Jūs atrodaties šeit

Tikt pāri bailēm un uzvarēt – konkursa ”Laukiem būt!” uzvarētāji

Lauku attīstība

Konkursā “Laukiem būt!”, ko jau devīto gadu organizē LLKC, šogad galvenās balvas ieguva biznesa idejas par cidoniju audzēšanu un pārstrādi, bērnu grāmatu veidošanu un daudzfunkcionāla rotaļu dīvāna radīšanu.

No 59 biznesa idejām, kas tika pieteiktas konkursā “Laukiem būt!”, finālā iekļuva 18 projekti lauksaimniecības un pārstrādes, nelauksaimniecības – pakalpojumu, kā arī – ražošanas kategorijā. Katram finālistam atvēlētajās septiņās uzstāšanās minūtēs vajadzēja sevi pierādīt un parādīt savu projektu iespējami labi.

“LLKC Gulbenes birojs, vēl pirms rezultātu paziņošanas, sacīja, ka turēs par mums īkšķi – laikam labi turēja, ja reiz ieguvām galveno balvu savā kategorijā,” smaidot saka uzņēmuma “IGB Oga” saimnieks Ingars Bumburs, kurš nodarbojas ar cidoniju audzēšanu un pārstrādi, uzvarot kategorijā “Lauksaimniecība un pārstrāde”: “Piedaloties mācībās un konkursā, ieguvām vairāku Latvijā spēcīgu biznesa cilvēku atbalstu mūsu idejas dzīvotspējai. Tagad mums ir vēl lielāka pārliecība, ka attīstāmies pareizajā virzienā. Iegūtā naudas balva noteikti palīdzēs īstenot arī trīs galvenos mērķus līdz 2023. gadam – uzsākt gāzēta cidoniju dzēriena ražošanu, izbūvēt lielāku augļu saldētavu, iegūt bioloģiskās saimniecības statusu.”

Jānis Grasbergs, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs:Jau otro gadu piedaloties konkursa žūrijā,  pārliecinos, ka hobiji pāraug biznesos, jo – biznesa idejas nāk no sirds. Tādēļ dalībniekiem vēlu būt laimīgiem tajā, ko viņi dara. Ja nesanāca šeit, meklējiet atbalsta iespējas Lauku atbalsta dienesta, ALTUM, biznesa inkubatoru piedāvājumā.

Savukārt kategorijas “Ražošana” uzvarētāju Gati Lasmani piedalīties konkursā mudinājusi vēlme apliecināt sevi uzņēmējdarbībā. “Saistībā ar Covid aizgāju no labi apmaksāta darba tirdzniecībā, radās daudz brīvā laika bērniem, sev un ģimenei. Tā tapa ideja par produktu – transformējama rotaļu dīvāna “Alexy” radīšanu. Idejas īstenošanai klāt ķēros ar lielu entuziasmu! Uzvara konkursā nu man palīdzēs biznesa attīstībā, preču zīmes reģistrācijā, izejmateriālu iegādē un mārketingā.”  No konkursa mācībām Saldū Gatis ieguvis arī labus draugus – kopīgi jau realizēti daži projekti, piemēram, ar “Tava Spēļu kaste”, kas piedāvā fantastisku produktu. “Es pats par biznesu domāju kādus gadus piecus noteikti, līdz saņēmos un piespiedu sevi to darīt. Citiem vēlu – esiet kā sūklis, uzsūciet visu informāciju un padomus, ko jums dod lektori, mentori un visi,  kas iesaistās! Tad arī ideja pāraugs biznesā,” citus iedrošina Gatis.

Vita Breidaka-Podračika, konkursa lieldrauga ALTUM korporatīvo attiecību vadītāja: “”Laukiem būt!” fināls ik gadu ir kā svētki, ko gaidu ar nepacietību. Vērtējam interesantus, pārdomātus un pārsteidzošus projektus, kas apliecina – laukiem būs būt! Jaunieši, saglabājiet savu dullumu, degošās acis un esiet droši – kritieni būs vienmēr. Es tos novēlu ikkatram, jo pēc tiem celsieties spēcīgāki.”

Tikmēr Renāte Bērante konkursā startēja ar idejām divās kategorijās. Ražošanas kategorijā ar zīmolu “PataTaTa” un fotogēniskiem svētku apģērbiem mazām meitenēm. Tas radīts kopīgi ar Renātes mammu, un prodokti jau tiek pārdoti, eksportējot vairāk nekā 90% produkcijas uz ASV, Vāciju, Franciju un citām zemēm. Savukārt pakalpojumu kategorijā, kurā tad arī iegūta uzvara, Renāte pieteica pavisam jaunu ideju ar grāmatu “Kur es biju, kad es nebiju” jeb Montes stāsti.

Renāte Bērante: “Uzvara kategorijā “Pakalpojumi” mums sniegs iespēju pirmo Montes stāstu grāmatu mazajiem lasītājiem nodot jau šogad, jo visu iegūto finansējumu ieguldīsim grāmatas ražošanā. Montes stāsti būs ne vien pasaku grāmata ar atbildēm uz bērnu visbiežāk uzdotajiem, brīžiem neērtajiem jautājumiem, bet ar laiku arī leļļu teātris, kas šīs atbildes sniegs izbraukumu formā, piemēram, bērnudārzos. Pēc konkursa saņēmu ziņu no citas konkursa dalībnieces ar tekstu “mans lielākais ieguvums šajā konkursā esi tu” –, šī ir lieliska iespēja ne tikai pārbaudīt savas biznesa idejas dzīvotspēju un noticēt savam sapnim, bet arī satikt lieliskus cilvēkus. Abu komandu vārdā sakām lielu paldies konkursa organizatoriem par sniegto atbalstu mūsu biznesa idejām. Tas mums dos iespēju attīstīties daudz straujāk un pārliecinošāk.”

Edgars Linde, Valsts Lauku tīkla Sekretariāta vadītājs: “Jaunieši uz konkursu nāk ar pārliecību, māku prezentēt un pārdomātību. Nebija neviena žūrijas jautājuma, uz kuru viņi nespētu sniegt argumentētu un jēgpilnu atbildi. Tādēļ ļoti ceru, ka pēc dažiem gadiem arī šie projekti nākamo konkursu  dalībniekiem jau tiks prezentēti kā veiksmes stāsti.”

Jau ierasti konkursā piešķīra arī simpātiju balvas. ALTUM to  piešķīra Zanei Lindbergai no Olaines novada par ideju “Mazais novadnieks” – vienots tērps jaunajai māmiņai un mazulim ar katram novadam raksturīgo latvju zīmi. Jauno Zemnieku kluba simpātijas izpelnījās Baiba Ūbele no Krustpils novada par piemājas saimniecības “Raibās čiepas” ideju vistu audzēšanā.

Konkurss ir noslēdzies, taču atgādinām –, jau rudenī atkal sāksies “Laukiem būt!” mācības, kurās ikviens jaunietis aicināts piedalīties, lai gūtu pārliecību par savas biznesa idejas dzīvotspēju. Mācībām sekos konkurss ar iespēju tikt pie finansējuma savu ideju īstenošanai.

Uz tikšanos “Laukiem būt!” jubilejas – 10. gadā!

Iegūtās vietas atsevišķās konkursa kategorijās

Lauksaimniecība un pārstrāde:

1. Ingars Bumburs, Cidoniju audzēšana, pārstrāde (Gulbenes nov. Lizuma pag.);

2. Gunta Žagare, Ķiploku pārstrāde (Kandavas nov.);

3. Baiba Ūbele, Piemājas saimniecība “Raibās Čiepas” (Krustpils nov. Variešu pag.);

4. Kaspars Bērziņš, Ķiploki ar pievienoto vērtību (Dobeles nov. Penkules pag.);

5. Gundega Ukstiņa, Ukstiņu pīnes (Kuldīgas nov. Ēdoles pag.);

6. Elīna Kalniņa, BIO oga (Ķekavas nov. Daugmales pag.).

Nelauksaimniecība – pakalpojumi:

1. Renāte Bērante, Bērnu grāmata “Kur es biju, kad es nebiju”, Stāsti par MONTI (Ozolnieki);

2. Augusts Vilemsons, EcoCross – videi draudzīgs motosports (Ķekavas nov. Daugmales pag.);

3. Anita Hanzena, Ģimenei draudzīgs ogu dārzs SIA “Salaspils mellenes” (Salaspils nov.);

4. Jēkabs Maulvurfs, Metālapstrādes darbnīca (Tukuma nov.  Tumes pag.);

5. Krista Arta Grodne, Meža atpūtas namiņi “Zīle” un “Paparde” (Gulbenes nov.);

6. Sabīne Sniedzīte, Sāls istaba “Tavai veselībai” (Madona).

Ražošana:

1. Gatis Lasmanis, Rotaļu dīvāns “Alexy” (Brocēni);

2. Zane Lindberga, Mazais novadnieks (Olaines nov. Virši);

3. Renāte Bērante, Fotogēniski svētku apģērbi mazām meitenēm (Saldus);

4. Krista Alksne, “Putlāču” biokamīni (Baldones nov);

5. Egija Kliesmete, Bērnu zīmola “CIBRIC” attīstība (Gulbene);

6. Kitija Granta, Krūze “Matild” (Jelgavas nov. Vircavas pag.).

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: no dalībnieku privātajiem krājumiem

Foto Galerija: