Jūs atrodaties šeit

Statistikas dati uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanai

Grāmatvedība

Uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanai ir nepieciešami vairāki statistikas dati. Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 6.4 pants skaidro, kā apliekamais ienākums ir koriģējams par veiktajiem procentu maksājumiem.

Apliekamo ienākumu palielina par procentu maksājumiem, kas pārsniedz procentu maksājumu summu, kura aprēķināta, parādu saistībai piemērojot 1,2 reizes palielinātu Centrālās statistikas pārvaldes noteikto taksācijas perioda pēdējā mēneša vidējo īstermiņa kredītu likmi kredītiestādēs. Aprēķinot UIN par 2013. gadu (ja taksācijas gads sakrīt ar kalendāro gadu), piemērojamās vidējās svērtās īstermiņa kredītu procentu likmes kredītiestādēs 2013. gada decembrī ir:

  • latos 5,1 %;
  • eiro 4,3 %;
  • ASV dolāros 6,9 %.

Jāņem vērā, ka 6.4 panta otrā daļa nosaka, ka apliekamo ienākumu palielina par procentu maksājumiem proporcionāli tam, kādā mērā taksācijas perioda parādu saistību (par kurām aprēķināti procentu maksājumi) vidējais apjoms pārsniedz summu, kura vienāda ar četrkāršotu nodokļa maksātāja uzņēmuma gada pārskatā atspoguļoto pašu kapitāla apjomu (taksācijas perioda sākumā), kas samazināts par ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervi un citām rezervēm, kuras nav radušās peļņas sadales rezultātā.

Prasība koriģēt apliekamo ienākumu neattiecas uz tādu aizņēmumu procentiem, kas saņemti no kredītiestādes, kura ir Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts rezidents, vai tādas valsts rezidents, ar kuru Latvija ir noslēgusi konvenciju vai līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, ja attiecīgā konvencija vai līgums ir stājies spēkā, kā arī no Latvijas Republikas Valsts kases, Ziemeļu Investīciju bankas, Eiropas Rekon­strukcijas un attīstības bankas, Eiropas Investīciju bankas, Eiropas Padomes un attīstības bankas un Pasaules Bankas grupas.

Prasība koriģēt apliekamo ienākumu saskaņā ar 6.4 panta otro daļu neattiecas uz tādiem procentiem, kas maksāti par aizņēmumiem, kas saņemti no finanšu iestādes, kura atbilst šādiem diviem kritērijiem:

  • tā ir Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts rezidents vai tādas valsts rezidents, ar kuru Latvija ir noslēgusi konvenciju vai līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, ja attiecīgā konvencija vai līgums ir stājies spēkā;
  • tā sniedz kreditēšanas vai finanšu līzinga pakalpojumus, un tās uzraudzību veic attiecīgās valsts kredītiestāžu vai finanšu uzraudzības institūcija.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumu aprēķinam saskaņā ar likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 23. pantu ir nepieciešams patēriņa cenu indekss. Patēriņa cenu indekss2013. gada decembrī, salīdzinot ar 2012. gada decembri, ir -0,4 %. Lauksaimniekiem atgādinu, ka 23. panta sestā daļa paredz sekojošo – nodokļa maksātāji, kas veic lauksaimniecisko darbību un 90 procentus perioda ienākumu gūst no pašražotās lauksaimnieciskās produkcijas un lauksaimniecisko pakalpojumu realizācijas, nodokļa avansa maksājumus izdara labprātīgi.

Sastādot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju par 2013. gadu, vēl ir piemērojama arī likuma 6. panta septiņpadsmitā daļa, kas ļauj apliekamo ienākumu samazināt par taksācijas periodā iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem latos izsniegto kredītu gada vidējās svērtās procentu likmes un pirms­taksācijas periodu nesadalītās peļņas reizinājumu. Iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem latos izsniegto kredītu gada vidējā svērtā procentu likme 2013. gada UIN deklarācijas sastādīšanai ir 4,48 %.

 

Linda Puriņa

LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja

Pievienot komentāru