Jūs atrodaties šeit
Šogad konkursā “Laukiem būt!” dominē pakalpojumu sniegšana
Konkursa “Laukiem būt!” 10. jubilejas gadā no 50 lauku jauniešiem saņemtas 47 biznesa idejas. Lielākā konkurence šogad ir kategorijā “Nelauksaimnieciskā darbība laukos (pakalpojumu sniegšana)”, kurā saņemtas 20 biznesa idejas. Kategorijā “Lauksaimniecības un lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” – 15 biznesa idejas un kategorijā “Nelauksaimnieciskā darbība (ražošana)” – 12 biznesa idejas.
Zane Zirne, “Laukiem būt!” projekta vadītāja: “Jau iepriekšējos gados novērojām tendenci, ka pieaug dažādu ar lauksaimniecību nesaistītu pakalpojumu sniegšanas piedāvājums lauku teritorijās. Nenoliedzami, tas ir lielisks veids, kā dzīvot un strādāt laukos, ja nav pieejamas lielas zemes platības. Pieteiktās idejas ir ļoti dažādas. Lai arī aizvien dominē jaunu tūrisma ideju attīstīšana – dažādu pastaigu taku izveide (veselības taka, erudīcijas pārgājiena maršruts), atpūtas namiņu izveide – jaunieši piedāvā arī idejas, kas saistītas ar ķermeņa un gara sakārtošanu, aktīvās atpūtas pasākumiem, kā arī bišu terapijas sesijām.”
Šogad priecē idejas lauksaimniecības kategorijā. Ja pērn tajā bija vairākas ar ķiploku audzēšanu un pārstrādi saistītas biznesa idejas, tad šogad ķiploka vietu ieņēmuši pipari un dažādu garšvielu maisījumi. Lielākā daļa ideju šajā kategorijā ir saistītas tieši ar augu valsts produkcijas audzēšanu un pārstrādi – garšvielu maisījumi/mērces, dārzeņu kraukšķu ražošana, dažāda veida kaņepju produkcija, mikrozaļumu, rabarberu audzēšana un pārstrāde. Pieteiktas arī divas idejas, kas saistītas ar kombučas (fermentēts tējas dzēriens) ražošanu. Ir arī idejas, kurās jaunieši izvēlējušies radīt pievienoto vērtību savai lopkopības produkcijai – liellopu un strausu gaļai.
Mazāk ideju pieteikts ražošanas kategorijā, taču tās ir tiešām interesantas – papīra ziepes, koka dizaina priekšmeti, dizaina abažūri lampām, bērnu apģērbs, kāpslīši, mājiņas, keramikas izstrādājumu ražošana, papīra salmiņi, loka šaušanas ekipējuma ražošana, instrumenti, kuri gatavoti no šokolādes, ķiploku un citu augu griezējs un pat elektromotorizētas pašgājēja tipa iekārtas lauksaimniekiem.
Arī šogad visvairāk jauno uzņēmēju apmācību ciklu izgājuši Jelgavas/Dobeles birojos, no kuriem saņemti 8 konkursa pieteikumi, 4 pieteikumi saņemti no LLKC Madonas biroja jauniešiem, un pa 3 pieteikumiem – no LLKC Kuldīgas, Ogres, Preiļu un Saldus biroju jauniešiem.
Žūrija saņemtos pieteikumus vērtēs februāra sākumā, lai februāra beigās pusfinālā noskaidrotu konkursa finālistus. Fināls plānots marta sākumā un tajā dalībnieki cīnīsies par galvenajām balvām, kuru kopējais fonds ir 20 000 eiro. Konkursa “Laukiem būt!” atbalstītājs un lieldraugs ir valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM, kas kopīgi ar LLKC piedalās apmācību procesā un arī konkursa žūrijā.
Plašāka informācija: Zane Zirne, “Laukiem būt!” projekta vadītāja, zane.zirne@llkc.lv
Informāciju sagatavoja
Ilze Rūtenberga-Bērziņa
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja