Jūs atrodaties šeit

Lauka dienā zemeņu audzētājiem jaunas atziņas

Augkopība

Zemnieku saimniecībā “Priednieki” 14. jūlijā notika demonstrējuma lauka diena zemeņu audzētājiem un citiem nozares interesentiem, to apmeklēja 24 dalībnieki. Bija iespēja iepazīties ar jauno mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļu ietekmi šīs saimniecības zemeņu stādījumos, dalīties pieredzē ar citiem audzētājiem, kā arī uzzināt par jaunākajām tendencēm gan Latvijā, gan ārzemēs.

LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja speciālistiem izveidojusies laba sadarbība ar  LLU Zemkopības institūta vadošo pētnieku Aivaru  Jermušu un z/s “Priednieki” demonstrējuma “Jaunu mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļu demonstrējums integrētajai un bioloģiskajai lauksaimniecībai” organizēšanā. Šis demonstrējums jau trešo gadu LAP pasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” tiek veikts Salas novada Salas pagasta Biržos Arņa Strausa zemnieku saimniecībā “Priednieki”. Demonstrējums ierīkots ar mērķi salīdzināt dažādus mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļus un ar iegūtajiem rezultātiem iepazīstināt lauksaimniecības produktu ražotājus par to pielietošanas iespējām dažādiem laukaugiem gan integrētajā, gan bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā.

Demonstrējuma projekta ietvaros tiek salīdzināti šādi varianti:

  • kontrole,
  • augsnes uzlabotājs – hidrogēls Stockosorb 660 – augsnes ielabotājs pilna un puse no normas,
  • augsnes uzlabotājs – hidrogēls Zelenit PHK,
  • granulētie putnu mēsli, kas tika iestrādāti augsnē sakņu zonā pirms zemeņu stādīšanas,
  • šķidrais mēslošanas līdzeklis mēslošanai uz augu lapām Omex Bio20 NPK 13,4-13,4-13,4+mikro+jūras zāļu ekstrakts, Zelenit NPK 20-11-15, Kelpak 0,3%, atjaunojoties veģetācijai un pirms ziedēšanas.

2020. gada lauka dienas ievadā projekta vadītājs – LLU Zemkopības institūta vadošais pētnieks Aivars Jermušs iepazīstināja ar demonstrējuma rezultātiem. Viņš prezentēja, kāda bija zemeņu raža 2019. un 2020. gadā, ziednešu un ziedu skaits katrā variantā. Visus rādītājus salīdzinot, secināts:

  • lietotie preparāti dažādi ietekmēja zemeņu augšanu un ogu ražu.
  • lapu mēslojums palielināja veģetatīvo daļu – atvašu daudzumu un lielumu.
  • augu skaitu ietekmēja sausums un kaitēkļu – maijvaboļu kāpuru – darbība.

Lauka dienas apmeklētājiem interesanta un noderīga bija pieaicinātās lektores, biedrības “Latvijas dārznieks” ekspertes Mārītes Gailītes lekcija par zemeņu audzēšanas veidiem un jaunākajām tendencēm gan Latvijā, gan ārzemēs. Zemeņu audzēšana siltumnīcās prasa jaunas zināšanas un tehnoloģijas, tāpēc ir veikti pētījumi un jaunu tehnoloģiju izstrāde. Tiek noskaidrots, kā paaugstināt augu dabisko pretošanās spēju, optimizēt stādu audzēšanu, cīnīties ar slimībām, kā samazināt temperatūru un mainīt gaismas dienas ilgumu. Zemeņu audzēšanā svarīga ir siltuma un aukstuma temperatūru summa. Frigo stādu izmantošana ļauj nodrošināt to zemeņu īpatnību, ka ziednešu veidošanai ir nepieciešams aukstuma periods. Ziednešu un ziedu skaits atkarīgs arī no mēslojuma, tāpēc jāzina, ar ko un cik mēslot. Raža veidojas zemeņu stādu audzēšanas laikā. Pašlaik zemeņu stādus audzē galvenokārt atklātā laukā, kur tos apdraud slimības un kaitēkļi. Zemeņu dēstu audzēšana no sēklām siltumnīcā samazina inficēšanās risku, bet šīs ogas nav tik garšīgas. Izņēmums ir Nīderlandes selekcijas firmasABZ Seedsradītā šķirne ‘Delizzimo’, kas apvieno labas garšas īpašības ar spēju pavairot to ar sēklām. Savukārt stādu audzēšanā kasetēs jāievēro dziļums – ne par dziļu, ne par seklu. Jaunajās audzēšanas tehnoloģijās būtiski ievērot bioloģiskās augu aizsardzības metodes – entomofāgu un derīgo mikroorgansimu izmantošana.

Lektore atzina, ka zemenes mazajām saimniecībām varētu būt nišas produkts, tikai jāievēro virkne nosacījumu. Vispirms jāzina auga prasības un jāspēj tās nodrošināt.

Raisījās arī diskusija un zemeņu audzētāji dalījās savā pieredzē. Inga Strause no z/s  “Priednieki” pastāstīja par saimniecības praktisko pieredzi un šī gada problēmsituācijām. Pēc tam visi devās uz demonstrējuma lauku, lai klātienē apskatītu un salīdzinātu demonstrējuma variantus.

Paldies zemnieku saimniecības “Priednieki” saimniekiem par iespēju praktiski pārliecināties par jauno mēslošanas un augsnes ielabošanas līdzekļu ietekmi zemeņu stādījumos  un iespēju dalīties pieredzē ar citiem zemeņu audzētājiem. Demonstrējums turpinās, un arī nākošajā gadā būs iespēja sekot līdzi rezultātiem.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
sadarbībā ar LLU ZI vadošo pētnieku
Aivaru Jermušu

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Foto Galerija: