Jūs atrodaties šeit

Datu uzskaite un analīze – gudrākai saimniekošanai

Augkopība
Lauku attīstība
Lopkopība

No 2021. gada jūlija līdz 2024. gada martam vairāk nekā simts saimniecību piedalās programmā “Laukiem zelt”, ko īsteno Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).

Viduslatvijas reģionā “Laukiem zelt” programmā piedalās 26 dažādu nozaru saimniecības. To lielākais ieguvums ir iespēja paskatīties uz savu saimniekošanu no malas. Strukturēti salikt esošos datus, izvirzīt mērķus un uzdevumus pa soļiem.  Iespēja izmantot gan LLKC iekšējos, gan ārējos ekspertus-konsultantus. Veiksmīgai uzņēmējdarbības attīstībai nepieciešams izvērtēt saimniecības spējas un resursus, izvirzīt precīzus mērķus, jo rezultāti lielā mērā ir atkarīgi no vadītāja, īpašnieka, dibinātāja. Censties mazināt atkarību no subsīdijām un kāpināt efektivitāti, kā arī nodalīt finanses.

Dzelzavas pagasta z/s “Melderi” īpašnieks Didzis Papenoks saimniecisko darbību uzsāka 2019. gadā. Pamatnozare ir graudkopība, pirmajā gadā apsaimniekoja 30 ha lauksaimniecības zemes, ko pārņēma no mammas. Barkavas agrobiznesa koledžā ir iegūta lauku īpašuma apsaimniekotāja kvalifikācija. Didzim interesē lauksaimniecība, mežizstrāde un medības. 2021. gadā uzsāka dalību programmā “Laukiem zelt”, lai veicinātu savas saimniecības konkurētspēju un attīstību. Ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Viduslatvijas “Laukiem zelt” koordinatori Signi Gailumu. Saņemtas konsultācijas augkopībā un ekonomikā, tās vērtē kā visnoderīgākās. Patlaban tiek apsaimniekoti 116 ha. Audzē ziemas rapsi, kviešus, miežus, griķus un auzas. Ar ES finansējumu izveidojis un modernizējis tehnikas parku. Šobrīd graudkopības nozarē lielākais izaicinājums ir klimata ietekme un tirgus, naudas ieguldījums sēklā, augu aizsardzības līdzekļos un minerālmēslos. Uztraukums –  vai tiks atpelnītas investīcijas. Lai samazinātu risku, daļu sējumu saimnieks ir apdrošinājis. Citiem uzņēmējiem iesaka iet un darīt, saglabāt optimismu, izmantot iespēju piedalīties līdzīgās atbalsta programmās, kur ar koordinatora un nozares eksperta ieteikumiem un attīstības uzdevumiem var uzlabot savas saimniecības izaugsmi, konkurētspēju un efektivitāti.

Savukārt Kurzemes pusē gandrīz 30 saimniecības ir jauktā tipa, kas nodarbojas ar graudkopību, piena un gaļas lopkopību. Ir arī dārzkopības un augļkopības saimniecības. Lai gan saimniecības ir jau ar pietiekami lielu pieredzi lauksaimniecībā, tomēr konsultācijās jūtams, ka nepieciešams papildināt zināšanas ar jaunākajām tendencēm lauksaimniecības nozarē, piemēram SEG emisijas samazināšanas pasākumi lauksaimniecībā, par prasībām dzīvnieku labturības  nodrošināšanai, par jaunumiem darbā ar augu aizsardzības līdzekļu lietošanu.

Apņēmības pilni jaunie saimnieki jau 2004. gada pavasarī iestādīja ābeļdārzu un nodibināja z/s “Rozītes” ar mērķi nodarboties ar lauksaimniecību. Sākumā 3 hektāros tika iestādītas 3600 ābelītes, un augļkopība kļuva par saimniecības galveno nozari, patlaban saimniecības ābeļdārzi ir 7 ha platībā. Papildus ienākumi saimniecībā tiek gūti, apsaimniekojot 65 ha lauksaimniecības zemes kā primārās lopbarības ražotājam. Nelielu ieņēmumu daļu sastāda arī sniegtie grāmatvedības ārpakalpojumi. Saimniecībā izaudzētie āboli jau 11 gadus ceļo pie bērniem Ventspils novada skolās un bērnudārzos, arī Laidzes, Talsu, Ventspils un Dundagas mācību iestādēs, kur tiek realizēta apvienotā skolu programma “Piens un augļi skolai”. Pārējā raža tiek realizēta tuvējo pagastu veikalos un ražīgākajos gados arī Ventspils un Talsu veikalos, kā arī Rīgas vairumtirdzniecības bāzēs. Saimnieki programmu “Laukiem zelt” vērtē kā ļoti  vērtīgu, LLKC konsultanti vienmēr ir atsaucīgi un ieinteresēti palīdzēt. Kurzemes reģiona “Laukiem zelt” koordinatore Inese Kulberga rūpīgi uzklausot saimnieka problēmas un idejas, vienmēr piemeklē vajadzīgos konsultantus-ekspertus, kuri ir gatavi palīdzēt ar savām zināšanām un dot ieteikumus saimniecības veiksmīgai attīstībai. Tieši konsultācijas un ieteikumi ir tie, kas ļauj gan saprast pašiem, vai esam uz pareizā ceļa, gan arī ieraudzīt dažādus aspektus, kurus grūti pamanīt, esot procesos iekšā.

Vidzemes reģionā vairāk nekā 20 saimniecībām notiek konsultācijas un aprēķinu veikšana par papildus nozares iespējamu attīstību saimniecībā, piemēram, siltumnīcu izveidi, stādaudzētavas ierīkošanu, pāreju no piena lopkopības uz gaļas liellopu audzēšanu. Ekonomikas konsultācijās saimnieki saņem gan pašreizējo finanšu novērtējumu un risku analīzi, gan tiek modelēti dažādi nākotnes scenāriji, kas vislabāk atbildīs saimnieka nākotnes vīzijai un sasniedzamajam rezultātam. Daļā saimniecību konsultācijas par augsnes analīzēm ļāvušas sagatavot precīzākus mēslošanas plānus. Iegūtas zināšanas par kūtsmēslu pareizu biokompostēšanu, ko plānots uzsākt gatavot saimniecībā. Saimniekam padziļināta interese par bezapvērsuma metodi labības audzēšanā.

Brīvzemnieku pagasta z/s “Kalnzemnieki” nodarbojas ar piena lopkopību. Īpašniece Rudīte Gadišķe kopā ar dēlu Ingusu apsaimnieko 60,49 ha LIZ, ko aizņem zālāji, ko izmanto lopbarības ražošanai. Uzsākot dalību programmā “Laukiem zelt”, saimniecībā bija 14 slaucamas govis un izslaukums nedaudz pārsniedza 7000 kg piena no govs gadā. Šobrīd saimniecībā ir 58 dažāda vecuma liellopi, tajā skaitā 19 slaucamas govis, un vidējais izslaukums palielināts līdz 8613 kg no govs gadā. Saimniecībā nepieciešama jaunas tehnikas iegāde un lopu novietnes paplašināšana, kā arī apstrādājamās zemes platības palielināšana. Inguss uzskata, ka programma “Laukiem zelt” viņu saimniecībai ir milzīgs atbalsts, viņš priecājas par to, ka izdevies sakārtot dažādu nepieciešamo dokumentāciju, kam pašam nepietiek laika un zināšanu. Ingusam patīk, ka projektā viņu virza dažādiem saimniecības attīstības uzdevumiem, rezultātā palielinājies vidējais izslaukums, ganāmpulks kļuvis veselīgāks. Inguss atzinīgi novērtē to, ka konsultācijas tiek piedāvātas viņam izdevīgā laikā, iepriekš vienojoties. Visvairāk noderējušas lopkopības konsultācijas, jo, veicot dažādus ieteiktos pasākumus, palielinājies saimniecības apgrozījums. Iesaistoties projektā, viņš nav cerējis, ka tas būs tik vērtīgi, un saka milzīgu paldies Vidzemes reģiona “Laukiem zelt” koordinatorei Dacei Siliņai.

No Latgales un Zemgales gandrīz 30 saimniecībām vairāk ir graudu audzēšana, un arī šiem saimniekiem ir pietiekoši daudz izaicinājumu inflācijas un ierobežoto resursu dēļ. Saimniecībās tiek sniegtas padziļinās ekonomiskās analīzes konsultācijas, lai salīdzinātu katra uzņēmēja efektivitāti pret tirgu un iepriekšējām ražām, un noteikti piesardzīgākie un riskantākie scenāriji. Svarīgākais ir tas, ka saimniecība tiek izvērtēta kompleksi –  kā veicas visās jomās: vadībā, finanšu pārvaldīšanā, ražošanā, realizācijā utt., un tiek piedāvāti nepieciešamie risinājumi, iesaistot dažādu nozaru konsultantus.

LLKC programmas ietvaros pēta arī labākos veidus, kā ar individuālām konsultācijām visveiksmīgāk palīdzēt saimniecībām attīstīt konkurētspēju un efektivitāti un sasniegt nākamos līmeņus biznesā. Programmas ietvaros aizvien vairāk tiek ieraudzīts, ka tieši datu uzskaite un analīze ļauj pieņemt daudz pārdomātākus lēmumus un saimniekot gudrāk pat izaicinošos apstākļos. Saimnieki tiek aicināti vērsties pie koordinatoriem un saņemt atbalstu savu mērķu sasniegšanā,  izmantojot eksperta konsultācijas biznesa zināšanu un prasmju pilnveidošanai vadībzinībās, ekonomikā, mežsaimniecībā, lopkopībā, augkopībā, grāmatvedībā un finanšu analīzē.

Konsultāciju nodrošināšana uzņēmumu izaugsmes un konkurētspējas veicināšanai Latvijas Lauku attīstības programmas pasākumā “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldes un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi” (ID Nr. ZM/2020/19_ELFLA). Noslēgts  08.04.2021. līgums starp LAD un LLKC  Nr. 10 2.1-20/21/P12. Projekta Nr.21-00-A00201-000001.

Terēze Riekstiņa,
Klientu apkalpošanas atbalsta daļas vadītāja