Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” marta numurā

Lopkopība

Kādu lauksaimniecības politiku veidos jaunā Zemkopības ministrijas (ZM) vadība, kā ir zemniekam, piena ražotājam, nonākt lielajā politikā? Par to un nozares aktualitātēm saruna ar ZM parlamentāro sekretāru un Kocēnu novada “Zilūži” saimnieku Jāni Grasbergu. “Mēs redzam trīs svarīgus punktus, ko attīstīt – ekonomiku, vides aizsardzību, kā arī sociālo un kultūrvidi,” uzsvarus liek J. Grasbergs. Tuvākā laika prioritāte ZM būs spēku koncentrēšana Latvijai labvēlīgas ES Kopējās lauksaimniecības politikas sagatavošana periodam no 2021. līdz 2027. gadam.

Saimnieka pieredzes rubrikā lasiet interviju ar SIA “Kalnmuiža” saimnieku, iepriekšējās Saeimas deputātu Valteru Dambi, kurš šobrīd atgriezies pie sava Limuzīnas šķirnes gaļas liellopu ganāmpulka izkopšanas un lektora darba. Pieredzes rubrikā arī stāsts par Priekuļu novada z/s “Caunītes”, kur saimnieko Zilveru ģimene.

Piensaimniekiem iesakām iepazīties ar LLKC ekonomista Raivja Andersona rakstu, kurā salīdzināta Latvijas un citu ES valstu tipisko lielo piena ražotāju saimniecību ekonomika – sākot no darbaspēka izmaksām līdz par ieņēmumiem no piena kilograma. Secinājums – vienlīdzības ES tirgū nav.

Par demonstrējumu, kurā tiek pētīta nelimitētas jaunpiena izēdināšanas metodes ietekme uz teles augšanu un attīstību, žurnālā stāsta LLU VMF Klīniskā institūta asociētā profesore Laima Liepa un LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns. Turpat arī LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres raksts par to, cik nozīmīga ir trauku tīrība pirmpiena izēdināšanā. Piensaimniekiem lietdertīgs būs arī S. Dreiejres raksts par to, kā mazināt dvīņu dzimšanu govīm.

Vai un kā dzīvnieku ēdināšanā noder lupīna un kāda ir šī kultūrauga ēdināšanas pieredze Smiltenes novada z/s “Jaunkalējiņi”, raksta LLKC lopkopības konsultante Kornēlija Averjānova. Savukārt LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta skaidro, kas ir ceolīts un kā to izmantot fermās.

Aitkopjiem noderēs S. Dreijeres raksts par parazītu kontroli bioloģiskās aitkopības saimniecībās, bet Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāve Anna Ērliha dod padomus, kā pašu spēkiem uzbūvēt brūderi jeb bērnistabu cāļiem.

Par aktualitātēm zirgkopībā lasiet žurnālistes Daces Milleres interviju ar Latvijas Jātnieku federācijas jaunizveidotās Zirgu labturības un veterinārās komisijas priekšsēdētāju Mareku Samohvalovu.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2019_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja       

Foto Galerija: