Jūs atrodaties šeit

Svarīgākais par jaunumiem PVN piemērošanā no 2018. gada

Grāmatvedība

Tāpat kā vairākus citus nodokļus, arī PVN no 2018. gada sākuma skars vairākas izmaiņas. Apskatīsim būtiskākās, kas jau ir pieņemtas.

Samazināts reģistrācijas slieksnis. Sākot no 2018. gada 1. janvāra, par PVN maksātāju drīkstēs nereģistrēties, ja apliekamo darījumu summa iepriekšējos 12 mēnešos nav pārsniegusi 40 000 eiro (šobrīd tie ir 50 000 eiro).

Paplašināts preču un pakalpojumu loks, kam piemēro PVN “reversu”. Attiecībā uz būvniecību īpašais režīms būs piemērojams plašākam būvniecības pakalpojumu lokam, kā arī būvizstrādājumu piegādēm. Reverss būs piemērojams metālizstrādājumu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem, kā arī sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm. Līdz ar jaunu preču un pakalpojumu ietveršanu īpašajā režīmā izmaiņas izdarītas arī PVN deklarācijā, pievienojot jaunus darījuma veida kodus – R7 metālizstrādājumiem, R8 sadzīves elektroniskajām iekārtām un R9 būvizstrādājumiem.

Noteikts zemāks summas slieksnis, kas nosaka, kādi darījumi PVN deklarācijas pielikumos jāatšifrē katrs atsevišķi. No nākamā gada PVN maksātājam būs jāatšifrē tie darījumi ar PVN maksātājiem, kuru vērtība bez PVN pārsniedz 150 eiro (šobrīd – 1430 eiro). Pirmo reizi darījumi virs 150 eiro būs jāatšifrē PVN deklarācijā par 2018. gada janvāri vai 1. ceturksni. 

Anda Skadiņa,

Grāmatvedības konsultante