Jūs atrodaties šeit

Reformēs produktu veicināšanas shēmu

Ekonomika
Lauku attīstība

Lauksaimniecības produkcijas tirgus veicināšanas pasākumus būtu nepieciešams vairāk īstenot trešajās valstīs, samazinot pasākuma īstenotāju – lauksaimnieku organizāciju – līdzfinansējuma daļu.

Tas tika apspriests COPA-COGECA un Eiropas Komisijas (EK) darba grupā par lauksaimniecības produkcijas veicināšanu, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Armands Krauze. Eksperts savā atskaitē uzsver: kaut gan EK jaunās lauksaimniecības produkcijas tirgus veicināšanas likumdošanas iniciatīvas plānoja publiskot jau 2012. gada nogalē, tomēr līdz šim tās nav sagatavotas. Pašlaik EK sola nākt klajā ar jaunām iniciatīvām 2013. gada rudenī.

Šobrīd ir zināms, ka EK plāno veikt vairākas būtiskas likumdošanas izmaiņas, jo īpaši attiecībā uz vairāku dalībvalstu kopīgi veidotajām tirgus veicināšanas programmām. Pagaidām gan nav zināms, cik daudz naudas tirgus veicināšanai kopumā ES atvēlēs nākamajā plānošanas periodā. Zināms tikai tas, ka vairāk naudas tiks „Skolas augļa” programmas īstenošanai, savukārt „Skolas piena” programmai finansējumu, visticamāk, saglabās pašreizējā līmenī. Tiesa gan, tirgus veicināšanas pasākumiem ne šobrīd, nedz arī turpmāk pārāk daudz naudas no ES kopējā budžeta netiek un arī netiks atlicināts. COPA-COGECA ir gatava uzsvērt šo programmu nozīmīgumu sarunās ar Eiropas Parlamentu. Tā kā patlaban tirgus veicināšanas budžets tiek izmantots tikai par 80% no piešķirtā kopējā finansējuma apjoma, ES lauksaimnieku organizācijām būs grūti pierunāt ES iestādes finansējuma apjomu palielināt.  COPA-COGECA darba grupas sēdē runātāji uzsver, ka nepietiekami tiek izmantota iespēja popularizēt ES ražotu produkciju trešajās valstīs, tādēļ šī būtu viena no tirgus veicināšas prioritātēm. Tiesa, pirms tam izvērtējot, vai popularizējamo produktu klāsts ir pietiekami plašs. Tāpat tiek uzsvērts, ka nepieciešams pārskatīt organizāciju līdzfinansējuma daļu šādu programmu īstenošanai, kas varētu būt 10% no kopējām izmaksām.

 

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros.

Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://laukutikls.lv/nozares/lauku-telpa/copa_cogeca.

 

* Uzziņai. COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

Pievienot komentāru