Jūs atrodaties šeit

Graudaugu ražas prognozes pakļautas laikapstākļiem

Augkopība

Ļoti laba rudzu raža, neraugoties uz veldri, aizvien cerīgas prognozes labai ziemas kviešu ražai un – kopumā laba, bet ne tik laba kā cerēts, rapša raža. Tādi ir pirmie Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu secinājumi, apsekojot platības, kurās uzsākta ražas novākšana.

Jūlijā apsekotie ziemāju graudaugu lauki joprojām vieš cerības uz labu ražu. Tomēr spēcīgās lietavas – dažviet pat virs 50 mm nakts laikā jūnijā pēdējās dienās, īpaši Zemgalē – veldrē sagāza ziemas kviešus. Šī iemesla dēļ jau tagad var aplēst, ka veldres laukos ražas samazinājums būs vismaz 15% un vēl ir risks, ka nelabvēlīgos novākšanas apstākļos zudīs graudu kvalitāte.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Šogad izteikti var redzēt, cik šķirnes ir noturīgas pret veldri – visvairāk cietušas ziemas kviešu šķirnes ‘Skagen’ un ‘Edvīns’. Pie vienādām tehnoloģijām vairākas šķirnes lielās lietavas ir izturējušas, bet minētās – nē. Saimniekiem šoruden būs jāpieņem grūts lēmums piemērotāko ziemāju šķirņu sējai. Tādēļ LLKC speciālisti iesaka sēt vairākas šķirnes ar dažādām īpašībām. Ir jāapzinās, ka klimata pārmaiņu sekas –  sausums, karstuma viļņi, vētras un krusas –  ar gadiem Latvijas lauksaimniekiem nodarīs arvien lielākus zaudējumus.”

Tomēr ziemas kviešu prognozes joprojām vidēji valstī tiek lēstas ap 5 t no ha. Ziemas kviešu vākšana tā īsti vēl nav sākusies. Zemgalē pirmo kuļ ziemas rapsi, taču vairāk izlases veidā, jo masveidā tas vēl nav nogatavojies. “23. jūlijā lielai daļai Codes un Mežotnes pagasta lauku pāri gāja krusa, “uz aci” izkuļot pat 75–100% lauka. Skats bēdīgs, par laimi daudziem saimniekiem lauki ir apdrošināti,” norāda LLKC Bauskas biroja augkopības speciāliste Ieva Litiņa, aicinot saimniekus vairāk domāt par sējumu apdrošināšanu. “Tomēr arī laukos, kurus krusa neskāra, ziemas rapša ražība ir zemāka par gaidīto – cerēja uz 4–4,5 t/ha, bet ir knapi 3 t/ha,”piebilst speciāliste.

Iespējams, ka rapša ražību ietekmējis jūlija karstums, kas nelabvēlīgi atsaucies uz augiem, tiem ir sīkākas sēklas. Mitrais un karstais laiks veicinājis dažādu slimību izplatību – rapša laukos fiksēti kā pangodiņa un stublāju smecernieka bojājumi, tā puve, kas ražu samazinājuši.

Tikmēr Latgalē uzsākta ziemas miežu, agro ziemas rapšu šķirņu un ziemas ripša (nektāraugs) kulšana. LLKC Preiļu biroja augkopības speciāliste Inese Magdalenoka  norāda – atsevišķi lauki ir cietuši no lietusgāzēm, krusas un vētrām, tomēr kopumā ražas solās būt labas.

Speciālisti min, ka rudzi šogad varētu dot ļoti labas ražas, tas, pateicoties labvēlīgai ziemai.

Kopumā valstī šogad apsētās platības aizņem 904,524 tūkstošus hektāru, no kuriem graudaugi – 750 tūkst./ha, rapsis – 145,9 tūkst./ha, kartupeļi – 8,5 tūkst./ha. Ziemāji aizņem 435,9 tūkst./ha, bet vasarāji – 314,15 tūkst./ha. Graudaugu kopraža tiek prognozēta 332,35 tūkst./t, rapša kopraža – gandrīz 442 tūkst./t, kartupeļu – 226,4 tūkst./t.

Plašāka informācija: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, tālrunis: 28661751.

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja