Jūs atrodaties šeit

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” marta numurā

Lopkopība

Kādi darbi darāmi, lai gaļas lopu nozare Latvijā attīstītos veiksmīgi, un apmierināti būtu gan zemnieki, gan pircēji? Par šo tēmu žurnāla martu numurā izsakās Miesnieku un gaļas tirgotāju savstarpējās atbalsta biedrības pārstāvji. Biedrības vadītāja Iveta Stūrmane norāda, ka augstāko cenu par dzīvnieku var saņemt tikai tad, ja tiek piedāvāta maksimāli augstas kvalitātes prece, un kvalitāte rodas pie zemniekiem. Vienlaikus biedrības pārstāvji atzīst, ka nozarei daudz darāmā, lai visos gaļas ražošanas posmos nodrošinātu kvalitāti, tajā skaitā – izslēgtu paaugstinātu pH jeb skābuma līmeni gaļā, kas rodas, pieaugot dzīvnieka stresa līmenim.

Saimnieku pieredzes aprakstos lūkojam, kā klājas jaunajiem laukos. Viens no viņiem ir Jānis Ločmelis juniors, kurš kopā ar brāli Robertu saimnieko Kocēnu novada “Mazdzērvītēs”. Saimniecībai gruntīgus pamatus licis Jānis Ločmelis seniors, kurš šobrīd ir “Latvijas steiku kluba” prezidents. Dēli Jānis un Roberts veiksmīgi tālāk attīsta piena lopkopības nozari pirms pieciem gadiem uzceltajā lopkopības kompleksā “Vectilgaļi”, kurā ir 280 slaucamās govis, tostarp govs Bēne, kura ir starp mūža ražīgākajām rekordistēm Latvijā. Turpat arī stāsts par Vecpiebalgas novada SIA “Cimbuļi” saimnieku Kristapu Driķi, kurš pirmais un pagaidām vienīgais Latvijā izkopj Ile de France šķirnes aitu ganāmpulku.

Žurnālā arī stāsti par jauniešiem, kuri atgriezušies Latvijā pēc vairāku gadu pieredzes uzkrāšanas darbos citās valstīs. Bioloģiski sertificētās z/s “Priedītes” Limbažu novadā saimniece Zane Magone, atgriežoties Latvijā no Anglijas, uzsākusi Īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšanu. Savukārt saimniecības “Dabas garša” īpašnieki, brālis un māsa Ivars un Dace Sirmie, uz Latviju atvilinājuši arī Daces draugu Tomasu Šārpu, lai Odzienā kopīgi veidotu permakultūras saimniecību un audzētu Dominant un Breses šķirnes vistas.

Profesionālo rakstu sadaļā aicinām iepazīties ar LLKC Lopkopības nodaļas vadītājas un žurnāla nozaru redaktores Silvijas Dreijeres pēc Lauksaimniecības datu centra datiem sagatavoto informāciju par ganāmpulkiem ar labākajiem govju ilgmūžības rādītājiem un govīm – rekordistēm, kas mūžā saražojušas vairāk par 100 t piena. Turpat arī ekspertes skaidrojums, kāda skābbarība der govīm.

Gaļas lopu audzētājiem iesakām izlasīt LLKC konsultanta – eksperta veterinārmedicīnā Daiņa Arbidāna rakstu par ziemas mācībām gaļas lopkopībā, kā arī LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas izvērtējumu par gaļas lopu nozares attīstību 2017. gadā.

Putnkopjiem noderēs Latvijas Olu ražotāju asociācijas pārstāves Annas Ērlihas padomi dējējvistu barošanā. Savukārt zirgaudzētājiem iesakām žurnālistes Daces Milleres sagatavoto informāciju ar veterinārārstes Aijas Pavlovskas padomiem par to, kā ārstēt sprēgas uz zirga kājām.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2018_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja