Jūs atrodaties šeit

Lauka dienā Preiļu novadā vērtē ziemas kviešu šķirņu maisījumu izmantošanu

Augkopība

LLKC Preiļu konsultāciju birojs sadarbībā ar z/s “Korsikova” Preiļu pagastā, Preiļu novadā jau otro gadu ierīko demonstrējumu „Ziemas kviešu šķirņu maisījumu ekoloģiskais un ekonomiskais novērtējums”. Demonstrējums tiek ierīkots sadarbībā ar Latvijas Zemnieku federāciju un Agroresursu un ekonomikas institūtu, zinātnisko vadītāju lauksaimniecības zinātņu doktoru Jāni Vigovski.  Arī SIA “Jaunkrasti SP” Jēkabpils novada Atašienes pagastā ir ierīkots tāds pats demonstrējums. Tā mērķis: nodemonstrēt un izvērtēt ziemas kviešu šķirņu maisījumu produktivitāti un kvalitāti salīdzinājumā ar atsevišķām šķirnēm.

Jūlija sākumā  lauka dienā interesentiem bija iespēja iepazīsties ar 2023. gada demonstrējuma rezultātiem un novērtēt šī gada iesētos ziemas kviešu variantus.

Šķirņu maisījumi ir potenciāls veids, kā palielināt ražu salīdzinājumā ar tīrajām šķirnēm.

To izmantošana Eiropā un pasaulē pieaug. Piemēram, Francijā tiek lēsts, ka pēdējā laikā maisījumos audzēto kviešu šķirņu platība ir palielinājusies vairāk nekā divas reizes – no aptuveni 5% 2017. gadā līdz aptuveni 12% 2020. gadā (avots: FranceAgriMer). Amerikas Savienotajās Valstīs, īpaši Kanzasas štatā, ziemas kviešu šķirņu maisījumi veidoja vidēji 11% no kopējās sējplatības laikā no 2013. līdz 2022. gadam (USDA 2022 ). No 2014. līdz 2019. gadam Dānijas lauksaimnieki audzēja maisījumus tikai vienā līdz divos procentos no kviešu platībām. Tomēr 2023. gadā proporcija ievērojami pieauga līdz aptuveni 40% (avots: SEGES -Dānijas Nacionālā konsultatīvā padome).

Pārskatot pētījumus citās valstīs, redzam, ka kviešu šķirņu maisījumu kultivēšana:

1) parasti palielina ražu un ražas stabilitāti dažādos gados un vidē, 2) samazina vairāku slimību smagumu, 3) samazina veldrēšanās risku pirms ražas novākšanas, salīdzinot ar monokultūru audzēšanu, 4) var aizkavēt fungicīdu rezistences attīstību un palielināt ģenētisko daudzveidību, pagarinot rezistences gēnu noturību, 5) samazināt ražas neveiksmes risku ekstremālāku laikapstākļu dēļ un nodrošināt labāku ūdens un barības vielu izmantošanu. Lauka dienā z/s “Korsikova” saimniecības vadītājs Anatolijs Mūrnieks iepazīstināja ar saimniecībā audzējamām kultūrām, kā arī ar demonstrējuma ierīkošanas apstākļiem. Jau otro gadu maisījumā tiek pētītas 2 šķirnes: ‘Skagen’ un ‘Informer’.

Varianti:

    1)     ‘Skagen’ - 100%
    2)     50% ‘Informer’ + 50% ‘Skagen’
    3)     60% ‘Informer’ + 40% ‘Skagen’
    4)     ‘Informer’ - 100%

2024. un 2023. gads mitruma nodrošinājuma ziņā ir līdzīgi, jo Latgalē sējumi izjūt mitruma trūkumu. Šogad priekšaugs – lauka pupas. Augsnes analīzes: velēnu vāji podzolēta augsne, smilšmāls; pH 6,4; K2O, mg/kg 128; P2O5,mg/kg 110. Sēja: 18.09.2023. Izsējas norma 450 sēklas/m². Audzēšanas tehnoloģijas visos variantos ir vienādas. Pēc novērojumiem tiek lietoti augu aizsardzības līdzekļi. Vienu reizi tiek smidzināts herbicīdu maisījums un regulators, divas reizes lietots fungicīds – stiebrošanā un vārpošanā. Pamatmēslojumā: amofoss (NP 11:52) -130 kg/ha + kālija hlorīds 100 kg/ha. Slāpekļa mēslojums (N-149 kg/ha) tiek dots sezonā 2 reizes. Visi varianti tiek nodrošināti arī ar mikroelementu mēslojumu.

 Zinātniskais konsultants Dr. agr. Jānis Vigovskis intresentiem deva padomus dažādās augsnes apstrādes tehnoloģijās, uzsverot augsnes auglības nodrošinājumu laukos.

Demonstrējuma „ Ziemas kviešu šķirņu maisījumu ekoloģiskais un ekonomiskais novērtējums” vadītāja, LLKC Preiļu biroja konsultante augkopībā Inese Magdalenoka sniedza  informāciju par 2023. gadā iegūtajiem rezultātiem, kur visaugstākā ziemas kviešu raža bija maisījuma variantam 50% ‘Informer’ + 50% ‘Skagen’ – 8,90 t/ha, viszemākā šķirnei ‘Informer’ 100% – 7,46 t/ha, kurai arī augu skaits uz m² bija vismazākais. Augstā šķirņu maisījuma 2. varianta 50% ‘Informer’ + 50% ‘Skagen’ raža nodrošināja arī labu (652,04 eiro/ha) bruto segumu 1 pie lopbarības kvalitātes pārdošanas cenas.

Lauka dienas praktiskajā daļā skatījām un vērtējām demonstrējuma variantus.

Lai izaudzētu labu un kvalitatīvu produkciju, svarīgas ir ne tikai šķirnes ģenētiskās īpašības, bet arī pilnvērtīga sējumu kopšana. Tāpēc, lai pēc iespējas vairāk nosargātu šķirnes ģenētisko potenciālu, svarīgi precīzi saplānot un pārvaldīt agrotehniskās darbības.

Šajā gadā veģetācija atjaunojās marta otrajā dekādē. Sējumā vietām novērojām sniega pelējuma infekcijas pazīmes.  Laukā vietām bija redzami iznīkuši vai novājināti augi. Pārziemošana (8–9 balles).

Katra sezona atšķiras ar laika apstākļiem, arī ar augsni laukos, tāpēc demonstrējums turpinās. Mēs varēsim salīdzināt rezultātus pa gadiem un vērtēsim šķirņu maisījumu efektivitāti.

Informāciju par visiem variantiem, to audzēšanas apstākļiem, analizēsim rudenī pēc ražas novākšanas.

Lauka dienā LLKC Preiļu biroja konsultants augkopībā Arvis Spuriņš sniedza informāciju par precīzo mēslošanu laukaugos un minimālo augsnes apstrādi Climat Farm Demo (CFD) ietvarā.

Noslēgumā risinājās diskusijas par audzēšanas tehnoloģijām un SEG emisiju samazināšanu laukaugos.

Demonstrējums ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros. LAD līguma Nr. 10.2.1.-20/22/P15. Demonstrējuma tēma: „Ziemas kviešu šķirņu maisījumu ekoloģiskais un ekonomiskais novērtējums” (15. lote).

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
 

Inese Magdalenoka,
LLKC Preiļu KB konsultante augkopībā

 

Foto Galerija: