Jūs atrodaties šeit

Gaļas liellopu sagatavošana izstādēm un izsolēm

Lopkopība
Gaļas lopkopība

Pēdējos gados arvien vairāk lauksaimnieku pievēršas gaļas liellopu audzēšanai, kā arī piedalās dažādās izstādēs un izsolēs.  Līdz ar to nepieciešams papildu darbs, lai kvalitatīvi izaudzētos vaislas dzīvniekus varētu pārdot ar izsoles palīdzību. Piemēram, Vācijā, Verdenā, kad tiek organizēta ikgadējā gaļas liellopu izsole, vācu saimniekiem tur aizvest un pārdot savus liellopus ir liels gods. Par liellopu sagatavošanu un tajā ieguldīto darbu stāsta Almute Averbeka – uzņēmuma Masterrind GmbH  Starptautiskās liellopu un bioprodukta pārdošanas nodaļas vadītāja.

Ikgadējā izsolē var iegādāties dažādu šķirņu vaislas buļļus.  Bullis ir 50% no ganāmpulka veiksmes. Katra govs dod gadā vienu teļu, savukārt bullis dod pēcnācējus visam ganāmpulkam. Lai arēnā varētu izvest dažādu gaļas liellopu šķirņu buļļus, govis un teles, dzīvnieku audzētājiem iepriekš ir jāveic liels sagatavošanās darbs. Parasti saimniecības to uzsāk tad, kad  vaislai paredzētie dzīvnieki tiek atšķirti no zīdītājgovīm. Šiem dzīvniekiem ir fiksēta dzīvmasa piedzimstot, atšķirot, un visu laiku vērtēts dzīvnieku temperaments.

Liellopu sagatavošanas darbi vidēji ilgst 4–6 nedēļas. Vispirms tos pieradina pie saites un vietas, kur tiks veiktas tālākās darbības. Šo darbu vislabāk veikt 2–3 cilvēku komandā, jo sākumā dzīvnieki var būt neprognozējami. Pirmajā nedēļā dzīvniekus 2–3 stundas piesien,  izmantojot apaušus, ar galvu uz leju. Notiek dzīvnieku vērošana, un cilvēki mēģina tiem tuvoties, ko neiesaka darīt, kamēr dzīvnieki nav nomierinājušies.

Nākamajās nedēļās, kad liellopi ir pieraduši pie piesiešanas, var sākt mēģināt viņus kasīt un sukāt. Šos darbus vispirms veic savā mītnē, un tikai tad ved ringā un pieradina. Svarīgi, lai liellopi būtu nosvērti, mierīgi pret citiem dzīvniekiem. Būtiski šiem dzīvniekiem, lai tie būtu pieraduši pie skaņas, cilvēku pūļa un dažādām gaismām. Lielajās izsolēs piedalās vairāki tūkstoši cilvēku, tādēļ ir svarīgi savaldīt savus vaislas dzīvniekus ringā, kur tie atrodas pa 10–15 vienā rindā. Kad liellopi ir pieradināti, nedēļu pirms pasākuma tos radina pie “mazgāšanas”, kad netīrās ķermeņa daļas notīra, un matu izskūšanas, lai akcentētu katra dzīvnieka muskulatūru pēcpuses vai muguras daļā.

Kad liellopi ir sakopti un pieradināti pie cilvēkiem, mūzikas, apgaismojuma, tos ved ringā, lai pārliecinātos par aktivitāti citā vidē.

Dažkārt atsevišķi liellopi vai liellopu ģimenes tiek vesti “nakts “ izsolēs, kad tiek radīti atbilstoši apstākļi. Atsevišķu dzīvnieku īpašnieki piestrādā arī pie vizuālā tēla, lai pēc iespējas skaistāk parādītu savus izcilos dzīvniekus.

Izsolei dzīvniekus vērtē gan liellopu vērtētāji, pārraugi un Massterrind sadarbības partneri.

Masterrind GmbH kopā ar liellopu audzētājiem ražo un piedāvā augstas kvalitātes dzīvniekus piena un gaļas liellopu nozarēs. Piedāvājumā ir vairāk nekā 800 000 liela piena un gaļas šķirņu liellopu populācija no Lejassaksijas, Saksijas-Anhaltes un Saksijas. Eksporta tirgus daļa pārsniedz 40% no kopējā tirgus apjoma, un šī ir dominējošā vācu organizācija vaislas liellopu un bioprodukta tirdzniecībā savā valstī.

Daiga Baltiņa,

LLKC lopkopības konsultante