Jūs atrodaties šeit

Cik saistoša likumdošanas ievērošana ir lauksaimniekiem

Lopkopība

Kopš 2004. gada Latvijas lauksaimniekiem saistošas ir Savstarpējās atbilstības un pārvaldības prasības, no kuru ievērošanas ir atkarīgs vienotā platību maksājuma apjoms. Vēsturiski 2005. gadā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) aizsāka projektu “Konsultatīvās sistēmas izveide Latvijā”, ko finansēja Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonds (ELVGF).  Projekta laikā LLKC apmācīja 56 konsultantus, kuri bija gatavi sniegt konsultācijas lauksaimniekiem par Savstarpējās atbilstības pārvaldības prasībām lauku saimniecībās. LLKC ilgstoši sadarbībā ar Latvijas Republikas Zemkopības ministriju (ZM) strādā pie savstarpējās atbilstības pārvaldību prasību ieviešanas un atbalsta sniegšanas lauku saimniecībās. Latvijā savstarpējās atbilstības prasības kontrolē:

  • Augkopībā – Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), Valsts vides dienests (VVD),
  • Lopkopībā – Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Atbalsta maksājumus Latvijā administrē Lauku atbalsta dienests (LAD).

Atbalsta apmērs katrai lauku saimniecībai ir atkarīgs no tā, kā tiek ievērota ES Regula Nr. 1306/2013 (2013. gada 17. decembris) “Par kopējās lauksaimniecības politikas finansēšanu, pārvaldību un uzraudzību” un LR likumdošanas prasības.

Sākot ar 2016. gadu, savstarpējās atbilstības prasību kopums ir papildināts, un lauksaimniekiem būs jāievēro šādas prasības atbilstošās jomās atbilstoši ES Regulas Nr. 1306/2013 II pielikuma prasībām:

I  VIDE, KLIMATA PĀRMAIŅAS, ZEMES LABI LAUKSAIMNIECĪBAS APSTĀKĻI:

  1. Ūdens resursi
  2. Augsne un oglekļa krāja
  3. Bioloģiskā daudzveidība
  4. Ainava, minimālais apsaimniekošanas līmenis

II  SABIEDRĪBAS VESELĪBA, DZĪVNIEKU VESELĪBA UN AUGU VESELĪBA:

  1. Pārtikas nekaitīgums
  2. Dzīvnieku identifikācija un reģistrācija
  3. Dzīvnieku slimības
  4. Augu aizsardzības līdzekļi

III  DZĪVNIEKU LABTURĪBA:

  1. Vispārīgās labturības prasības lauksaimniecības dzīvniekiem
  2. Teļu labturības prasības
  3. Cūku labturības prasības

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs katru gadu veic sistēmā strādājošo konsultantu izglītošanu un sertifikāciju SA jomā. 2015. gadā sertificēti (1. tab.) augkopības jomā bija 25 LLKC konsultanti, lopkopības jomā – 19 konsultanti.

  1. tabula

LLKC sertificētie konsultanti SA

 

Augkopības joma

Lopkopības joma

Augkopības konsultants

18

4

Lopkopības konsultants

7

15

Kopā

25

19

Ir pamats uzskatīt, ka LLKC ir labāk sagatavotais uzņēmums Latvijā ar vislielāko sertificēto speciālistu skaitu SA jomā un teritoriālo pārklājumu (1. tab.), kurš Latvijā ir spējīgs lauksaimniekiem nodrošināt kvalitatīvu SA konsultāciju paketi ar mērķi, lai lauksaimnieki ievērotu Savstarpējās atbilstības un pārvaldības prasības.

Katru gadu, kopš ieviestas SA prasības lauksaimniekiem, LLKC ir apkopojis saimniecību neatbilstības. Apkopojuma rezultāti (2. tab.).

  1. tabula

SA saimniecību apsekošanas kopsavilkums

Gads

Saimniecību skaits kopā

Saimniecību veids

Prasības ievērotas (%)

Augkopības

Jaukta tipa

2011

320

107

213

6

2012

294

95

199

11

2013

260

130

130

13

2014

260

145

115

13

2015

260

145

115

19

Apkopotie dati 2. tabulā liecina, ka lauksaimnieki katru gadu arvien vairāk ievēro valstī noteikto likumdošanu. Neapšaubāmi situācijas uzlabošanos šajā jomā veicina ZM politika atbalsta maksājumu saņemšanā LAD apkopotā informācija par veiktajām kontrolējošo institūciju pārbaudēm saimniecībās. Nevar noliegt, ka situācijas uzlabošanos sekmējusi LLKC mērķtiecīgā darbība, sniedzot konsultācijas lauksaimniekiem un skaidrojot SA prasības dažādās lauksaimnieku mācībās, kuras ar finansējusi ZM un Valsts Lauku tīkls (VLT).

Lai izprastu stāvokļa nopietnību, LLKC ir apkopojis datus par būtiskākajām neatbilstībām.

Neatbilstības augkopības jomā ir apkopotas 1. attēlā.

  1. attēls

Konstatētās neatbilstības augkopības jomā 2014. – 2015.gadā

Šie apkopotie rezultāti liecina, ka lauksaimniekiem lielāka uzmanība jāvelta meliorācijas sistēmu sakopšanā, dokumentācijas sakārtošanā (1. att.), kas saistīta ar augu aizsardzības līdzekļu uzskaiti, lauku vēsturi, mēslošanas plānu izstrādi utt., ko daļa lauksaimnieku uzskata par nevajadzīgu birokrātiju, taču būtībā tas tā nemaz nav. Neatbilstoša mēslošanas līdzekļu lietošana ir novedusi pie tā, ka lēnām mirst Baltijas jūra, ka nepareizi uzglabāti augu aizsardzības līdzekļi piesārņo vidi, kurā mēs dzīvojam.

Lopkopības jomā apkopotās neatbilstības attēlotas 2. attēlā.

  1. attēls

Lopkopības saimniecību skaits, kurās konstatētas neatbilstības

Analizējot apkopoto informāciju par SA saimniecībām lopkopības jomā (jaukta tipa saimniecības), jāatzīst, ka visbiežāk lopkopības saimniecībās konstatētas neatbilstības, kas saistītas ar higiēnas noteikumu neievērošanu: ES Regulas 853/2004 prasībām neatbilstoša piena kvalitāte, nereti piena uzglabāšanas telpās atrodas priekšmeti, kuri tur nedrīkst atrasties. Otra lielākā neatbilstību grupa saistīta ar teļu labturības prasību neievērošanu, ir piesietu teļu turēšana līdz 6 mēnešu vecumam, taču vēl joprojām lopkopības saimniecībās ir problēmas ar nepieciešamo dokumentu apriti, kas saistīta ar dzīvnieku reģistrāciju noteiktā termiņā, dzīvnieku pārvietošanu, notikumiem ar dzīvniekiem, par paziņojumu sniegšanu LDC utt. Taču ikvienam dzīvnieku turētājam ir jāapzinās, ka dzīvnieku apriti reglamentējošā likumdošana ir jāievēro, jo pretējā gadījumā valsts nespēj operatīvi iegūt informāciju par dzīvnieku novietnēm un skaitu dažādu apdraudējumu gadījumā, kuri saistīti ar sevišķi bīstamu infekcijas slimību izplatīšanos. Piemēram, Āfrikas cūku mēra izplatība Latvijā, kas būtībā vairs nav kontrolējams process.

Aicinu lauksaimniekus ievērot valstiski svarīgu likumdošanu! Atcerieties, ka jebkurš likums, lai cik dīvains tas neliktos, ir jāievēro līdz brīdim, kamēr tas nav zaudējis spēku. Likumu nezināšana un neievērošana nevienu personu šajā valstī neatbrīvo no atbildībās.

Dainis Arbidāns,

LLKC Lopkopības nodaļas konsultants – eksperts veterinārmedicīnā

 

Pievienot komentāru