Jūs atrodaties šeit

Noskaidro sava īpašuma projektēto kadastrālo vērtību 2022. gadam!

Grāmatvedība

Informācija par jaunajām, 2022. gadam noteiktajām iespējamajām kadastrālajām vērtībām nāk kopā ar vēstījumu, ka līdz tam ir jāveic arī nekustamā īpašuma nodokļa revīzija. Pēc jaunajiem noteikumiem izstrādātās projektētās kadastrālās vērtības ir atklātas, un katrs iedzīvotājs ar tām var iepazīties. Par aktuālo tēmu saīsināti publicējam rakstu no LV portāla www.lvportals.lv.

Atjaunoto kadastrālo vērtību izstrādātāju paralēlais mērķis ir izvairīties no nesamērīga nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma, un nodokļa reforma tagad ir visu politiķu ziņā.

Jaunie Kadastrālās vērtēšanas noteikumi stājās spēkā šā gada 21. februārī. Abi regulējumi – kadastrālo vērtību izmaiņas pēc vērtēšanas metodikas sakārtošanas un nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņu nepieciešamība – ir skatāmi kopā, un tā arī līdz šim ir skaidroti.

Viens no kadastrālo vērtību pieauguma faktoriem ir to atbilstība situācijai nekustamā īpašuma tirgū. Jauno kadastrālo vērtību atskaites datums ir 2019. gada 1. jūlijs, tas ir Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā noteiktais pusotrs gads pirms kadastrālo vērtību bāzes piemērošanas. 2016. gadā kadastrālās vērtības tika “iesaldētas” tāpēc, ka metodikas nepilnību dēļ atsevišķiem īpašumu segmentiem to vērtība pieauga pārāk strauji. Līdz ar to iekonservēta tika arī jau iepriekš konstatētā neatbilstība, piemēram, jauno dzīvojamo māju pieticīgajā novērtēšanā. Pašreiz joprojām spēkā esošās kadastrālās vērtības atbilst nekustamā īpašuma tirgus situācijai 2012./2013. gadā.

Pirms vairāk nekā gada publiskajai apspriešanai tika nodots Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta izstrādātais Ministru kabineta (MK) noteikumu projekts ar jaunu kadastrālās vērtēšanas metodiku. Tieslietu ministrija, iepazīstinot ar jaunās metodikas principiem, uzsvēra: tā kā pēdējā kadastrālās vērtības aktualizācija notikusi pirms daudziem gadiem, vērtība būs pieaugusi, līdz ar to nopietni jādomā, kā tā būtu attiecināma uz nekustamā īpašuma nodokli.

Šogad janvārī Tieslietu ministrija publiskajai apspriešanai nodeva grozījumus likumos ar piedāvājumu atcelt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim vērtībā līdz 100 000 eiro un samazināt nodokli primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību.

21. jūlijā pēc starpinstitūciju sanāksmes par piedāvātajām izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa režīmā TM informēja, ka, par spīti nesaskaņotajiem jautājumiem, virzīs likumprojektus izskatīšanai Ministru kabinetā jau augustā.

Projektētās kadastrālās vērtības 2022. gadam kopš jūlija vidus ir publiskotas, tās ir pieejamas Valsts zemes dienesta portālā www.kadastrs.lv.

Visu rakstu lasiet: https://ej.uz/3i6y