Jūs atrodaties šeit
Žurnāla “Latvijas Lopkopis” decembra numurā
Decembra žurnālā LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis vērtē šogad paveikto un nākamā gada izaicinājumus. Viens no lielākajiem darbiem – vietējo produktu noieta veicināšanas un mazo ražotāju popularizēšanas pasākums “Novada Garša”. Tāpat daudz strādāts pie profesionālo pakalpojumu pilnveidošanas lauksaimniekiem, un nākamagad darbs tiks turpināts. M. Cimermanis: “Ieguldīsim vairāk gan savos konsultantos, gan zemniekos, lai Latvijā attīstītos modernas saimniecības.” Tāpat LLKC turpinās darbu pie kooperācijas jeb kopdarbības sekmēšanas, jo tā ir viens no veidiem, kā zemniekiem iegūt tirgus spēku un spēju straujāk attīstīties.
Turpinot lauksaimniecības politkas tēmu, žurnāls iepazīstina ar jauno ES lauksaimniecības komisāru no Polijas Janušu Voicehovski.
Žurnāla ekonomikas rubrikā iesakām LLKC ekonomista Raivja Andersona rakstu par resursu izmantošanu piensaimniecībās Latvijā un Lietuvā. Izmantojot Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN Dairy datus, ekonomists salīdzina izmaksas un ieņēmumus dažada lieluma saimniecībās. Viens no secinājumiem – neraugoties uz to, ka Lietuvas piena lopkopības saimniecības efektīvāk izmanto darbaspēka un zemes resursus, tomēr to peļņa ir būtiski mazāka vidēji uz vienu ražošanas vienību nekā Latvijas saimniecībām.
Par to, kā strādā piensaimniecībās Nīderlandē, ar kādiem vides izaicinājumiem jāsaskaras šīs valsts zemniekiem, kādas ir saimniekošanas, tajā skaitā fermu būvniecības izmaksas, raksta LLKC Ogres biroja vadītāja un lopkopības konsultante Aija Luse.
Piensaimniekiem iesakām LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres ieteikumus teļu turēšanai ziemas apstākļos. Savukārt gaļas lopu audzētājiem lietderīgi izlasīt rakstu “Minerālvielas gaļas liellopiem – 10 mīti un skaidrojumi”. LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta piedāvā padomus aitu un kazu audzētājiem, kā tikt gala ar urīnakmeņiem šo sugu dzīvniekiem.
Saimnieku pieredzē šoreiz piedāvājam aprakstu par Kocēnu novada saimniecību “Ozoli”, kurā Elizabete un Māris Bendiki audzē Sufolkas tīršķirnes aitas, un nesen sākta arī Ostfrīzijas piena aitu audzēšana.
Cūku audzētājiem lietderīgs būs Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektores Dzintras Lejnieces vērtējums par salmu izmantošanu pakaišos. Savukārt putnkopjiem iesakām Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas rakstu par barības nozīmi putnu apspalvojuma kvalitātē.
Šoreiz žurnālā piedāvājam arī stāstu par mājražotājiem – Ivaru un Ivetu Āboliņiem, kuri Straupē ražo “Dižvīra mājas pelmeņus”, pieprasījums pēc tiem tālu pārsniedz piedāvājumu.
Zirgkopības rubrikā žurnāliste Dace Millere šoreiz piedāvā rakstu par zirgu īpašniekiem un jāšanas sporta treneriem Kati Ansoni un Ģirtu Brici, kuri Babītes novadā sākuši būvēt savu stalli.
Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2020_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja