Jūs atrodaties šeit
Piena teļi un aukstums
Iestājoties bargākai ziemai, mazajiem piena teliņiem pieaug uztura prasības. Ja temperatūra teļu sprostiņā noslīd jau zem +15°C, teļiem jau nākas patērēt papildu enerģiju, lai saglabātu nemainīgu ķermeņa temperatūru, jo tie piedzimst ar ierobežotām ķermeņa tauku rezervēm. Uzņemamās kopējās barības vielu devas ir jāpalielina, lai nodrošinātu teļiem veselību, izdzīvošanu un augšanu. Tas īpaši attiecas uz teļiem līdz 21. dzīves dienai, jo šajā laikā teļš praktiski pārtiek no izdzertā piena vai piena aizvietotāja.
Lai nodrošinātu dzīvsvara pieaugumu aukstajā laikā, ar palielinātu piena devu jākompensē organisma sasildīšanai iztērētā enerģija. Vienkāršākais veids, kā nodrošināt šo vajadzību apmierināšanu, ir palielināt izdzirdināmā piena daudzumu katrā barošanā par 25 līdz 30 procentiem vai ieviest papildu barošanas reizi īpaši aukstā laikā. Vēl viena pieeja – pacelt piena enerģijas blīvumu. Ziemā tauku saturu aizvietotājā vai pienā drīkst paaugstināt līdz 18–25 procentiem. Šim nolūkam var izmantot komerciālās enerģijas (tauku) papildpiedevas teļu barībai.
Nedrīkstam aizmirst, ka aukstajā laikā ir svarīga arī precīza un pareiza teļu aprūpe. Tālāk seko tabula ar organisma uzturēšanai nepieciešamās barības daudzumu atkarībā no apkārtējās vides temperatūras bez augšanai nepieciešamā barības daudzuma.
Teliņiem nepieciešamais barības daudzums organisma uzturēšanai*
Temperatūra (°C) |
Piena aizvietotājs (kg) |
Pilnpiens (kg) |
+15 |
0,45 |
3,3 |
0 |
0,60 |
4,4 |
-15 |
0,80 |
5,5 |
* Teļiem, kas jaunāki par 21 dienu un kuru ķermeņa svars nepārsniedz 50 kg
Kas jāievēro aukstā laikā?
1. Jādomā par apstākļiem, kādos teļš piedzims, – lai vieta būtu tīra un sausa, bagātīgi pakaisīta ar salmiem un pasargāta no lieka mitruma un vēja. Tad teļam netiks atņemts tik daudz siltuma, sildot vietu, kur teļš gulēs pēc piedzimšanas. Otrkārt, iespējami ātri jānosusina teļa āda, lai veidojas gaisa slānis teļa matos, kas palīdzēs saglabāt siltumu. Par teļa palīgu var kļūt govs, teļu nolaizot, vai cilvēks, teļu noslaukot vai nožāvējot, piemēram, ar fēnu.
2. Teļš piedzimst ar mazām enerģijas rezervēm, un tam ir jāsaņem pirmpiens, cik ātri vien iespējams, lai saņemtu antivielas un enerģiju. Turklāt teļš piedzimst ar slapju apmatojumu un ir pakļauts ļoti lielai siltumatdevei, kas notiek iztvaikošanas ceļā līdz apmatojums izžūst. Šo iemeslu dēļ teļš var nonākt hipoglikēmijas stāvoklī pat nosacīti silta laika apstākļos, nemaz nerunājot par ziemu.
3. Teļa temperatūra piedzimstot parasti ir par 0,5°C augstāka nekā mātes rektālā temperatūra, un 15–30 minūšu laikā tā nokrītas līdz 38,8–38,9°C. Pirmās problēmu pazīmes – ja temperatūra turpina kristies zem šī līmeņa. Optimāla apkārtējās vides temperatūra ir ap 15–16°C. Zem šīs temperatūras palielinās enerģijas vajadzība sevis uzturēšanai. Zem –7°C enerģijas vajadzība siltuma ražošanai palielinās par 50%. Visefektīvākais veids, kā nodrošināt šo papildu nepieciešamo enerģiju, ir izēdināt adekvātu daudzumu kvalitatīva piena vai tā aizvietotāju.
Materiālu sagatavoja:
Silvija Dreijere, LLKC lopkopības konsultante,
Dainis Arbidāns, LLKC konsultants–eksperts veterinārmedicīnā
Izmantoti materiāli no Hoards Dairyman, janvāris 2014
Pievienot komentāru