Jūs atrodaties šeit

Skolēnu darbs vasaras brīvlaikā – nodokļI un atvieglojumi

Grāmatvedība

Vasara ir laiks, kad skolēni izmanto iespēju strādāt un nopelnīt. Tā kā ļoti bieži vecāki izmanto nodokļu atvieglojumus par bērniem kā apgādībā esošām personām, tad atgādināšu svarīgāko, kas jāņem vērā, lai vecākiem, gadu noslēdzot, nebūtu jāpiemaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis tāpēc, ka bērns guvis ienākumus.

Savu skaidrojumu balstīšu gan uz normatīvajiem aktiem, gan arī izmantošu VID metodisko materiālu, kurā skaidrots svarīgākais par nodokļiem un bērnu nodarbināšanu vasaras brīvlaikā.

Saistībā ar nodokļu lietām attiecībā uz skolēnu nodarbināšanu  būtiski ir divi jautājumi:

- IIN atvieglojumu piemērošana skolēnu un vecāku ienākumiem,

- nodokļu piemērošana skolēna ienākumiem.

Ja vecāki gūst ienākumus, tad parasti vienam no vecākiem tiek piemēroti atvieglojumi par bērnu kā par apgādībā esošu personu. Bieži rodas jautājumi par to, kā notiek atvieglojumu piemērošana, ja apgādājamais pats gūst ienākumus? Ja bērns līdz 19 gadu vecumam turpina mācības vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē un strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākiem nav algas nodokļa grāmatiņā jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo, un atrašanās vecāka apgādībā arī netiks pārtraukta automātiski. Tādējādi arī tad, ja bērns vasaras brīvlaikā strādā, viens no vecākiem saglabā atvieglojumu par apgādībā esošu personu – mātes vai tēva algas daļa, ko neapliek ar nodokļiem, palielinās par 250 eiro mēnesī. Ja bērns ienākuma izmaksātājam ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, viņam ir arī tiesības uz neapliekamā minimuma piemērošanu (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 12. panta 4.1. daļa; 13. p. 1. d.).

Tiesības uz atvieglojumu par apgādībā esošām personām ir arī tad, ja apgādībā esošā persona (kas ir jaunāka par 18 gadiem) saņem sezonas laukstrādnieka ienākumu atbilstoši likuma “Par IIN” 11.12. pantam. Nosacījums par atvieglojumu par apgādībā esošu personu piemērošanu gadījumā, kad bērns saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, atrodams likuma “Par IIN” 13. p. 3.4. d.

Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni līdz 19 gadu vecumam mācās un strādā arī mācību gada laikā, bērna atrašanās apgādībā tiek pārtraukta automātiski – tiklīdz skolēns uzsācis darba attiecības. Ja skolēns pārtrauc strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā.

Turpinājumā nedaudz par to, kādi nodokļi skolēna darba samaksai tiks piemēroti. Skolēni var tikt nodarbināti vai nu parastajā nodokļu režīmā, vai arī sezonas laukstrādnieku nodokļa režīmā.

Sezonas laukstrādnieku nodokļa režīms

Sākšu ar nodokļu ziņā vienkāršāko nodokļu režīmu – sezonas laukstrādnieku nodokli. Šim nodoklim likme ir 15% apmērā no aprēķinātā ienākuma. Jāņem vērā, ka sezonas laukstrādnieku nodokli var maksāt tikai konkrētos darba veidos – augļu koku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Minimālais nodoklis par vienu dienu, kad persona ir nodarbināta, ir 70 centi. Ja, piemēram, par nostrādāto dienu aprēķinātais ienākums ir 10 eiro, nodoklis būs 1,50 eiro un samaksa “uz rokas” būs 8,50 eiro. Ja par nostrādāto dienu samaksa aprēķināta, piemēram, 3 eiro, nodoklis būs minimālajā noteiktajā 70 centu apmērā un strādnieks saņems 2,30 eiro. Tāpat jāņem vērā, ka sezonas laukstrādnieku režīmā vienas sezonas laikā kopumā drīkst strādāt ne vairāk kā 65 dienas, kā arī šajā režīmā gūtais ienākums nedrīkst pārsniegt 3000 eiro.

Vispārējais nodokļu maksāšanas režīms

Ja skolēns strādā pie darba devēja (arī pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja[1]) vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, tad darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% vai 23% apmērā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 34,09% apmērā – 10,50% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt 23,59% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem.

Sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas skolēna darba samaksai nepiemēro, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem. Tātad šādā gadījumā darba samaksai tiks piemērots tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Piemērojamā IIN likme

Atgādināšu par piemērojamo IIN likmi. Ja skolēns algas nodokļu grāmatiņu darba devējam nav iesniedzis, tad ienākumam tiks piemērota 23% likme. Ja algas nodokļu grāmatiņa darba devējam ir iesniegta, tad tiek piemērota:

- IIN 20% likme vai

- IIN 23% likme – ja algas nodokļu grāmatiņā skolēns ir atzīmējis, lai darba devējs piemēro 23%.

Piemēram, ja aprēķinātā alga ir 500 eiro un ir piemērots VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums 150 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 388 eiro.

Ja algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta un aprēķinātā alga ir 500 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 343 eiro.

Jāatceras, ka algas nodokļu grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski VID EDS sistēmā. Algas nodokļu grāmatiņas iesniegšana darba devējam nozīmē to, ka personai pašai VID EDS ir jāatzīmē, kura no viņa darba vietām ir galvenā ienākuma gūšanas vieta.

Attiecībā uz skolēnu nodarbināšanas juridisko pusi (piemēram, par darba laiku, nodarbināšanas aizliegumiem atsevišķos darbu veidos) neliels skaidrojums ir atrodams Valsts darba inspekcijas mājaslapā: https://ej.uz/65rx.

Linda Puriņa,
Grāmatvedības eksperte,
sertificēta nodokļu konsultante

[1] Sākot ar 2021. gada 1, janvāri, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbiniekiem nodokļi tiek piemēroti vispārējā kārtībā.