Jūs atrodaties šeit

MKPC konsultanti aktīvi iesaistās mācībās par svešzemju sugu atpazīšanu

Mežsaimniecība

Iesaistoties projekta LIFE-IP LatViaNature rīkotājas mācībās “Invazīvo svešzemju sugu atpazīšana un pārvaldība”, MKPC konsultanti paplašināja savas zināšanas invazīvo augu un dzīvnieku jomā. Lekciju ietvaros MKPC konsultanti viesojās Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, gūstot zināšanas par invazīvām dzīvnieku sugām, savukārt augu valsts invazīvās sugas tika apskatītas Ķemeru nacionālā parka teritorijā. Lekciju laikā lektori uzsvēra cik nozīmīgs ir invazīvo sugu apdraudējums Latvijas vides ierasto augu un dzīvnieku pasaulei.

Runājot par dzīvnieku valsts invazīvajiem dzīvniekiem, LatViaNature projekta eksperts Jānis Ozols kā interesantu faktu norādīja, ka zeltainais šakālis, kas sabiedrībā tiek uzskatīts par invazīvu sugu, nemaz nav invazīvs, šī suga pati ir ieviesusies Latvijas vidē. Kā viena no postošākajiem dzīvnieku valsts invazīvajām sugām tiek uzskaīts Spānijas kailgliemezis. Tie var būtiski apdraudēt vietējās augu sugas, gan apēdot tās, gan pārnēsājot dažādas augu slimības. Patlaban gan karstuma ietekmē kailgliemeži tiek manīti mazāk. Norādot par drīzākā nākotnē manāmam invazīvajam dzīvnieku sugām, eksperts norādīja, ka Latvijā no Lietuvas varētu ienākt Amerikas jenots, kas ir ļoti līdzīgs jonotsunim. Šīs abas dzīvnieku sugas spēj būtiski ietekmēt abinieku un putnu populācijas sauszemē. Kā arī interesants, fakts, ko min eksperts, Latvijas vide ir piemērota arī Eiropas trusim, kas ir līdzīgs vietējam pelēkajam zaķim. Trusis Latvijas dabā ienāk no mājsaimniecībām, kur tas ir paņemts, kā mājas mīlulis vai no audzētavām.

Stāstot par augu valsts invazīvajām sugām, projekta eksperte Aiva Bojāre min, ka populārākie invazīvie augi ir Sosnovska latvānis, Kanādas zeltgalvīte un daudzlapu lupīna, kas spēj ar augu sakņu sistēmu nomākt Latvijas augu daudzveidību. Konkrēto augu apkarošana ir sarežģīta, tāpēc eksperti aicina apsaimniekot savus īpašumus pļaujot, pirms no augiem nogatavojas un izbirst sēklas. Vēršam uzmanību uz to, ka daži augi,  piemēram, Sosnovska latvānis ir arī bīstams cilvēkam, šo augu apsaimniekošanā ir jābūt uzmanīgam.

Atgādinam, ka invazīvām sugām ir postoša ietekme uz dabu

  • tās apdraud vietējās sugas,
  • izmaina ekosistēmu funkcijas,
  • rada ekonomiskus zaudējumus, piemēram, samazinot lauksaimniecības un meža zemes vērtību, 
  • atsevišķas sugas ir arī bīstamas cilvēka veselībai.

Invazīvās sugas ir atzītas par vienu no būtiskākajiem bioloģiskās daudzveidības apdraudējumiem pasaulē.

Aicinam ziņot par dabā novērotām invazīvām sugām! Ziņojumu var iesniegt interneta vietnē INVAZĪVO SUGU PĀRVALDNIEKS vai mobilajā lietotnē ArcGIS Survey123.

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs turpina izglītoties, lai sniegtu labākos padomus mūsu klientiem!

 

Projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE 19 IPE/LV/ 000010 LIFE IP LatViaNature) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Informācija atspoguļo tikai projekta LIFE IP LatViaNature īstenotāju redzējumu, Eiropas Komisijas Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu.

 

Jana Alksnīte,

MKPC mežsaimniecības projektu vadītāja

Foto Galerija: