Jūs atrodaties šeit
LLKC Zelta padomi
Cilvēkam 30 gadi ir vecums, kurā ne tikai apgūtas zināšanas, bet gūta pirmā nopietnā dzīves pieredze. Katram tā ir atšķirīga. Jo vairāk zināšanu un pieredzes, jo stiprāki kļūstam. LLKC lielākā vērtība ir 26 spēcīgi biroji visā Latvijā, katrā no tiem uzkrātas savas zināšanas, gūts viedums. Biroju vadītāji labprāt dalās ar savām atziņām, šoreiz – vairāk ar dzīves un darba gaitās gūtām.
Kristīne Ragaine-Volnianko,
LLKC Pierīgas konsultāciju
biroja vadītāja
Kādā ciemā vienā klasē mācījās kaimiņi – Jānis un Jānis. Abu vecāki strādāja ciemā. Ģimeņu rocība pieticīga. Apģērbti, paēduši, skolas ekskursijās bijuši, uz galvaspilsētu vismaz reizi gadā nobraukuši. Vēlāk abi Jāņi ieguva lauksaimnieka diplomus Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Šodien abi ir saimnieki katrs savā sētā ar pāris desmitiem hektāru. Tikai viens ir veiksmīgs, bet otrs kuļas kā pliks pa nātrēm. Kā radās atšķirība, ja starta punkti abiem vienādi?
Viens bija vērīgs.
Savā konsultanta darba praksē teju 18 gadus esmu ieguvusi atziņu par veiksmīgiem cilvēkiem. Tie ir vērīgi cilvēki. Vērīgums ir svarīgs, izraugoties mērķi, kāpēc saimniekot, sekojot procesiem dabā, izzinot aktuālās metodes nozarē. Vērīgumam nav vecuma un dzimuma, tam nav ģeogrāfijas ierobežojuma. Nav svarīgi, kāds ir tava maka biezums, kāda izglītība un citi ārējie faktori. Vērīgums paver durvis, aiz kurām gaida veiksme.
Cienījamie saimnieki – lai vērīgums ir jūsu ikdienas soļos!
Alfons Spēks,
LLKC Talsu biroja vadītājs
Mana dzīves atziņa ir pavisam īsa: visi galvenie lauku darbi – pavasara sēja, rupjās lopbarības sagatavošana, graudaugu novākšana, kartupeļu novākšana, ziemāju sēja un rudens aršana – jāuzsāk sestdienā, tad visi darbi sokas raitāk un veicas bez dažādām tehniskām ķibelēm.
Ziedīte Bimšteine,
LLKC Jēkabpils biroja vadītāja
Lauku uzņēmēji – tik dažādi pēc saimniecību lieluma, nozares, izglītības, pieredzes. Tomēr visus vieno vēlme saimniekot efektīvi, gūt peļņu. Kas ir veiksmīgas saimniekošanas pamatā? Viedokļu daudz, un visi pareizi: drosme un ideja; motivācija un uzņēmējspējas; uzņēmība; ģimenes atbalsts; elastīgums un radošums, lai reaģētu uz mainīgajiem apstākļiem un, protams, zināšanas.
Mēdz teikt, ka ķēde ir tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais posms. Var paļauties uz japāņu atziņu: “Nokrītiet septiņas reizes, bet piecelieties astoņas reizes”. Bet var arī strādāt efektīvāk, izvēloties sadarbību ar profesionāļiem savā jomā, kas pasargās saimnieku no nerentabliem sānsoļiem. Svarīgi ir uzticēties savam konsultantam un šajās attiecībās viņu nepievilt, jo rezultāts būs tikai tad, ja norādījumi tiks izpildīti simtprocentīgi. Tā ir kopdarbība un komandas darbs, kurā katrs pilda savu daļu. Sākt nekad nav par agru vai par vēlu, jo pārmaiņas nekad vairs nebūs tik lēnas, cik tās ir patlaban.
Inga Freimane,
LLKC Gulbenes biroja vadītāja
Jebkuru jubileju svinot vai vienkārši kalendāra lapas mainot, ir īsāks vai garāks pārdomu mirklis. LLKC ir bijis, ir un plāno būt kā zināšanu avots, bez tām nekur uz priekšu netikt. Ne privāti, ne saimnieciskajā darbā. Nedrīkst lauksaimniecībā izglītošanos uztvert kā smagu pienākumu, jo kāds prasa apliecinājumu, stundu skaitu. Izglītībai un mācību procesam jābūt kā tai saulainai tālei, uz kuru jāiet brīvā solī un ar degsmi, zinot, ka tad varēs lidot tālāk un augstāk! Es novēlu katram kolēģim, katram mūsu klientam likt lietā jau esošās prasmes, zināšanas un degt par savu lauku, savu zemi. Nesnaust uz lauriem, tincināt savus konsultantus cītīgāk, izspiest kā citronus, ja mērķis ir izaugsme, tad tās vārdā tā vajag. Prasības no klientiem mums liks augt un tiekties uz zināšanu tālēm. Tur arī tiksimies izglītoti un ar apziņu, ka mēs varam spēt celt sevi, lauksaimniecību un Latviju.
Madara Vēvere,
LLKC Aizkraukles biroja vadītāja,
augkopības konsultante
Nebaidīties! No visas sirds vēlos aicināt visus, it īpaši jauniešus, nebaidīties no Latvijas laukiem, ja tā ir jūsu sirdslieta, kaislība un tas, ko mīlat. Bieži vien jaunieši mūsdienās izvēlas atrasties pilsētā, jo klīst dažādi aizspriedumi par laukiem. Nereti jaunieša sirds atrodas dzimtajās mājās kādā lauku reģionā, kamēr ķermenis un prāts sēž pilsētā. Tādā veidā jaunieši sevi plēš uz pusēm, jo šķiet, ka laukos nav iespēju. Laukos ir izcilas izaugsmes iespējas, laukiem vajag jaunas un svaigas idejas, iniciatīvas. Aicinu visus, gan lielus, gan mazus, nebaidīties. Īstenot savas pat vistrakākās idejas un, galvenais –, darīt to, ko sirds visvairāk vēlas.
Paldies, ka esi bijis kopā ar mums, un ceru uz daudzām jaunām tikšanās reizēm!
Īrisa Roze-Posuma,
LLKC Ventspils biroja vadītāja
Ventspils biroja darbinieki ik dienu smeļas iedvesmu no saviem klientiem – lauksaimniekiem. Mums pašiem tuva ir Konfūcija atziņa: "Izvēlies darbu, ko mīli, un tev vairs nevajadzēs strādāt ne dienu savā mūžā". Šo darba mīlestību saredzam sava novada zemniekos un ļoti lepojamies, ka varam būt līdzās, kad nepieciešams padoms un pleca sajūta.
Viola Kaparšmite,
LLKC Alūksnes biroja vadītāja
Lai lauki nepaliktu tukši, mums pašiem te jādzīvo un jāstrādā, necerot, ka kāds kaut ko atsūtīs vai sakārtos. Lai saimniecības sekmīgi attīstītos, svarīgi apvienot bagātīgo senču pieredzi ar jaunām, inovatīvām zināšanām. Tas nozīmē – ieklausīties tēvu, vectēvu padomos, pieplusot jaunā saimnieka zināšanas, enerģiju, vēlmi paveikt it kā nepaveicamo. Uzsākot saimniekošanu, jāuzdod sev trīs jautājumi:
1. Vai tas, ko domāju uzsākt, tiešām ir tas, kas patīk, patiks un interesē?
2. Vai šis bizness būs ilgtspējīgs un ekonomiski izdevīgs?
3. Vai esmu gatavs visu laiku mācīties, mācīties, mācīties?
Ja uz visiem jautājumiem atbilde ir “jā” – tikai uz priekšu. Drošiem pieder pasaule!
Daiga Mellere,
LLKC Kuldīgas biroja vadītāja
Mūsu ikdiena paiet konsultējot, iesakot, mudinot, aicinot, bet pāri visam – mācoties. Mēs cenšamies dalīties ar jums tajā, ko esam apguvuši 30 gadu laikā, bet pretī saņemam zināšanas, spēku un viedumu, kas sakņojas gadu tūkstošos. Tieši sarunās ar jums – mūsu klientiem – mums pa reizītei šķiet, ka kopā izdodas mazlietiņ pietuvoties atbildei uz lielo dzīves jautājumu par to, kas tad īsti ir svarīgākais dzīvē. Šī atbilde ir līdzās brīžos, kad vērojam Latvijas sauli uzlecam virs labības lauka vasaras rītā. Kad palīdzam mazam, trauslam dzīvnieciņam spert pirmos soļus brīnumu pilnā pasaulē. Kad ļaujam sev sajust, ka tās saites, kas vieno latvieti ar zemi, mežiem un jūru, nepārtrūks nekad.
Mums ļoti gribas turpināt meklēt šīs atbildes kopā. Mēs esam šeit, pateicoties jums, tādēļ nāciet ciemos, ja vēlaties parunāt, dalīties, mācīties, vai vienkārši kādreiz piemirstas un gribas saņemt atgādinājumu, cik ļoti mēs apbrīnojam un lepojamies ar jums.
Mūsu zelta padoms – mācamies!
Dace Kalniņa,
LLKC Cēsu biroja vadītāja
Mīļie Cēsu puses lauku ļaudis, lauksaimnieki, mums visiem ir paveicies, ka šajā 30 gadu LLKC esības laikā esam cits citu atraduši un sastapuši. Mūsu zelts ir mūsu ilgstoši uzticīgo klientu saimniecības. Mūsu Cēsu konsultāciju biroja darbinieku – Ingas, Astrīdas, Valdas, Andras, Līvijas, Lilijas, Inetas, Aijas, Zanes, Gundas, Daces, Valtera – vēlējumi lauksaimniekiem un LLKC saimei: lai veicas saimniekojot! Lai sirds viegla un maciņš smags! Izturēt krīzes brīžus un strādāt tālāk! Lai katra jauna diena sākas ar patiesu prieku, un vakars nāk ar labi padarīta darba sajūtu! Lai netrūkst izaicinājumu, jo katrs izaicinājums ir iespēja – mācīties, augt, attīstīties, pilnveidoties, sasniegt! Stipru veselību pašiem, laukiem un lopiņiem! Lai mums vienmēr būtu 7 ēdieni, 5 dzērieni, 9 dzīvības un možs gars! Lai izdodas atklāt skaisto pusi laikam, kad pasaule pieklususi! Lai izdodas viss iecerētais!
Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas biroja vadītāja
Ikdienas steigā bieži vien tiek aizmirsts būt laimīgiem. Laime ir saimniekot savā zemē. Laime ir dzirdēt pirmās cīruļdziesmas. Laime ir ar pirkstgaliem ieurbties zemē un sajust, kā tās spēks caurstrāvo visu ķermeni. Laime ir dzirdēt, kā šalc labības lauks. Laime ir no lauka mājās velt oranžo ķirbja bumbu. Laime ir basām kājām iebrist ziedošā pļavā. Laime ir lūkoties, kā sniega sagša apklāj snaudošos laukus, un sapņot par pavasari, kad tie atkal modīsies.
Lai katru dienu netiek aizmirsts būt laimīgiem! Lai katru dienu prieks, gandarījums un lepnums par paveikto!
Aija Vīgnere,
LLKC Madonas biroja vadītāja
Lauksaimniecība ir dinamiska nozare, strauji attīstītās tehnoloģijas, nozarē ienāk inovācijas. Tiek apgūta jauna prakse, un no jauna godā celtas senču gudrības. Tādēļ lauksaimniekiem ir jāmācās visu mūžu. Esam gandarīti, ka Madonas, Ērgļu, Cesvaines, Lubānas un Varakļānu pusē lauksaimnieki ir aktīvi zinību apguvē, dalās savā pieredzē, ir prasīgi, zinoši un gudri saimnieki savā zemē. Mēdz teikt, ka viens no veidiem, kā visu laiku būt jaunam, ir pastāvīgi mācīties ko jaunu, ko tu vēl nezini. LLKC, svinot 30 gadu jubileju, vēl lauku uzņēmējiem saglabāt zinātkāri un būt garā vienmēr jauniem.
Aija Luse,
LLKC Ogres biroja vadītāja
Laba attieksme veido labu garastāvokli.
Labs garastāvoklis veido labu dienu.
Labas dienas veido labu gadu.
Labi gadi veido labu dzīvi.
Daiga Siliņa,
LLKC Valmieras un
Valkas biroju vadītāja
Mans zelta padoms ir: ierodieties tur, kur tiekat gaidīts! Mūs ielūdz –, tas ir cieņas apliecinājums. Esam gaidīti un novērtēti! Būt atsaucīgiem uz ielūgumu vienmēr vainagosies ar jauniem kontaktiem, pieredzi un nākotnes izredzēm.
Dzīvē ir brīži un apstākļi, kad var neizdoties nokļūt tur, kur esi aicināts. Ir jācenšas atrast iespēju, bet ne attaisnojumu! Šo mācību savās darba gaitās allaž paturu prātā! 1998. gadā, kad par lopkopības konsultanti LLKC biju nostrādājusi vienu gadu, saņēmu ielūgumu apmeklēt z/s "Kalnmuiža" Stalbes pagastā, kur tika rīkots plašs pasākums, lai parādītu no Francijas atvestos Limuzīnas tīršķirnes lopus. Pasākumā piedalījās arī Francijas vēstniecības darbinieki. Pēc neilga laika visi pasākuma dalībnieki saņēma ielūgumu apmeklēt Lauksaimniecības Exspo izstādi Viļņā. Tur iepazināmies ar Francijas Limuzīnas liellopu asociācijas darbiniekiem, iesākās sadarbība, un 2001. gadā mūs uzaicināja apmeklēt lielo izstādi Rennā, Francijā.
Mūsu darbs ir kā kamola tīšana –, pavedienu, kas atnāk pie mums, kļūst arvien vairāk, kamols tinas lielāks un lielāks! Un tikai katrs pats var novērtēt, cik daudz ir ieguldījis, lai viss ritētu, lai tevi pazītu, lai visus mūs – LLKC saimi – pazītu!
Ivars Logins,
LLKC Balvu biroja vadītājs
Svarīgs nav mūsu darbu lielums, bet gan mīlestības daudzums, ko mēs ieliekam savos darbos.
Lai jums neaptrūkst mīlestības, saimniekojot laukos!
Anna Liscova,
LLKC Jelgavas un
Dobeles biroju vadītāja
Neviens tevi nevar padarīt veiksmīgu, tikai tu pats. Zemnieka veiksmi piepilda Zemes māte – daba, ar savu auglīgo zemi, mežu, ūdeņiem un gaisu, putniem un dzīvniekiem, ko dāsni atvēl lauku cilvēkam savu sapņu un darba augļu gūšanai. Mīlēsim un saudzēsim, izpratīsim un sapratīsim! Dzīvosim saskaņā ar dabu, mīlestībā un draudzībā. To, mēs, Dobeles un Jelgavas konsultāciju biroju darbinieki, novēlam saviem bijušajiem, esošajiem un topošajiem klientiem, ikvienam "Lauku Lapas" lasītājam.
Anita Bērziņa, LLKC Saldus biroja vadītāja,
Ilze Tomanoviča, lauku attīstības konsultante
Pirms 30 gadiem par LLKC lauku konsultantu Brocēnu novada Remtes pagastā sāka strādāt pieredzējis zootehniķis Krišus Druva. Es, Ilze Tomanoviča, toreiz biju tikko sākusi savu zemniekošanu. Atbrauca konsultants pie manis, atnāca uz lauka, apsēdās lauka malā un deva praktiskus padomus par lopu barošanu un citām lietām, taču vienu viņa teikto es tomēr nevaru aizmirst: “Meiten, visā šajā trakajā dzīvē neaizmirsti cilvēcīgumu. Iemācies zaudēt ar godu, piecelties pēc neveiksmēm, iemācies savaldīt dusmas un nolikt malā savu ego. Izrādi cieņu ikvienam, ko sastopi ceļā, nav no svara, patīk šis cilvēks vai nē. Cieņa ir tavs spēks, rīcība ir tava pārliecība.”
Latvijas uzņēmējs Uldis Pīlēns par veiksmi biznesā ir teicis: “Katram ir savi sapņi, un viņa zvaigznēs rakstītais ceļš. Katram savs neatkārtojamais, individuālais ceļš. Tāpēc nemeklē veiksmes formulu. Meklē un centies atrast pats sevi, izzināt, iepazīt sevi, pārspēt sevi. Un nedari to citu dēļ”.
Šo arī mēs, Saldus konsultāciju biroja darbinieces, novēlam ikvienam “Lauku Lapas” lasītājam, visiem mūsu esošajiem un bijušajiem kolēģiem, sadarbības partneriem un klientiem.
Ivars Geiba,
LLKC Krāslavas biroja vadītājs
Dārgie kolēģi, zemkopji un Krāslavas novada saimnieki. Jau 30 gadus esam kopā strādājuši un mācījušies, lai mūsu lauki un meži, mūsu dzimtā zeme Latvija plauktu un zeltu. Mēs visi esam kā viena kuģa komanda, kā Krāslavas simbols – piecu airu laiva, kurā katram ir sava loma un uzdevums. Kopā esam panākuši, ka simti un tūkstoši hektāru nekoptās zemes atkal ir atgriezti ražošanā. Kopā esam izaudzinājuši un apmācījuši jauno zemkopju paaudzi. Un kopā arī turpināsim mācīties, strādāt un priecāties par sakoptajiem, ražīgajiem laukiem.
“Panākumi nav tikai tas, ko jūs esat sasniedzis savā dzīvē, bet arī kā esat iedvesmojis citus cilvēkus” /autors nezināms/.
Jana Tramdaha,
LLKC Tukuma biroja vadītāja
Lai laukos dzīvotu, izdzīvotu un sadzīvotu, jābūt sinerģijai starp veco un jauno, viedo un moderno. Ņemot vērā ilggadējo saimnieku pieredzi un pielietojot šodienas jaunās tehnoloģijas, laukos notiek brīnumainas lietas – attīstās jaunas saimniecības, tiek radīti produkti, ņemot vērā bioekonomikas atziņas. Jaunajai paaudzei vairs nav vienalga, kādā iepakojumā tiek iepakotas preces, tiek domāts par planētas saglabāšanu, atkritumu šķirošanu, videi draudzīgu saimniekošanu. Ir tik patīkami vērot šīs pārmaiņas. Arī to, kā mierpilnā pacietībā kāds jauns cilvēks māca vecākam vīram datorprasmes, un cik milzīgs prieks, ja beidzot tas arī izdodas. Tikai mijiedarbībā vecais ar jauno, paņemot labāko, liek plaukt brīnišķīgām saimniecībām.
Paldies par darbu, izturību, izdomu un saražotajām vērtībām!
Dace Griķe,
LLKC Bauskas biroja vadītāja
Bauskas novads ir viens no valstī agrāri attīstītākajiem, un man ir liels gods būt daļai no tā. Tikpat lepna esmu par savu piederību LLKC komandai –, mūsu kods ir sadarbība, integritāte, kompetence un augsme. Dzimšanas diena katrreiz ir atskaites punkts, kad ne mēs, bet pats Laiks mums uzdod jautājumu pēc būtības. Un mūsu atbilde ir – attiecības. Būt laikā ir būt attiecībās – ar darbu, ar dabu, ar Dievu un cilvēkiem. Ja skatāmies uz auga dzīvi, tad redzam, ka ūdens un barības vielu saistīšanai augs veido simbiotiskas attiecības ar augsnes mikroorganismiem, un tālāk, lai augtu – fotosintētisku vienotību ar saules gaismu, ūdeni un oglekļa dioksīdu. Sistēmas pamatprogramma nemainās, tas ir droši. Bet ražas apjomu un pašizmaksu nosaka tās attiecības, ko tiešā un netiešā mērā veidojam mēs paši. Mēs atbildam par laikā mainīgo līdzsvaru un proporcijām. Lauksaimniekiem labi zināmais Lībiga minimuma likums saka, ka ražas lielumu nodrošina tas elements, kura koncentrācija augsnē ir vismazākā. Tas ir viens no mūsdienu zemkopības un mēslošanas plānošanas pamatiem, kura neievērošana rada daudzas videi un ekonomikai nevēlamas sekas. Bet augsne, kā zinām, nesastāv tikai no fizikāliem un ķīmiskiem parametriem, to apdzīvo un veido daudzu dzīvo organismu sabiedrības, kuru potenciāls un loma zemkopībā ir tikpat nozīmīga. Mans zelta padoms ir būt attiecībās, ritmā un līdzsvarā – līdzīgi kā Zelta griezuma vienādojumā – mēra sajūtu it visā.
Inta Nagle,
LLKC Rēzeknes biroja vadītāja
Mūsu dzīves var plūst līgani, var mutuļot un joņot. Varam būt bagāti, ne tik bagāti, bet vienojošais ir tas, ka dzīvojam un darbojamies ar skatu nākotnē. Stipru un drošu to varam veidot, atsperoties uz tiem pakāpieniem, balstoties uz tām atziņām, kas gūtas pagātnē un šodienā. Viena no šādām atziņām ir, ka, tikai ejot kopsolī ar savējiem, spējam kļūt stabili un stipri. Mums savējie ir arī cilvēki, kuri pie mums nāk, runā, dara, kļūdās, uztraucas, mācās un grib strādāt. Gandarījums, jūtot, ka jūs uzticaties, redzot, kā maināties, nepadodaties Tas ir spēcīgs dzinulis darbam. Ja redzi, kā cilvēks ar pildspalvu rokās raksta, svītro, rēķina, nāk, jautā, ja esi arī savās zināšanās audzis kopā, tad tās emocijas nevar izmērīt ne ciparos, ne vārdos. Ne jau ciparos, kas pārvērsti naudas izteiksmē, ir dzīves jēga. Bez tiem arī nevar. Jēga ir tam, cik dzīves gudri topam paši, cik gudrības spējam nodot nākamajām paaudzēm.
Novēlam nezaudēt gaišumu sevī, nepagurt, rast prieku ikdienā un dzīvot sirdsmierā par savējiem!
Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja vadītājs
Ar vissirsnīgākajiem sveicieniem LLKC 30 gadu jubilejā sveicam savus kolēģus un pateicamies par sadarbību klientiem un arī sadarbības partneriem. 30 gadu jubileja ir lielisks rezultāts, brieduma virsotne un laika izaicinājums. Lai mums kopīgi vienmēr pietiek neatlaidības, spēka, možuma, un ir daudz jaunu radošu ideju, veicot ikdienas darbu un veidojot pārdomātu lauku attīstību.
Mārīte Vucenlazdāne,
LLKC Preiļu biroja vadītāja
Lauksaimnieka dzīvē reti kas notiek pēc iepriekš sagatavota plāna. Plāns ļauj strādāt efektīvāk, bet svarīgi atcerēties, ka rīcība ārpus plāna dod iespēju būt inovatīvam un radošam. Labā lauksaimnieka ikdienas plānā svarīgi iekļaut laiku, ko pavadīt ar ģimeni, bērniem, vecākiem, draugiem, jo tikai komunikācija ar sev svarīgiem cilvēkiem mūs atšķir no robotiem.
Aigars Legzdiņš,
LLKC Limbažu biroja vadītājs
Pašas svarīgākās lietas dzīvē ir smadzenes un zināšanas.