Jūs atrodaties šeit
Gaļas liellopu dienas Verdenē
Pēdējos gados arvien vairāk lauksaimnieku pievēršas gaļas liellopu audzēšanai, līdz ar to rodas vajadzība pēc kvalitatīviem vaislas dzīvniekiem. Arī Latvijas gaļas liellopu audzētāji ir to gaļas liellopu audzētāju vidū, kas jau vairākus gadus Vācijā, Verdenes pilsētā, apmeklē “Masterrind GmbH” rīkotās gaļas liellopu dienas.
“Masterrind GmbH” kopā ar liellopu audzētājiem ražo un piedāvā augstas kvalitātes dzīvniekus piena un gaļas liellopu nozarēs. Piedāvājumā ir vairāk nekā 800 000 liela piena un gaļas šķirņu liellopu populācija no Lejassaksijas, Saksijas-Anhaltes un Saksijas. Eksporta tirgus daļa pārsniedz 40% no kopējā tirgus apjoma, un šī ir dominējošā vācu organizācija vaislas liellopu un bioprodukta tirdzniecībā savā valstī.
Pasākuma pirmajā dienā dalībnieki varēja vērot, kā norisinās izsolei paredzēto dzīvnieku vērtēšana. Interesanti bija vērot profesionālo vaislas dzīvnieku vērtētāju darbu. Katru dzīvnieku vērtēja vairāki speciālisti – eksperti, kuri darbojās, vadoties pēc iepriekš izvirzītiem kritērijiem. Pasākuma laikā vērtētāji pateicās dzīvnieku audzētājiem par labi izaudzētajiem un sagatavotajiem dzīvniekiem “Masterrind” pasākumam. Gaļas liellopu sagatavotības līmenis bija ļoti augts, kas sniedza patīkamu sava veida priekšnesumu. Pasākuma rīkotāji uzmanības centrā pozicionēja vācu liellopu audzētājus, pasākuma viesus un sadarbības partnerus no kaimiņu valstīm.
Lai arēnā varētu izvest dažādu gaļas liellopu šķirņu buļļus, govis un teles, dzīvnieku audzētājiem iepriekš ir jāveic pamatīgs sagatavošanās darbs. Parasti saimniecībās sagatavošanas darbu uzsāk pēc tam, kad potenciālie vaislai paredzētie dzīvnieki tiek atšķirti no zīdītājgovīm. Dzīvnieki, kurus izvēlas šādi apmācīt, ir ar labu raksturu, ļoti labu izcelsmi un proporcionālu šķirnes prasībām atbilstošu ķermeņa uzbūvi.
Pasākuma dalībnieki un viesi varēja ielūkoties novietnē, kur atradās izsolei paredzētie dzīvnieki, uzdot jautājumus dzīvnieku īpašniekiem, dibināt kontaktus tālākai sadarbībai.
Vakars noslēdzās ar nakts izsoli, kurā tika izsolītas ļoti kvalitatīvas dažādu gaļas šķirņu teles. Daži dzīvnieku īpašnieki bija likuši lietā īstu māksliniecisko izdomu, lai pēc iespējas skaistāk parādītu savus dzīvniekus.
Savukārt 10. februārī norisinājās vaislas buļļu izsole, pavisam tika piedāvāti 150 dažādu gaļas liellopu šķirņu vaislinieki. Uzsākot izsoli, sākuma cena par dzīvnieku bija 2000 eiro. Visvairāk tika piedāvāti Limuzīnas šķirnes vaislinieki, kopā 47 dzīvnieki, vidējā cena bija 3500 eiro par vaislinieku.
Visvairāk pārstavētā gaļas liellopu grupa izsolē – Limuzīnas šķirnes vaislinieki
Latvijas zemnieku tik iecienītās Šarolē šķirnes dzīvnieku grupā tika piedāvāti 44 vaislinieki, vidējā cena 3000 eiro, bet augstākā cena bija 7300 eiro par vaislinieku. Trešajā vietā ar 31 izsolei piedāvāto vaislinieku bija Angus šķirnes vaislinieki. Par Angus šķirnes izcilāko vaislinieku izsolē tika nosaukta augstākā cena – 8000 eiro. Vēl izsolē tika izsolīti tādu šķirņu vaislinieki kā Blondie Akvitāņi, Simentāli, Galoveji, Herefordi, Seleras, Velsas melnais. Pavisam tika izsolīti 144 dzīvnieki par vidējo cenu 3225 eiro (kas ir par 100 eiro lielāka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu).
Kā tradīcija un īpašais gaļas liellopu dienas notikums bija jaunā Miss un Mister Verdene ievēlēšana. Šogad Mister Verden 2018 tika izvirzīts no Angus šķirnes vaisliniekiem, šis dzīvnieks ir ļoti tipisks savas šķirnes pārstāvis, dzīvnieks bija ļoti līdzsvarots. Par Miss Verdene 2018 tika atzīta Hailandes šķirnes brūnā skaistule.
Simentāles šķirnes vaislas buļļu piedāvājums bija neliels, taču izsolē piedāvātie dzīvnieki bija ļoti kvalitatīvi. Lielākā cena par šīs šķirnes vaislinieku bija 4600 eiro, turpmāk viņš savus sasniegumus rādīs Latvijā.
Jaunie gaļas lopu audzētāji Verdenē
Vienotība un saskaņa – izšķiroši svarīgi, tā varētu teikt par saskaņu 17 jaunie audzētāji (12 līdz 18 gadi), kuri bija ieradušies Verdenē ar saviem dzīvniekiem. Iepriekš ilgstoši un rūpīgi viņi bija mācījušies un gatavojuši savus dzīvniekus līdz brīdim, kad tos varēja demonstrēt ne tikai žūrijai, bet visiem pasākuma dalībniekiem.
Gribu uzsvērt, ka gaļas liellopu audzētāja darbs ar ganāmpulku neaprobežojas tikai ar ikdienas rutīnas darbu. Šeit bija vērojama īpaša saskaņa starp audzētāju un dzīvnieku. Jāteic, ka dzīvnieku audzēšana un dzīvnieku turēšana ir ļoti atšķirīgas lietas. Vācijā šādu pasākumu rīkošana sekmē pēctecību iesāktā darba turpinājumam, saglabājot nacionālās tradīcijās, kuras atbalsta izsoles dalībnieki no Eiropas. Jauniešu iesaistīšana šādā pasākumā veicina ļoti perspektīvas nozares attīstības iespaidu.
Anita Siliņa,
LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja
Plašāk par “Masterrind” gaļas liellopu dienām lasiet žurnāla “Latvijas Lopkopis” marta numurā.