Jūs atrodaties šeit

Starptautiskie piena nozares eksperti Latvijā vērtēs nozares perspektīvas

Lauku attīstība
Lopkopība

No 10. līdz 13. jūnijam Latvijā notiks Starptautiskā Piena pētniecības tīkla IFCN ikgadējā konference, tās tēma šogad ir “Enerģijas krīze piena nozarē: izaicinājums vai iespēja?”. Konferencē piedalīsies 77 eksperti no 35 pasaules valstīm, kuri vērtēs nozares perspektīvas, tajā skaitā – situāciju Latvijā.

Konferenci rīko pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) iniciatīvas, nodrošinot iespēju Latvijai aktuālus jautājumus pārrunāt ar nozares ekspertiem no visas pasaules. Konference notiks vairākas dienas, un tās laikā tiks apmeklētas divas piensaimniecības Aizkraukles novadā – z/s “Dārznieki” un SIA “Vecsiljāņi”, lai dalībniekiem praktiski parādītu, kā iegūst pienu dažāda lieluma saimniecībās.

Konferences laikā IFCN eksperti sniegs ziņojumu par piena tirgus prognozēm tuvākā un tālākā nākotnē dažādos pasaules reģionos, kā arī novērtēs situāciju lopkopībā un saimniecību nākotnes perspektīvas. Eksperti analizēs arī enerģijas krīzes ietekmi un iespējas dažāda lieluma saimniecību pārvaldībai augstas inflācijas un nenoteiktības apstākļos.

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis: “Latvijā vidējā piena iepirkuma cena   šobrīd ir vidēji 34 centi par kg, kas ir par 31% mazāk salīdzinājumā ar augstāko cenu līmeni pērn un par 29% mazāk nekā patreiz vidēji ES. Pēc LLKC veiktās ekonomiskās analīzes datiem, pērn piena pašizmaksa bija 45 centi kg, un ir skaidrs, ka šī brīža cena rada zaudējumus un apdraud piensaimnieku darbību nākotnē. Tādēļ ar lielu interesi gaidām IFCN konferenci Rīgā, kur tiks pārrunāti arī jautājumi, kas skar saimniecību izmaksu struktūru. Ne velti konferences tēma ir “enerģijas krīze piena lopkopībā”, kas ir aktuāla visa pasaulē un ietver ne tikai elektrības un degvielas, bet arī barības izmaksas, kas ir būtiski kāpušas 2022. gada laikā”.

Plašāk par konferenci: https://ifcndairy.org/dairy-conference-public-2023/

IFCN ir 1999. gadā dibināts starptautisks, neatkarīgs un politiski neitrāls piena pētniecības tīkls, kas pēta piena ražošanu, piena cenas un veic piensaimniecību analīzi un salīdzināšanu starp valstīm. Analizējot piena piegādes ķēdes 115 valstīs, IFCN veiktās piena sektora analīzes aptver vairāk nekā 98% no pasaules piena ražošanas apjoma, tādēļ iegūtā informācija ļauj saprast notiekošos procesus piena tirgū, kā arī novērtēt nākotnes perspektīvas. IFCN ir vairāk nekā 90 partnerorganizāciju, Latviju pārstāv LLKC.

Plašākai informācijai: Silvija Dreijere, LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja: silvija.dreijere@llkc.lv, tālr.: 26552748.

 

Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja