Agronoms Aigars Šutka, kurš bija viens no programmas “Vesels augs” izstrādātājiem, pastāstīja, kā laika gaitā ir mainījušies klimatiskie apstākļi Latvijā un pēdējo gadu laikā tieši jūnijs ir kļuvis par karstāko un sausāko mēnesi.  Laika apstākļi ir tie, kas ietekmē to, kāda būs slimību attīstība un cik postoša tā būs. Tika arī parādīts, kā darbojas pati sistēma un kā to var izmantot ikviens, kas audzē ziemas kviešus. Vienīgais nosacījums, ka ir vajadzīga meteoroloģiskā stacija.  Katra sezona atšķiras ar saviem laika apstākļiem, un tāpēc demonstrējums vēl turpināsies divus gadus.

Uz lauka varēja uzskatāmi redzēt, kādu stresu augiem ir devis lielais sausums un karstums. Augu apakšējās lapas ir nokaltušas, augšējas saritinājušās. Laika apstākļi neveicināja ne kviešu lapu dzeltenplankumainības attīstību, ne arī kviešu lapu pelēkplankumainību, kuras parasti ir jāierobežo kviešu sējumos. Lauka dienas dalībnieki secināja, ka fungicīda smidzinājums nedos nekādu efektu un radīs augam vēl lielāku stresu, kaut gan sistēma „Vesels augs”, pamatojoties uz 22. jūnija datiem, to aicināja veikt. Arī saimniece savā variantā nelietos fungicīdu, jo strauji  notiek ziemas kviešu attīstība un, lietojot fungicīdu, tam nogaidīšanas laiks vidēji ir 40 dienas.

Pēc ziemas kviešu nokulšanas tiks noteikta raža un tās kvalitāte, kā arī aprēķināta ekonomiskā efektivitāte.

Paldies z/s “Tūži” saimei par sadarbību un iespēju ierīkot demonstrējumu.

Demonstrējums ierīkots LAP2014-2020 apakšpasākuma „Atbalsts demonstrējuma pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros, LAD līgums Nr. 10.2.1-20/22/P28. Demonstrējuma tēma „ Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā  augu aizsardzībā”  (12. lote).

Ilona Krūmiņa,
LLKC Valmieras KB augkopības konsultante

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.