Jūs atrodaties šeit

Sezonas laukstrādnieku nodoklis

Grāmatvedība

Jau 1. aprīlī sāksies laika posms, kad lauksaimnieki atvieglotā nodokļu režīmā drīkstēs nodarbināt sezonas laukstrādniekus. Atgādināsim būtiskāko par sezonas laukstrādnieku nodokļa (SLN) piemērošanas kārtību.

Laika posms, kurā SLN piemērojams, ir no 1. aprīļa līdz 30. novembrim.

Lauksaimniecības sezonas darbi ir sezonas darbi augļu koku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā, sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā, kā arī akmeņu lasīšanā sējumu, stādījumu un zālāju platībās.

Par lauksaimniecības sezonas darbu neuzskata traktortehnikas vadīšanu.

SLN režīmā strādniekus drīkst nodarbināt lauksaimnieks, kurš ir pieteicis zemi ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalstam un šo zemi izmanto lauksaimniecības sezonas darbiem.

MK noteikumos Nr. 166 “Noteikumi par Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmu sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa piemērošanas nodrošināšanai” ir noteikti kultūraugu kodi, no kuriem vismaz vienam jābūt norādītam, piesakoties uz atbalsta maksājumiem Lauku atbalsta dienestā.

Ja lauksaimnieks ir reģistrējies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, sezonas laukstrādniekiem īpašo nodokļa režīmu tas nav tiesīgs izmantot.

Sezonas laukstrādnieka nodarbināšanai ir noteikti vairāki ierobežojumi:

- strādnieks lauksaimniecības sezonas darbos nodarbināts ne vairāk kā 90 kalendāra dienas (no iespējamām 244 dienām sezonā) pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā;

- strādnieks saņem ienākumu, kas pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā nepārsniedz 3000 eiro;

- strādnieks četru mēnešu periodā pirms lauksaimniecības sezonas darbu uzsākšanas lauksaimnieka labā ar šo pašu lauksaimnieku nav bijis darba attiecībās vai noslēdzis uzņēmuma līgumu.

Lauksaimnieka pienākums, uzsākot nodarbināt sezonas laukstrādnieku, ir Lauku atbalsta dienesta sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa informācijas sistēmā pārbaudīt, vai darba ņēmējs atbilst sezonas laukstrādnieka nosacījumiem, un šajā sistēmā:

- pirms darbu uzsākšanas katru nodarbināto reģistrēt, norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, ienākuma gūšanas dienu un noslēgtā līguma veidu (rakstveidā noslēgts darba līgums vai rakstveidā vai mutvārdos noslēgts uzņēmuma līgums);

- katru nodarbināšanas dienu līdz pulksten 24.00 ievadīt sezonas laukstrādniekam šajā dienā aprēķināto atlīdzību;

- reizi mēnesī piecu darbdienu laikā pēc ienākuma gūšanas mēneša pēdējās dienas apstiprināt apkopoto informāciju un, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, iesniegt LAD sagatavoto informāciju (sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju ziņojumu) VID XML formātā.

Tāpat kā citus nodokļus, arī sezonas laukstrādnieku nodokli iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz 23. datumam.

Par sezonas laukstrādniekiem ziņas par darba ņēmējiem Valsts ieņēmumu dienestam nav jāiesniedz.

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa likme ir 15%, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā.

Par sezonas laukstrādniekiem uzņēmējdarbības riska valsts nodeva nav jāmaksā.

Sezonas laukstrādnieku ienākumam nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvo likmi, bet minēto ienākumu ņem vērā, nosakot nodokļa maksātāja gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru.

Sezonas laukstrādnieka ienākumam nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu, attaisnotos izdevumus un atvieglojumus par apgādībā esošām personām.

Persona, kura pati nav sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājs, bet kuras apgādībā ir sezonas laukstrādnieks, saglabā tiesības piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus šādos gadījumos:

- sezonas laukstrādnieks ir jaunāks par 18 gadiem;

- vasaras mēnešos no 1. jūnija līdz 31. augustam, ja sezonas laukstrādnieks ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

Linda Puriņa,
LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja,
sertificēta nodokļu konsultante