Jūs atrodaties šeit

Kopraža valstī samazinās

Augkopība

Optimistiskās prognozes, kas jūlijā liecināja, ka graudaugu kopraža valstī gaidāma pat ļoti laba – 2 689,7 tūkstoši tonnu, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) septembrī veiktajā prognozēšanā kopražā uzrādīja vairs tikai 2 366,2 tūkstošus tonnu.

Samazinājums kopražā septembrī vērojams teju katram laukaugu kultūraugam. Ziemas kviešu kopraža no 1423,5 tūkstošiem tonnu jūlija prognozē septembrī ir vairs tikai 1324,2 tūkst. t. Rudzu kopraža no 115,6 tūkst. t uz 95,2 tūkst. t. Tritikāle no 21,9 tūkst. t uz 18,5 tūkst. t. Ziemas rapsis no 270 tūkst. t uz 243 tūkst. t. Kartupeļi no 565,8 tūkst. t uz 473, 8 tūkst. t.

Septembra beigās veiktajā vasarāju labību, vasaras rapša un kartupeļu ražas prognozēšanā fiksēts, ka Latgalē ziemas kvieši ir veldrē un sadīguši vārpās. Citiem kultūraugiem pārlieku lielā mitruma dēļ vērojams ražas samazinājums un novēlota to novākšana. Plūdu skartajā teritorijās nenokultos ziemas kviešus atstāj, kur iespējams cenšoties nokult vasaras rapsi, kviešus un miežus. Arī Vidzemē situācija līdzīga – ja pirms lietiem vasaras kviešus vāca 5,0 t/ha, tad pēc tam vairs tikai 1,5 t/ha.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Vēsā un mitrā vasara Vidzemes un Latgales reģionā ļāva cerēt uz ļoti labām ražām. Par vienu līdz divām nedēļām aizkavētā veģetācija ļāva uzsākt ražas novākšanu īsi pirms lielajām lietavām augusta pēdējā dekādē. Lauki, kurus paspēja novākt, uzrādīja šiem reģioniem tiešām izcilu ražu. Tagad lielākais izaicinājums ir izvērtēt nokulto vasarāju graudu piemērotību sēklas materiālam, kā arī laicīgi rezervēt vasarāju sēklu pie piegādātājiem. Jāatceras, ka palicis vēl nepilns mēnesis laukus apkopt, apart un sagatavot pavasara sējai.”

Ja Kurzemē un Zemgalē augustā prognozētā graudaugu ražība saglabājusies nemainīga, tad Vidzemē un Latgalē tā piedzīvojusi samazinājumu teju visiem kultūraugiem. Tā Kurzemē vasaras kviešu ražība augustā fiksēta 3,5 tonnas no hektāra, bet Zemgalē – 4,5 t/ha. Savukārt Latgalē no augustā fiksētajām 3,5 t/ha, septembrī ražība samazinājusies līdz 2,2 t/ha. Taču visievērojamākais samazinājums Latgalē piedzīvots kartupeļu ražībai – augustā prognozēto 20 t/ha vietā septembrī tās ir vairs tikai 15t/ha.

Plašāka informācija: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, mob. tālr. 28661751.

 
Informāciju sagatavoja
Ilze Rūtenberga-Bērziņa,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

 

 

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.