Jūs atrodaties šeit

Atskats uz aizvadīto sezonu un nākotnes plānošana ar Mans Lauks

Ekonomika

Gada beigas ir nozīmīgs periods lauksaimniekiem: viena aktīva darba sezona ir noslēgusies, un ir laiks apkopot aizvadītās sezonas rezultātus, lai ar pārdomātu pieeju gatavotos nākamajai. Šajā periodā lauksaimniekiem ir svarīgi izvērtēt paveikto, kā arī izveidot nākotnes plānus, kas palīdzēs optimizēt ražošanas procesu un uzlabot saimniecības produktivitāti.

Šis raksts ir pirmais sērijā, kas veltīta lauku saimniecību pārvaldības sistēmas Mans Lauks www.manslauks.lv iespējām un praktiskiem ieteikumiem, kā izmantot šo sistēmu, lai sasniegtu veiksmīgākus rezultātus. Apskatīsim, kā Mans Lauks palīdz gan pārskatīt iepriekšējo sezonu, gan plānot nākamo, sākot ar lauku vēstures veidošanu un līdz pat mēslošanas plāna sagatavošanai.

Lauku vēstures veidošana

Viens no svarīgākajiem soļiem pēc sezonas noslēguma ir sistemātiski apkopot katra lauka vēsturi. Tas ietver informāciju par izsēto sēklu, ražas daudzumu, izmantotajiem mēslošanas līdzekļiem un augu aizsardzības līdzekļiem, kā arī citiem būtiskiem aspektiem, kas ietekmēja ražas kvalitāti un daudzumu. Šī informācija ir vērtīga, jo palīdz izprast katra lauka specifiku un atsevišķo faktoru ietekmi uz ražību.

Lai lauku vēsturi varētu sagatavot, saimniecībai ir jāsāk ar lauku saraksta veidošanu sadaļā “Lauki un darbi”. Sistēmā Mans Lauks to var izdarīt pavisam ērti – importējot lauku sarakstu no LAD EPS sistēmas ar pāris klikšķu palīdzību. Importējot laukus, par tiem ielasīsies visa informācija – lauka numurs, bloka numurs, nosaukums, kultūraugs, un kartē attēlosies arī lauka atrašanās vieta un robežas. Ja nepieciešams, lauku sarakstu var manuāli papildināt, pievienojot LAD nepieteiktus laukus.

Kad lauku saraksts izveidots, pēc tam ērti var reģistrēt darbus katram laukam. Var reģistrēt gan paveiktos darbus, tādējādi veidojot Lauku vēsturi, gan reģistrēt plānotos darbus – saplānojot: kas, kur, kad un kam ir jāveic.  Darbus var reģistrēt katram laukam atsevišķi vai, ērti filtrējot laukus, savadīt darbus uzreiz vairākiem laukiem, ietaupot laiku. Praktisks ieteikums – ja pēc konkrēta darba veikšanas atrodaties vietā, kur ir interneta pārklājums, darbu ievadei un nepieciešamās informācijas piefiksēšanai varat izmantot viedtālruni, un sadaļā “Lauki un darbi” ievadīt aktuālos datus, tādējādi sezonas noslēgumā nebūs otrreiz no pierakstu blociņiem un veiktajām piezīmēm visi dati jāpārvada lauku vēsturē.

Noliktava

Noliktavai ir būtiska nozīme, lai saimnieki varētu nodrošināt efektīvu resursu pārvaldību un izmaksu optimizāciju, tāpēc Noliktavas sadaļa izveidota arī sistēmā Mans Lauks un tā ir cieši saistīta ar Augkopības sadaļu. Precīza krājumu uzskaite sistēmā Mans Lauks nodrošina, ka reāllaikā pieejama informācija par sēklām, mēslojumiem, augu aizsardzības līdzekļiem, lopbarībām un citām materiālām vērtībām, kas savukārt var palīdzēt saimniekam izsekot, kur paliek iegādātie un saražotie krājumi, kā arī plānot resursu iegādes.  

Mans Lauks noliktavā iespējams reģistrēt: iepirkšanas, pārdošanas, saražošanas, izlietošanas, pārstrādes, pašpatērēšanas un pārvietošanas darījumus. Lai varētu izveidot korektu lauku vēsturi un reģistrēt sēšanas, mēslojuma izkliedes un smidzināšanas darbus sadaļā “Lauki un darbi”, svarīgi pārliecināties, ka pirms tam Noliktavā ir iereģistrēti sēklas, mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļu krājumi. Pievienojot minētos augkopības darbus un norādot tajos patērētos resursus, arī Noliktavā šo resursu patēriņš automātiski atspoguļosies.

Ja regulāri tiek reģistrēti aktuālie augkopības darbi un darījumi Noliktavā, tad jebkurā brīdī var apskatīt pārskatu par krājumu atlikumiem un vajadzības gadījumā veikt inventarizāciju un/vai sagatavot atskaites.  

Ražas uzskaite

Ražas uzskaitei ir izveidota atsevišķa sadaļa, lai varētu nodrošināt detalizētu ražas uzskaiti un iegūt skaidru priekšstatu par  iegūto ražu. Dodoties uz Mans Lauks sistēmas sadaļu “Ražas uzskaite”, varēsiet ievadīt informāciju par iegūto produkciju – graudiem, dārzeņiem, augļiem, ogām vai lopbarību. Pēc ražas ievades, varēsi no sistēmas lejupielādēt vidējo ražību aprēķinus, kas ļaus analizēt  katra lauka, kultūrauga, šķirnes un produkcijas veida produktivitāti un tādējādi izvērtēt iepriekšējās sezonās veiktos darbus, noteikt, kuras agrotehniskās metodes un kultūraugi sniedz vislielāko atdevi. Šāds aprēķins var arī noderēt, kad jāsagatavo atskaites institūcijām par iegūto ražu un vidējām ražībām, kā arī veidojot attīstības plānus un projektus.

Kad sezonā veiktie darbi ir reģistrēti sadaļā “Lauki un darbi”, kā arī ievadīta iegūtā raža, lai iegūtu lauku vēsturi, jādodas uz sadaļu “Lauku vēsture”. Tajā var apskatīt sagatavoto lauku vēsturi katram laukam, kā arī lejupielādēt un vajadzības gadījumā izdrukāt lauku vēsturi žurnāla formā. Lauku vēsturi sistēmā Mans Lauks var uzkrāt pa sezonām. Līdz ar to var ērti jebkurā laikā un vietā paskatīties konkrētā lauka augseku pa gadiem, veiktos darbus, vai vajadzības gadījumā parādīt lauku vēsturi uzraugošo institūciju pārstāvjiem.

Ja pašam saimniekiem kādu iemeslu dēļ nav laika vai vēlēšanās pildīt lauku vēsturi, savas saimniecības profilam sistēmā Mans Lauks pavisam viegli var pievienot papildus lietotājus – darbiniekus un/vai konsultantu, kas var palīdzēt lauku vēstures aizpildīšanā vai citu darbu veikšanā. Tikai pats saimnieks var deleģēt konkrētas tiesības konkrētiem darbiniekiem/konsultantiem.

Ieguvumi, sagatavojot Lauku vēsturi sistēmā

Ir vairāki ieguvumi, veidojot lauku vēsturi, izmantojot lauku saimniecību pārvaldības sistēmu Mans Lauks:

  • Tikai saimnieks nosaka, vai un kam nosūtīt savas saimniecības lauku vēsturi – datus bez saimnieka atļaujas nevar apskatīt neviena uzraugošā institūcija.
  • Ērti, jebkurā laikā un vietā (ja ir interneta pieslēgums) saimnieks un viņa darbinieki/konsultanti var piekļūt saimniecības Lauku vēsturei un papildināt to, koriģēt, izdrukāt u. tml.
  • No sagatavotās lauku vēstures var ērti un ātri sagatavot Augu aizsardzības līdzekļu, minerālmēslu un kūtsmēslu uzskaites žurnālus – lejupielādēt, izdrukāt (ja nepieciešams) un parādīt uzraugošām institūcijām. Dati vairs nebūs dubultā jāievada gan lauku vēsturē, gan minētajos žurnālos.  
  • Ja nepieciešams sagatavot Ekoshēmu atskaites, tad, par pamatu izmantojot lauku vēsturi, to varēs ērti izdarīt sistēmā Mans Lauks.

Noslēgumā

Nākamajos rakstos pastāstīsim par citām iespējām sistēmā Mans Lauks (augu maiņas plāna, mēslošanas plāna, AAL žurnāla veidošana u. c. sadaļām).

Sistēma Mans Lauks izveidota projekta Nr. 18-00-A01612-000018 “Lauku saimniecību pārvaldības elektroniskās sistēmas izveide” ietvaros.  Tā ir radīta Latvijā un pieejama lietošanā bez maksas. Vairāk informācijas pieejams: www.manslauks.lv, kā arī Facebook, meklējot: MansLauks. Ja nepieciešams atbalsts lietošanā, skatieties lietošanas instrukciju vai sazinieties ar klientu atbalstu: info@manslauks.lv , tālr. 25721822.

Liene Dabiņa,
Klientu apkalpošanas atbalsta daļa,
Attīstības projekta vadītāja 

 

 

Foto Galerija: