Jūs atrodaties šeit
Žurnāla “Latvijas Lopkopis” oktobra numurā
Žurnāla oktobra numurā intervija ar Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentāro sekretāru, iepriekš – Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētāju Jāni Irbi par ministrijas darba prioritātēm un skatījumu uz atjaunojamās enerģijas perspektīvām globāli un Latvijā. “Zinātne strādā un aizvien ātrākā tempā spēj radīt jaunas tehnoloģijas,” uzsver J. Irbe, norādot, ka tas ir viens no iemesliem, kādēļ dažādas enerģijas ražošanas iekārtas gan siltumam, gan elektroenerģijai tiek radītas ar īsāku kalpošanas mūžu. Viņš uzskata, ka Latvijai ir pietiekami daudz zemes gan saules, gan vēja enerģijas ražošanai.
Par piena ražošanas izmaksām ES, izmantojot starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN datus, raksta LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons. Viens no secinājumiem – darbaspēka efektivitāti un patēriņu ietekmē ne tikai dzīvnieku produktivitāte un labturība, bet arī saimniekošanas veids un rupjās lopbarības ražošanas tehnoloģijas.
Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par Alūksnes novada Mālupes pagasta z/s “Kadiķi MA” īpašnieku Mārtiņu Augstkalnieti. Kaut arī saimniecībā ir 83 slaucamo govju ganāmpulks ar samērā labiem piena ražošanas rādītājiem, saimnieks uzsver, ka šajos apstākļos piensaimniecību neattīstīs un uzsvaru liks uz graudkopību.
Par to, kādu labumu ganāmpulkam dod laipna un iecietīga izturēšanās pret slaucamajām govīm, raksta LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta. Savukārt par laktējošo govju barības nodrošinājuma ietekmi uz dzīvnieku kāju veselību lasiet LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas rakstā.
Izaicinājums dzīvnieku turētājiem – respiratorais sindroms, par to raksta LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns, ņemot vērā Saldus novada Šķēdes pagasta piensaimniecībā SIA “Rītnieki” ierīkotā demonstrējuma rezultātus. Turpat arī viņa raksts par sprostu dezinfekciju, ar kuras palīdzību ierobežot infekcijas un vīrusu slimības teļiem piena periodā.
Lasiet arī sarunu ar lielo dzīvnieku veterinārārsti un veterinārās klīnikas “Birzmaļi” Rūjienā īpašnieci Sandru Dreimani. Viņa atzīst, ka lielo dzīvnieku aprūpe un ārstēšana nav viegls darbs, bet sniedz gandarījumu, kad izdevies saimniekiem palīdzēt.
Saimnieku pieredzes rubrikā intervija ar Valmieras novada Ķoņu pagasta “Pilsgravu” saimnieci Alisi Zariņu, kura audzē kazas un gatavo lielisku kazu sieru, kas izpelnījies visa kaluma medaļas “Novada Garšas” produktu konkursos.
Aitkopjiem piedāvājam Latvijas Aitu audzētāju asociācijas vērtēšanas speciālistes Dinas Avotiņas rakstu par parazītu ierobežošanu aitu ganāmpulkos.
Par pētījumu amonjaka emisiju samazināšanai broileru saimniecībā raksta Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.
Zirgkopības rubrikā LLKC Apgāda redaktore Dace Millere raksta par Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes sporta tipa zirgu skates “Rudens pērle” rezultātiem.
Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, grāmatvedības jaunumi, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2024_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja