Jūs atrodaties šeit
Arī šogad mentori atbalstīs konkursa “Laukiem būt!” dalībniekus
LLKC Biznesa mentoru tīklā jau par tradīciju kļūst katru pavasari sniegt palīdzību un atbalstu topošajiem un jaunajiem uzņēmējiem, kuri piedalās konkursā “Laukiem būt!”
Šogad vēlmi sadarboties ar mentoru izteikuši vairāk nekā 30 jaunieši, kuri vēlas īstenot savas biznesa idejas. Viņiem pieredzējuša uzņēmēja iedvesma un palīdzība, uzsākot savu ceļu biznesā, ir ļoti noderīga. Mentors atbalsta gan sagatavošanos finālam, gan piedāvā idejas un padomus jaunā uzņēmēja biznesa attīstības ceļā. Jaunajiem uzņēmējiem jautājumi mentoriem ir visdažādākie – no specifiskiem savā nozarē, līdz vispārīgiem: Kā veiksmīgāk sakārtot finanšu plānu? Kā labāk organizēt dažādas aktivitātes saistībā ar mārketingu? Kā un kur pārdot savu produktu?
“Pieredze rāda, ka mentors var sniegt skatu no malas un iedvesmot jauno uzņēmēju spert drosmīgākus soļus. Mentors dalās pieredzē, savās kļūdās un izaicinājumos. Topošajiem uzņēmējiem ir iespēja tās nepieļaut, vai jau laikus sagatavoties tām. Bieži jauniešiem tā ir atklāsme, ka arī biznesā pieredzējušiem uzņēmējiem ir kāpumi un kritumi, veiksmes un neveiksmes, ka tas ir normāls uzņēmējdarbības attīstības process. Tāpat paši mentori iegūst no šī procesa – tā ir iespēja komunicēt, iegūt jaunus sadarbības partnerus, mācīties un apgūt jaunas prasmes,” – pārdomās dalās LLKC Biznesa mentoru tīkla koordinatore Terēze Riekstiņa.
Aicinājām vienu no mentoriem dalīties savā stāstā un pieredzē. Valdemārpils pilsētas lauku teritorijas zemnieku saimniecībā “Piesaule” saimnieko Zanda Brālīte, kura patlaban audzē lielogu dzērvenes 16 ha lielā platībā un darbojas mentoru tīklā jau vairākus gadus.
– Kāds ir jūsu biznesa stāsts?
– Mana ģimene uzsāka dzērveņu audzēšanu, paralēli strādājot algotu darbu. Pirmos dzērveņu laukus iestādījām, kad Brālīšu ģimenē kopā dzīvoja un darbojās četras paaudzes. Saimnieks Dailis pat kādā brīdī nomainīja nodarbošanos un algotu darbu uzsāka dzērveņu audzei kaimiņos esošā kūdras ieguves uzņēmumā, lai pirms un pēc darba laika turpinātu darbu savā saimniecībā. Dzērvenes audzējam kopš 90. gadu sākuma, un tikai pēdējos 12 gadus mums tā ir vienīgā darba vieta. "Brālīšu dzērvenes" – tā mūsu audzētās ogas dēvē cilvēki, mums iepatikās un tā nosaucām arī savu Facebook lapu, kurā piedāvājam dzērveņu stādus mazdārziņiem, aicinām lasīt ogas savam patēriņam un labi pavadīt laiku pie mums Talsu pusē.
– Kas ir bijis jūsu labākais lēmums biznesā līdz šim?
– Daudz ko pamēģinot, pieņēmām lēmumu, ka vispirms paplašināsim laukus, nodrošināsim kvalitatīvu ražas apjomu, izveidosim tehnisko bāzi, lai mūsu ogas būtu konkurētspējīgas plašākā tirgū. Esam vairumtirgotāji un nekad nepaļaujamies tikai uz jau esošajiem klientiem, lai arī cik laba sadarbība kādu laiku ir bijusi. Vienmēr ražu sadalām 2–3 vairumpircējiem un paralēli meklējam jaunus, potenciālus uzņēmumus. Tiklīdz pārkāpjam šo principu, tā novērojam, ka tas provocē pircēju sākt diktēt nepieņemamus nosacījumus, lai arī pirms tam pircējs uzsvēris ilgtermiņa sadarbības priekšrocības.
– Kas ir jūsu mentori vai biznesa skolotāji un ko jūs no viņiem mācījāties?
– Netiešā veidā mans mentors ir Aivars Žimants, "Pure Food", "Pure Chocolate" īpašnieks. Kopīgi realizējot projektu, nācās bieži pārliecināties par viņa spēju komunicēt ar cilvēkiem, viņa mērķtiecību, arī turpinot ceļu caur nopietnām grūtībām. Tas iedvesmoja arī mūs.
– Kā uzņēmējiem pietrūkst uzņēmējdarbības sākuma posmā?
– Manuprāt, vienam pacietība, citam realitātes sajūta. Iespējams, ka daudz kas atkarīgs no izvēlētās darbības jomas un uzņēmēja saderības.
– Kāda bija sadarbība ar pieredzes pārņēmēju 2021. gada pavasarī mentoringa ietvaros?
– Man svarīgi, lai vēlme dalīties ar pieredzi nāk no sirds. Ingars Bumburs ar līdzgaitniekiem un savu uzņēmumu "IGB Oga" bija paveicis jau ļoti lielu darbu, startējot konkursā "Laukiem būt!" brīdī, kad mēs iepazināmies šī mentoru pasākuma ietvaros. Ceru, ka mūsu abpusējā sadarbība iedeva viņam vēl papildus klāt lielāku pašpārliecību par jau paveikto, jo rezultāts bija brīnišķīgs!
Mentoru tīkls pastāvīgi uzņem arī jaunus dalībniekus, jo īpaši gaidīsim pieredzējušus uzņēmējus no Vidzemes un Latgales reģioniem, kuri gatavi iesaistīties un sniegt atbalstu un pieredzi jaunajiem un topošajiem uzņēmējiem Latvijas lauku teritorijās. Vairāk informācijas uzzini vai piesakies: mentorutikls@llkc.lv
Sagatavoja LLKC Lauku attīstības nodaļa