Jūs atrodaties šeit

Aktīvi rit ražas novākšana

Augkopība

Augustā tika veikta vasarāju sējumu otrā apsekošana un arī lauksaimnieku aptauja par ievāktajām ziemāju ražām. Aktīvi rit ražas novākšana, bet daudzviet darbus kavē lielais nokrišņu daudzums.

Regulārās līšanas un vēja rezultātā vasarāju laukos, kuri jau gatavi vākšanai, vērojama veldre, un lauksaimnieki arvien vairāk uztraucas par graudu kvalitātes pazemināšanos.

Augusta beigās vasarāju ražas potenciāls bija ļoti labs, vidējās vasarāju graudaugu ražas tiek prognozētas augstākas kā pagājušajā gadā, tās sasniegs vai pat pārsniegs 2012. gada rekordražu līmeni. Atliek vien cerēt, ka laika apstākļi ļaus visu uz lauka izaugušo nogādāt apcirkņos. Vasarāju vidējās ražas vēl tiks precizētas septembrī pēc kulšanas darbu pabeigšanas.

Ziemāju platības nelabvēlīgo ziemošanas apstākļu rezultātā šogad ir krietni mazākas kā iepriekšējos gados. Ja 2013. gadā ar ziemas kvieši aizņēma 253,6 tūkstošus ha, tad šogad tie ir tikai 172,94 tūkstoši ha, ziemas rapša platības samazinājušās no 76,2 tūkstošiem ha 2013. gadā līdz 44,52 tūkstošiem ha šogad. Tas ietekmē arī vidējo ražas līmeni, kas šogad ir zemāks, kā pēdējos gados ierasts. 

Vislielākais vidējās ražas kritums ir ziemas kviešiem, tie šogad ļoti labi padevušies tikai Kurzemes pusē, kur tie ir arī izcilā kvalitātē. Zemākas ražas tika iegūtas arī ziemas rapša sējumos, jo, lai gan pavasarī šķita, ka daudzos sējumos augu skaits bija atbilstošs labas ražas veidošanai, tie īsti neattīstījās, un sējumos strauji savairojās nezāles. Pozitīvi izceļas vienīgi rudzi, kuriem šogad vidējā raža ir nedaudz augstāka kā parasti, jo ziemā valdošais kailsals tiem postījumus nenodarīja.

Laura Kirsanova,

LLKC Augkopības nodaļa

Pievienot komentāru