Jūs atrodaties šeit
Profesionālās izglītības nākotne – virtuālā prakse!
Lai mazinātu studentu atbirumu jau pēc pirmā kursa, Itālijā tiek īstenots projekts, kura viens no galvenajiem mērķiem ir piedāvāt prakses iespējas tiešsaistē.
No 9. līdz 13. jūlijam Itālijā, Teramo tehniskajā institūtā “Istituto tecnico superiore” notika jau otrā izglītības projekta IWBLabs partneru sapulce. Sanāksmes laikā projekta partneri apsprieda līdzšinējās sekmes e-studiju videostundu krātuves izveides, studentu starptautiskās virtuālās prakses organizatoriskos jautājumus, potenciālo praktikantu un prakses devēju datu bankas izveides rezultātus, praksē veicamos uzdevumus, kā arī praktikantu un prakses devēju ieguvumu. Projekta partneri prezentēja izveidotās videointervijas un video stundas. Projekta ietvaros izveidoto videomateriālu skatīšanās ir laba izdevība ne vien apgūt agrobiznesa teoriju un praksi, bet arī iepazīt ārvalstu uzņēmumus.
Visā Eiropā ir novērojams ļoti liels izglītojamo atbirums neilgi pēc studiju uzsākšanas, it īpaši PIA (profesionālajā izglītībā un apmācībā). Izglītojamo skatījumā, viens no cēloņiem, kāpēc izglītības iestāde tiek pamesta neilgi pēc studiju uzsākšanas, – trūkst saiknes starp izglītību un darba tirgu. Projekts IWB-Labs ir vērsts uz agrobiznesa sektoru un, lai paugstinātu izglītojamo motivāciju, piedāvā pieeju, kurā mācību process balstās uz darbu (MPBD).
MPBD ir izglītības stratēģija, kas izglītojamiem sniedz reālu darba pieredzi, un izglītības iestādē iegūtās prasmes viņi var pielietot īstā darba vidē. Projektam ir vairāki mērķi, kas vienoti kopīgam rezultātam – vispārējā mācību līmeņa uzlabošanai. Viens no mērķiem ir motivēt tos profesionālās izglītības un apmācības izglītojamos, kuri pēc vidējās izglītības ieguves studē, bet kuriem draud atskaitīšana, pabeigt studijas. Palīdzot studējošajiem pabeigt studijas līdz galam, mēs nonākam pie lielāka profesionālā darbaspēka resursa. Projekta ietvaros aktuāli ir arī palielināt agrobiznesa sektora vadītāju dalību topošo civēkresursu apmācībā, lai tiktu veicināta abpusēja interese – gan no studējošā, gan uzņēmēja puses. Viens no darbā izvirzītajiem mērķiem ir pilnveidot apmācības procesa internacionalizāciju, ko nodrošina profesionālās izglītības mācībspēki. Un kā pedējais, bet ne mazāk svarīgs faktors, ir mērķis izveidot informācijas un komunikācijas tehnoloģiju platformu prakšu internacionalizācijai, kas šobrīd jau veiksmīgi eksistē un ir gatava reģistrēt pirmos studentus.
Arī LLKC tika dota iespēja parādīt sevi, ārvalstu uzņēmumi un mācību iestāžu pārstāvji veiksmīgi tika iepazīstināti ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra darbības principiem un galvenajiem mērķiem, kas popularizēja uzņēmuma vārdu un, iespējams, atvēra iespēju jaunām sadarbības saitēm. Piedaloties šāda tipa projektos, Latvijas Lauku konsultāciju centrs lieliski atspoguļo to, ka mums interesē arī jaunās paaudzes iesaiste agrobiznesa sektorā – ,,Gudra augsme”! Virtuālo prakšu projekts šobrīd gaida savu pirmo izmēģinājumu, un, ja viss noritēs, kā iecerēts, un pēc šīs iespējas radīsies pieprasījums, tad jaunā prakšu sistēma tiks uzturēta ilgtermiņā. Tas noved pie tā, ka šai sistēmai būs nepieciešami jauni uzņēmumi, un līdz ar to tas paver lielisku iespēju mūsu klientiem, proti, LLKC saviem uzņēmumiem varēs piedāvāt ekskluzīvu iespēju piedalīties inovatīvā starptautiskā projektā.
Projekta galvenās mērķgrupas ir profesionālās izglītības izglītojamie agrobiznesa nozarē, profesionālās izglītības mācībspēki agrobiznesa nozarē, kā arī agrobiznesa kompāniju vadītāji. No projekta tiek gaidīta e-studiju videostundu krātuves izveide vadībzinībās un mārketingā, veiksmīgu uzņēmēju intervijas krājums, starptautiskas prakses organizēšanas vadlīnijas un starptautisko prakšu vadības platforma. Visi iepriekš minētie rezultāti attiecas uz agrobiznesa sektoru. IWBLabs vadošais partneris ir “Pixel” organizācija no Itālijas. Kopumā projektā piedalās trīs partneri no Itālijas, divi partneri no Latvijas un pa vienam partnerim no Spānijas un Slovākijas. Projektā izveidotie materiāli pieejami projekta mājaslapā internetā: http://iwblabs.pixel-online.org/.
Raivis Maksis,
LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītājs