Jūs atrodaties šeit
Aptauja: skolēniem trūkst informācijas par lauksaimniecībā nepieciešamajām profesijām
Vispieprasītākie speciālisti lauksaimniecības uzņēmumos ir lauksaimniecības mehanizācijas tehniķis, augkopis, dārzkopības un lopkopības speciālisti, kā arī veterinārmedicīnas asistenti. Šāds secinājums izriet no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktās aptaujas par lauksaimniecības uzņēmumos un zemnieku saimniecībās nepieciešamajiem speciālistiem, kurus gatavo profesionālās izglītības iestādes.
Aptaujas mērķis bija noskaidrot, cik informēti ir potenciālie darba devēji par to, kur un kādas lauksaimniecībā nepieciešamās specialitātes var apgūt Latvijā. Aptaujājot teju 300 zemnieku saimniecības un lauksaimniecības uzņēmumus, noskaidrojās, ka ir zināms, kur un kādas profesijas apgūstamas, bet – nav skaidrs, kā panākt, lai arī jaunieši tās zina un izvēlas kā vietu, kur apgūt savu nākotnes profesiju.
“Biežākais aptaujāto uzņēmēju ieteikums bija – pamatskolā daudz aktīvāk jāstrādā karjeras konsultantiem, jo bieži nedz bērni, nedz vecāki pat nezina, ka šāds speciālists skolā ir un, ar ko viņš nodarbojas. Arī ceturtā daļa aptaujāto neko nezināja par karjeras konsultantu darbu, palīdzot izvēlēties karjeras virzienu pēc pamatskolas beigšanas,” uzsver LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola.
Atgādināsim, ka pērn, aptaujājot 1259 skolu jauniešus (6.-9. klase), 70% respondentu atbildēja, ka nezin, kur var apgūt lauksaimniecībā nepieciešamās profesijas, un tikai 30% skolēnu spēja nosaukt lauksaimniecības izglītības vai profesionālās lauksaimniecības izglītības iestādes
Vaicāti, kas mudinātu jauniešus izvēlēties profesiju lauksaimniecībā, 30% respondentu kā galveno min audzēkņu interesi un aizraušanos ar konkrēto nozari, nodrošinātas darba iespējas un labu atalgojumu, kā arī – no vecākiem mantojumā atstātu saimniecību.
Aptaujātie uzņēmēji kā ļoti būtiskas prasmes profesionālo izglītības iestāžu beidzējiem min labas komunikācijas un prezentēšanas iemaņas (82%), spēju patstāvīgi pieņemt lēmumus, kas nepieciešami darba izpildei (99%), pamatzināšanas par inovatīvu tehnoloģiju pielietošanu nozarē 5%.
Lai gūtu pieredzi izvēlētās jomas piemērotībā, būtiska ir arī prakšu vietu pieejamība. Diemžēl aptaujas rezultāti liecina, ka lielākā daļa – 60% nozarē strādājošo uzņēmumu – nav snieguši prakses iespējas. Pozitīvs gan ir fakts, ka 34% no šiem uzņēmējiem būtu gatavi piedāvāt prakses iespējas profesionālās izglītības iestādes audzēknim.
Pilns aptaujas rezultātu apkopojums - pielikumā.
Aptauja veikta, gatavojoties konferencei "Turīgs un veiksmīgs nākotnes laukos", kuras ieraksts pieejams: https://www.youtube.com/watch?v=fZCckZDaEG0
Plašāka informācija: Maija Sirvide, LLKC Tālākizglītības nodaļas projektu vadītāja, tālr.: 29553548, e-pasts: maija.sirvide@llkc.lv
Pielikums | Izmērs |
---|---|
aptaujas_rezultati_par_lauksaimniecibas_profesionalo_izglitibu_2022.pdf | 2.31 MB |