Jūs atrodaties šeit
Ieskats Čehijas meža nozarē
Mežsaimniecības konsultanti no Meža konsutlāciju pakalpojumu centra (MKPC), MPKS „Mežsaimnieks” un MPKS "Mūsu Mežs" augusta sākumā piedalījās apmācībās par meža ekonomiku, uzņēmējdarbību un bioekonomiku Prāgas Dabaszinātņu Universitātes Mežsaimniecības un koksnes zinātņu fakultātē. Dalībnieki uzsver: “Lielisks ieskats gan Čehijas meža nozarē, gan Prāgas universitātes mežu apsaimniekošanā un meža ekonomikas pamatos”.
Čehijas mežsaimniecības prakse un dzimumu līdzsvara nozīme
Apmācību laikā dalībnieki guva zināšanas par mežu privātīpašumu apsaimniekošanu un īpašnieku iesaistīšanos kooperatīvos un asociācijās, kā arī ar Čehijas pieredzi meža apsaimniekošanā un apsaimniekošanas biznesa vadības sistēmu. Lekciju laikā dalībnieki uzzināja par dažādām meža atjaunošanas metodēm, koksnes pārstrādes risinājumiem un meža ekosistēmu aizsardzības pasākumiem, kā arī aktuālo informāciju par Čehijas meža nozares situāciju un vēsturisko meža zemes sadalījumu valstī. No iegūtās informācijas tika secināts, ka valstī 93 % no visiem meža īpašniekiem pieder tikai līdz 3 ha meža, kas ir ļoti liels mazo meža īpašnieku īpatsvars salīdzinājumā ar Latviju. Dalībniekiem tika sniegta iespēja iepazīties ar ekonomiskajiem principiem, rīku un metožu pielietošanu mežu apsaimniekošanā un politikā Eiropas Savienības ietvaros, tostarp analizējot konkrētus piemērus no Austrijas un Čehijas. Tika apskatīta arī saimniecisko mežu un ekoloģisko prasību līdzāspastāvēšana, meklējot risinājumus, kas apmierina abas ieinteresētās puses. Dalībnieki iepazinās ar biznesa analīzi, kas nepieciešama veiksmīgai mežsaimnieciskās darbības uzsākšanai un konfliktsituāciju novēršanai starp iesaistītajām pusēm Apmācību laikā tika gūtas zināšanas par meža nozarē nodarbinātajiem un dzimumu līdzsvaru, atklājot, ka valsts iestādēs tiek pievērsta liela uzmanība dzimumu līdzsvara nodrošināšanai, kas ir noteikta kā obligāta prasība. Ja šī prasība netiek ievērota, tas var novest pie dažādiem ierobežojumiem, iesaistoties projektos.
Prakses dienās dalībnieki iepazinās ar praktiskiem piemēriem dažādās demonstrējumu teritorijās. Viens no apskates objektiem bija stādaudzētava, kurā speciālisti izskaidroja audzēšanas procesu, dalījās ar pieredzi par optimālākajām metodēm, kas nodrošina spēcīgu un veselīgu stādu attīstību. Dabas rezervāta dižskābaržu audzēs varēja vērot meža apsaimniekošanas piemēru, kas apvieno dabas aizsardzību ar efektīvu resursu izmantošanu. Eksperti stāstīja par apsaimniekošanas izaicinājumiem un veiksmīgajiem risinājumiem, kas palīdz uzturēt šīs unikālās audzes dzīvotspējīgas un veselīgas, kā arī meža atjaunošanas piemēriem, vērojot dažādas metodes un tehnikas, kas pielāgotas konkrētiem apstākļiem un mērķiem. Šī pieredze deva vērtīgas atziņas par to, kā dažādos apstākļos efektīvi atjaunot mežus, saglabājot bioloģisko daudzveidību un nodrošinot ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu nākotnē.
Atziņas un pārņemamā pieredze
Analizējot iegūto informāciju un salīdzinot to ar Latvijas mežu apsaimniekošanas praksi, tika iegūtas dažas vērtīgas atziņas.
Dalībnieki atzīmē: "Paplašināts redzesloks, izprotot ekonomiskos procesus Čehijā, ir vērtīgs ieguvums. Brauciens ārpus Latvijas sniedz jaunu pieredzi un iespēju gūt jaunas idejas, kā arī iepazīt citādus risinājumus, ko pēc tam varam piedāvāt saviem klientiem. Šī pieredze ļauj mums plašāk meklēt risinājumus klientu problēmām, ņemot vērā ne tikai ekonomiskos, bet arī ekoloģiskos aspektus un iedzīvotāju labsajūtu. Kooperatīvi ir būtiski meža īpašnieku interešu aizstāvībā un meža apsaimniekošanas efektivitātes uzlabošanā. Inovatīvas meža apsaimniekošanas metodes var ievērojami palielināt meža ekonomisko vērtību un ilgtspējību.
Mācības par tēmu “Meža ekonomikas pamatprincipi, bioekonomika, meža apsaimniekošana kā uzņēmējdarbības veids, mežsaimniecisko pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību efektīva darbība” Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi” apakšpasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros LAD Līguma Nr.10 2.1 -20/21/P19
Agrita Šēnberga,
MKPC Dienvidkurzemes nodaļas
vecākā mežsaimniecības konsultante