Jūs atrodaties šeit

Sezonas laukstrādnieku nodoklis

Grāmatvedība

Kā katru gadu, 1. aprīlī ir sākusies sezona, kurā lauksaimnieki drīkst nodarbināt strādniekus atvieglotā nodokļu režīmā. Sezona ilgst līdz 30. novembrim. Atvieglotais režīms nozīmē to, ka strādniekiem aprēķinātajai samaksai piemēro nodokli 15 procentu apmērā. Ja, piemēram, strādniekam tiek aprēķināta atlīdzība 20 eiro, tad tiek ieturēts nodoklis 3 eiro apmērā un strādniekam izmaksā 17 eiro.

Sezonas laukstrādnieku režīms paredzēts augļu, ogu un dārzeņu audzētājiem, kā arī piemērojams gadījumos, kad strādnieki lasa akmeņus no lauka. Lai saprastu, vai lauksaimnieks atbilst kritērijiem, kas ļauj piemērot sezonas laukstrādnieku nodokļa režīmu, jāiepazīstas ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.12 panta prasībām:

- lauksaimniekam īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā ir lauksaimniecībā izmantojama zeme, ko tas izmanto augļu koku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai (ja sezonas laukstrādnieku nodarbina akmeņu lasīšanas darbos sējumu, stādījumu vai zālāju platībās, tad neattiecas nosacījums par to, ka zemes platība jāizmanto augļu koku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai);

- lauksaimnieks ir pieteicis zemi ilgtspēju sekmējošā ienākuma pamatatbalsta saņemšanai;

- lauksaimnieks nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs.

Katrai fiziskajai personai, kura varētu tikt nodarbināta sezonas darbos, arī ir noteikti ierobežojumi:

- vienā dienā sezonas laukstrādnieku režīmā drīkst strādāt tikai pie viena lauksaimnieka;

- sezonas laikā nodarbinātības dienu skaits nedrīkst pārsniegt 90;

- sezonas laikā laukstrādnieka ienākums nedrīkst pārsniegt 3000 eiro.

Ieturētais nodoklis atkarībā no ienākuma apmēra mēnesī tiek attiecināts tikai uz iedzīvotāju ienākuma nodokli vai sadalīts starp iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Ieturētā nodokļa sadalījums ir redzams mēneša kopsavilkumā.

Sezonas laukstrādnieku nodokli drīkst piemērot arī nerezidentu ienākumam.

Sezonas laukstrādniekus katru nodarbināšanas dienu reģistrē Lauku atbalsta dienesta EPS. Tāpat katras dienas noslēgumā EPS jāpiereģistrē katram strādniekam aprēķinātā atlīdzība. Mēneša beigās EPS tiek sagatavots kopsavilkums, kas jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā.

Algas nodokļa grāmatiņa skolēnam

Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu par to, kā skolēnam saņemt algas nodokļa grāmatiņu. VID piešķir algas nodokļa grāmatiņu, pamatojoties uz iesniegumu, kurā jānorāda pamatinformācija – bērna vārds, uzvārds, personas kods, kā arī darba devējs un darba attiecību uzsākšanas datums. Nepilngadīgam bērnam, kuram vēl nav algas nodokļa grāmatiņas, nav EDS pieslēguma, kā arī nav reģistrēta bankas konta, iesniegumu (bērna vārdā) var nosūtīt bērna vecāki (māte un tēvs ir nepilngadīga bērna dabiskie aizbildņi), izmantojot savu EDS profilu. Algas nodokļa grāmatiņu iespējams noformēt arī klātienē jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā. Ja algas nodokļa grāmatiņa ir saņemta, tā ļauj saņemt IIN atvieglojumus.

Pensionāra neapliekamais minimums

2025. gads nāca ar izmaiņām algas nodokļu aprēķinā – visiem ir fiksēts neapliekamais minimums, un iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme vairs nav atkarīga no algas nodokļa grāmatiņas iesniegšanas fakta un darba samaksas aprēķina. Būtībā atgriezāmies pie aprēķina kārtības, kāda tā bija līdz diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanai. Tomēr atšķirības ir neapliekamā minimuma piemērošanā pensionāriem. Strādājošiem pensionāriem ir iespējams izvēlēties, kā piemērot neapliekamo minimumu, kas kopā ir noteikts 1000 eiro apmērā mēnesī:

- ja algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam, tad pensionāra neapliekamais minimums tiks piemērots dalīti – uz pusēm: darba devējs neieturēs nodokli no 500 eiro, un arī pensijas izmaksātājs neieturēs nodokli no 500 eiro;

- ja algas nodokļa grāmatiņa darba devējam nav iesniegta, tad tā automātiski tiek iesniegta pensijas izmaksātājam un pensijas izmaksātājs neieturēs nodokli pensijas daļai līdz 1000 eiro.

Dalīti piemērot neapliekamo minimumu ir vērts izmantot  tiem pensionāriem, kuri strādā un kuriem pensija ir mazāka par 1000 eiro.

Neapliekamo minimumu pensionāram ir iespējams dalīt tikai proporcijā 500 un 500 eiro. Nav iespējams izvēlēties citādu summas sadalījumu.

Svarīgi ir zināt, ka pensionāra neapliekamā minimuma piemērošanas maiņa nenotiek uzreiz pēc algas nodokļa grāmatiņas iesniegšanas vai izņemšanas no darba vietas. Lai dalīto pensionāra neapliekamo minimumu sāktu piemērot ar nākamā mēneša 1. datumu, algas nodokļa grāmatiņu darbavietā iesniedz līdz kārtējā mēneša 15. datumam (ieskaitot). Ja algas nodokļa grāmatiņa darbavietā iesniegta pēc 15. datuma, dalīto pensionāra neapliekamo minimumu sāk piemērot ar aiznākamā mēneša 1. datumu.

Valsts ieņēmumu dienesta metodiskajā materiālā ir šāds piemērs par neapliekamā minimuma dalīto piemērošanu:

Par janvāri aprēķināta pensija – 1200 eiro, alga – 300 eiro. Algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam, janvārī tiek piemērots dalītais neapliekamais minimums – 500 eiro piemēro darba devējs un 500 eiro pensijas izmaksātājs.

Lai neveidotos nodokļa pārmaksa un izmantotu neapliekamo minimumu pilnā apmērā, 14. janvārī pensionārs izņem algas nodokļa grāmatiņu no galvenās ienākuma gūšanas vietas un algas nodokļa grāmatiņa tiek automātiski iesniegta pensijas izmaksātājam. Sākot ar 1. februāri, pilnu neapliekamo minimumu piemēro pensijas izmaksātājs. Nodokļa pārmaksu no neizmantotā neapliekamā minimuma par janvāri var saņemt, nākamajā gadā iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Materiālu sagatavoja:

Linda PURIŅA
LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja
Sertificēta nodokļu konsultante
Tālr. +371 63007561
E-pasts: linda.purina@llkc.lv