Jūs atrodaties šeit

Raunas pusē vērtē pieredzi rupjās lopbarības sagatavošanā

Augkopība
Lopkopība

LLKC Cēsu konsultāciju biroja lopkopības interešu grupas  kārtējā tikšanās noritēja 7. jūnijā zemnieku saimniecībā “Pintāni” Raunas pusē, lai diskutētu un dalītos pieredzē par savlaicīgas lopbarības gatavošanas nozīmīgumu.  Tikšanās  galvenā tēma: “Zālāji, kvalitatīvas rupjās lopbarības gatavošana, saimniecības pieredze”. Rupjās lopbarības kvalitāte ir pamatu pamats veiksmīgai saimniekošanai peinsaimniecībā.

“Pintānu“ saimnece  pieņēmusi atbildīgu lēmumu un saimniecības grožus šī gada pavasarī nodevusi jaunākam dēlam Kārlim. Ar jaunības sparu un enerģiju šogad sasēti 79 ha jaunu zālāju. Sēja uzsākta pašās pirmajās aprīļa dienās un devusi ļoti labus rezultātus. Agri sētie un pieveltie zālāji šobrīd bagātīgi klāti ar kvalitatīvu zālāju. Jaunajos zālājos, jau agri appļautas nezāles, un zālājs drīz būs gatavojams  lopbarībā.

Jāatzīst, ka iepriekšējā gada interešu grupas dalībnieki, visi kā viens, ir lopbarības gatavošanu beiguši vai strauji tuvojas nobeigumam. Pagājušajā gadā bija ļoti labi redzami piena izslaukuma kritumi, jo rupjā lopbarība sagatavota ar zemu proteīna, enerģijas un lielu kokšķieras (NDF un ADF) daudzumu. Tāpēc šogad saimiecības noteica mērķi  gatavot ļoti kvalitatīvu  lopbarību. Grupas dalībnieki veltīja sirsnīgus aplausus Kristapam un Kārlim par jau pabeigto skābbarības gatavošanu.  

Interešu grupas dalībniekiem bija mājasdarbs. Uz tikšanos jāatved paraugs no sava  jaunākā sētā zālāja un jāatšifrē tā sastāvs līdz pat šķirnei. Katrs  dalībnieks komentēja  sava zālāja izvēli, sastāvu un novērtēja attīstības fāzi. “Pintānos” šogad izvēlēts sēklu maisījums universālai izmantošanai, kura sastāvā ir ganību airene “Gunta” – 18%, timotiņš ”Jumis” – 18%, sarkanais āboliņš “Raunis” – 22%, sarkanā auzene ”Vaive” – 10%, hibrīdā airene “Saikava” – 18%, baltais āboliņš “Rivendel” – 4%, viengadīgā airene “ Druva” – 10%.

Tikšanaās reizē visi kopīgi pārrunājām teicamas kvalitātes skābbarības rādītājus. Par teicamu var uzskatī, ja zāles parauga analīžu datos kopproteīns ir virs 16% , enerģija (NEL) – virs  6,2%, neitrāli skalotā kokšķiedra NDF – zem 45%, skābi skalotā kokšķiedra ADF – zem 31% vienā kilogramā sausnas. Ja zālē iepriekš minētie rādītāji labi, tad arī lopbarību varēs iegūt labu, bet, ja rādītāji ir tikai apmierinoši, tad iegūtā lopbarība būs tikai apmierinoša vai zemas kvalitātes. Kopīgi izanalizējām “Pļaušanas servisa” datus, kur Vidzemes paraugi tika ņemti no Cēsu un Raunas novadiem. Konsultants bija saglabājis paraugus no “Pļaušanas servisa” laukiem.  Tos bija iespēja aplūkot un novērtēt augu  attīstības fāzi un salīdzināt laboratorijā  iegūtos  analīžu rezultātus.

Visiem kopīgi diskutējot un apkopojot tikšanās laikā izteiktos viedokļus,  jāatzīst, ka stiebrzāles ir krietni pāraugušas. Agrie un vidēji agrie āboliņi bija jāpļauj 3. jūnijā, bet vēlie āboliņi pļaujami  ap 9. jūniju.

Sakarā ar lielo sausumu zālāju masa, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir krietni mazāka, jācer uz atāliem. Mēslot šobrīd, tādā karstumā, nav lietderīgi un pat bīstami.  Jāvāc zāle lopbarībai no saimniekiem, kam zālāju platības lielas, bet dzīvnieku vienību – maz.

Interešu grupas dalībnieki kopā ar Kārli apstaigāja jaunos sētos zālājus un priecājās, ka vislabāk padevušies pašā aprīļa sākumā sētie zālāji. Jaunais saimnieks izrādīja un diskutēja  ar interešu grupas dalībniekiem par jauno iegādāto  zemes apstrādes, sējas, pievelšanas un rituļu gatavošanas tehniku.

Dalīšanās pieredzē interešu grupas dalībniekiem dod iespēju uzlabot saimniekošanas efektivitāti, papildināt zināšanas, sabalansēti izmantot saimniecībā esošos resursus un nodibināt labus kontaktus savā starpā.

Andra Seredina,

LLKC Cēsu konsultāciju biroja lopkopības konsultante

Foto Galerija: